Co oznaczają takie wyniki badania kału dziecka?

Witam. Robiłam swojemu 3 letniemu synowi badanie kału ponieważ miał podwyższone eozynocyty. Wyniki badań Barwa-Brązowa Konsystencja-Papkowata Woń-Swoista Odczyn-8,5 Włókna mięsne dobrze strawione-Nieliczne Włókna mięsne źle starwione- Nie wykryto Krople tłuszczu (liczne kryształy kw.tł.)-Nie wykryto Ziarna skrobi-Pojedyńcze

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani badania kontrolne kału u dziecka. Nie wspomniała Pani, czy wykonane zostały inne badania, jak analiza kału w kierunku pasożytów, lamblii, a także kał na krew utajoną. Bardzo często zdarza się, że wynik analizy wychodzi ujemny pomimo obecności pasożytów w organizmie.

Podwyższone eozynocyty nie tylko mogłyby świadczyć o występowaniu pasożytów, ale również często wskazują na obecność alergii zarówno wziewnej, jak i pokarmowej. Istotne są przy tym towarzyszące objawy, jak brak apetytu lub jego zwiększenie, bóle brzucha, kaszel, osłabienie, bladość, czy problemy ze snem.

Analizując wynik badania kału Pani dziecka, prawdopodobnie nie stwierdza się większych odchyleń od normy. Obecność włókien dobrze strawionych wskazywać mogłoby na brak problemów trawiennych oraz chorób układu pokarmowego.

Ze względu na odległość trudno jest określić aktualny stan zdrowia Pani dziecka. Proponujemy wizytę u lekarza pediatry, który po badaniu przedmiotowym dziecka zdecyduje o dalszej konieczności przeprowadzania badań i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-u-dzieci-owsiki-lambile-glista-ludzka-tasiemiec

https://portal.abczdrowie.pl/eozynofilia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięci osobistej porady lekarskiej.