Czy niemowlę mogło zarazić się krztuścem?

Dzień dobry, chciałabym się zapytać czy jest duże ryzyko zarazenia się krztuścem w przychodni? Martwię się o dziecko 5 miesięczne, z którym byłam u pediatry, a które nie ma jeszcze szczepienia z racji ciągłych infekcji... Nie miałam kontaktu z żadnym pacjentem, ale potem dowiedziałam, że Pani Doktor diagnozowała u siebie dwa przypadki krztuśca, tylko nie wiem, czy kilka godzin przed nami, czy dni czy tygodni.... Co mogę zrobić w takich sytuacji ? Czy warto zrobić dziecku testy laboratoryjne?
KOBIETA, 25 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

rozumiem Pani obawy, szczególnie gdy chodzi o zdrowie dziecka. Krztusiec jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie Bordatella pertusis, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel lub kichanie.

Ryzyko zarażenia się krztuścem zależy od wielu czynników, które obejmują między innymi czas ekspozycji na bakterię, wentylację i higienę miejsca, czy dystans od osób zakażonych.

Niestety ciężko określić ryzyko zachorowania, dlatego powinna Pani obserwować dziecko i zwracać uwagę na ewentualne objawy, takie jak długotrwały kaszel, duszności, czy ciężki oddech. Można też wykonać testy laboratoryjne, które rozwieją wszelkie wątpliwości i dadzą czas na reakcję.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/krztusiec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.