Co powoduje ten kaszel u dziecka w nocy?

Corka 4,5 roku miewa od roku napadowy suchy kaszel w nocy. Kaszel jest jednorazowy zazwyczaj z mokra koncowka. Dodatkowo corka ma czesto zatkany nos i spi z otwarta buzia.Nasila sie to orzy infekcjach, jezeli jest zdrowa nie ma tego kaszlu. Przy infekcjach w ciagu dnia nawet zwykly kaszel jest jakby inny „ dudniący”. Dodam tez ze wszystko minelo na okolo miesiac po pobycie nad morzem. Potem wrocilo. Dodatkowo corka lapie czeste infekcje, nie ma tygodnia zeby nie byla chora. Czesto tez miewamy krup. Muelismy podejrzenie astmy. Wlaczone sterydy wziewne, montelukast. Niestety bez mian. Prześwietlenie klatki piersiowej tez nic nie pokazalo. Alergii w testach rowniez nie wykryto. Pulmolog skierowal do laryngologa. Laryngolog po badaniu stwierdzil ze migdaly podniebienne do podcięcia i 3ci migdał jest jyz takich rozmiarow ze jest na cito do wyciecia i powoduje wszystkie nasze problemy. Mamy date na grudzien. Czy to dobry trop?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przedstawione objawy u dziecka mogą świadczyć o powiększonym migdale gardłowym. Występowanie trzeciego migdała to bardzo częsta przypadłość u dzieci, zwłaszcza żłobkowych i przedszkolnych.

Zlokalizowany jest on w jamie nosowo – gardłowej w tylnej ścianie gardła. Migdałki biorą udział w zwalczaniu infekcji i stanowią bardzo ważną strukturę układu immunologicznego. Po każdej infekcji następuje przerost tkanki migdałka. Zazwyczaj, stan taki nie powinien trwać długo, a migdał szybko wraca do swojej wielkości.

W przypadku częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych, a także przewlekłych alergii dochodzi do powiększenia rozmiarów i obrzęku migdała gardłowego. Przerost migdałka może prowadzić między innymi do: niedrożności nosa, chrapania, bólu gardła, przewlekłego kaszlu, bezdechów sennych, niedosłuchu i wysiękowego zapalenia ucha. Dzieje się tak, gdyż trzeci migdał blokuje ujścia trąbek słuchowych.

Jeżeli leczenie objawowe nie daje pozytywnych rezultatów, zaleca się usunięcie migdała gardłowego, czyli przeprowadzenie zabiegu adenotomii. Jest to krótki i nieskomplikowany zabieg w znieczuleniu ogólnym.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po zabiegu wycięcia migdała, dotychczasowe dolegliwości ustąpią. Po zabiegu należałoby wzmacniać odporność dziecka, a także spróbować wyeliminować z diety produkty mleczne.

W razie wątpliwości proponujemy konsultację z lekarzem laryngologiem, który wskaże właściwe postępowanie zarówno przed, jak i po zabiegu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/trzeci-migdal-objawy-kuracja

https://portal.abczdrowie.pl/przerost-migdalkow

https://portal.abczdrowie.pl/adenotomia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.