Co jeszcze może powodować kaszel i duszności?

Dzień dobry, ostatnimi czasy skarżę się na duszności, biorę wziewy które w małym stopniu pomagają. Dodatkowo od czasu do czasu pokasuje. Mialem robione rtg płuc które nie wykazało nic groźnego, jedynie zmiany pogruźlicze które przeszedłem w młodym wieku. Dodatkowo robiłem morfologie krwi, wyszło podwyższone EO% i obniżone NEUT%. W czym jeszcze dopatrywać się przyczyn tych dusznosci i kaszlu ? Czy skoro rtg pluc wyszło dobrze to jest powód do niepokoju ze to coś groźnego?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Dolegliwości, które Pan opisuje mogą świadczyć o istnieniu alergii wziewnych, a także występowanie astmy oskrzelowej.

Obecność podwyższonych ezynocytów może wskazywać, że mamy do czynienia z alergią, która przyczynia się do wystąpienia konkretnych objawów.

Alergeny wziewne przedostają się do organizmu z otaczającego środowiska i powodują wystąpienie odpowiedzi immunologicznej. Wśród najczęstszych alergenów można wymienić: pyłki traw i drzew oraz chwastów, a także zarodniki grzybów, sierść zwierząt domowych i roztocza kurzu domowego.

Alergia wziewna może pojawić się w każdym wieku bez względu na płeć. Do głównych objawów tej przypadłości można zaliczyć: nawracające katary, kichanie, suchy męczący kaszel, duszności, zapalenie spojówek, świąd skóry, ból głowy oraz ogólne osłabienie.

Dolegliwości tych nie powinno się lekceważyć, gdyż nieleczona alergia prowadzić może do rozwoju astmy oskrzelowej. Ta przewlekła choroba płuc może przyczynić się do ograniczenia wydolności oddechowej. Manifestuje się ona męczącym i suchym kaszlem, uciskiem w klatce piersiowej oraz dusznościami i problemami z oddychaniem. Można zaobserwować również świszczący oddech.

Zalecamy wizytę u lekarza alergologa lub pulmonologa w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy. Specjalista zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki i wyznaczeniu kierunku leczenia, aby złagodzić towarzyszące dolegliwości.

Przydatne tu mogą okazać się testy alergiczne, aby ustalić, na które alergeny jest Pan uczulony.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/astma

https://portal.abczdrowie.pl/astma-oskrzelowa

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-wziewna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.