Jak zdiagnozować przyczyny kaszlu u dziecka?

Od roku próbujemy zdiagnozować przyczynę kaszlu u 3-letniej córki. Przebadana alergologicznie, pulmonologicznie i laryngologicznie. Nie stwierdzono astmy, krztuśca, nie jest alergikiem, lekarze przepisują sterydy i antybiotyki, po których nie ma poprawy. Laryngolog zasugerował usunięcie migdałów, choć nie gwarantuje, że to pomoże. Pobrany został wymas do zbadania, jakie bakterie tam się znjadują, żeby dobrać odpowiednie leki. Do jakiego specjalisty powinniśmy się udać, albo jakie badanie wykonać, żeby pomóc córce?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przyczyn przewlekłego kaszlu może być wiele i trudno czasem jednoznacznie je określić. Bardzo ważne jest wykonanie pełnej diagnostyki, aby odnaleźć źródło tego problemu. Pomogłoby to we wdrożeniu właściwego leczenia, aby poprawić stan zdrowia córki.

Najczęstszą przyczyną kaszlu u dzieci w różnym wieku są alergie wziewne. Warto podkreślić, że pomimo, wykonania u Pani dziecka diagnostyki w tym kierunku, to nie zawsze w tym wieku wyniki są wiarygodne. Możliwe, że obecna jest pewna alergia wziewna, która daje konkretne objawy, a nie została oznaczona w badaniach.

Istnieje również przypuszczenie, że przyczyną przewlekłego kaszlu mogłyby być pasożyty. Ich obecność w organizmie często objawia się właśnie kaszlem, zmęczeniem, czy problemami ze snem. Aby wykluczyć zarażenie pasożytami należałoby wykonać diagnostykę, jak oznaczenie pasożytów w próbce kału oraz w surowicy krwi.

Bardzo często również w przypadku powiększonego migdała dochodzi do zaostrzenia kaszlu o różnym charakterze, zarówno suchego, jak i mokrego. Prawdopodobnie, wycięcie trzeciego migdała mogłoby zmniejszyć dotychczasowe objawy. Jednakże przed takim zabiegiem operacyjnym, należałoby dokładnie wykonać fiberoskopie, aby mieć obraz przerośniętego migdała.

W razie wszelkich wątpliwości, zalecamy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem oraz alergologiem, który po analizie wszystkich badań zdecydują o dalszym postępowaniu, aby poprawić Pani dziecku stan zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-u-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel

https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-u-dzieci-owsiki-lambile-glista-ludzka-tasiemiec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.