Co robić z infekcjami po usunięciu 3 migdała?

Dzień dobry Syn miał usunięty 3 migdał z powodu przewlekłych katarów i zatkanego nosa.Nie chorował na dolne drogi oddechowePodejrzenie ma alergi.Bylam sceptycznie nastawiona na zabieg .Po zadaniu milion pytań i przekonaniu ,że 3 migdał nie osłania dolnych dróg oddechowych,syn zaczął właśnie chorować na dolne drogi oddechowe .Po podaniu sterydu do nosa (podawany był przed zabiegiem i było wszystko w porządku )katar zasiada na krtani i słychać świadczenie .Po podaniu tabletki na alergię pojawia się kaszel .Zatoki łapie nadal ,tak jak przed zabiegiem a ostatnio nawet zapalenie płuc.Zanieg 3 migdala tylko pogorszył sprawę bo nie umiemy sobie poradzić z kaszlem i dolnymi drogami oddechowymi.Pan laryngolog który nas zapewniał ,że nie będzie nic takiego się działo kazał szukać pomocy u innych specjalistów.Moze uda mi się uzyskać tutaj odpowiedź .Załamana mama .

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zabieg usunięcia trzeciego migdała (migdałka gardłowego) nazywany jest adenotomią. To bardzo częsta ingerencja laryngologiczna wśród dzieci przedszkolnych i szkolnych.

Jest to krótki oraz mało skomplikowany zabieg, wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Organizm bardzo szybko dochodzi do siebie po tej operacji, a komplikacje pojawiają się stosunkowo rzadko.

Migdałek gardłowy jest ważnym elementem układu odpornościowego, który wychwytuje patogeny chorobotwórcze. Bardzo często dochodzi do jego powiększenia na skutek częstych i przebytych infekcji górnych dróg oddechowych oraz przewlekłych alergii.

Do głównych objawów powiększenia trzeciego migdałka zaliczyć można: stale utrzymujący się katar, niedrożność nosa, problemy z oddechem, w tym bezdechy nocne, częste zapalenia uszu wraz z wysiękiem, obniżona odporność oraz niedosłuch.

Każda decyzja o adenotomii powinna być poprzedzona próbą leczenia objawowego oraz badaniem fiberoskopii nosa i gardła, przeprowadzanej przez lekarza laryngologa.

Jeśli antybiotykoterapia, stosowanie sterydów, preparatów antyhistaminowych oraz leków obkurczających śluzówkę nosa nie przynosi efektów, a objawy się nasilają, utrudniając normalne funkcjonowanie, to zazwyczaj podjęta zostaje decyzja o przeprowadzeniu zabiegu.

Po adenotomii dziecko powinno odczuwać większą ulgę w oddychaniu, mówieniu, a przewlekłe chorowanie powinno ustąpić. Niestety w niektórych (chociaż rzadkich) sytuacjach może dochodzić do ponownego odrośnięcia migdałka lub zwiększenia objawów ze strony dolnych dróg oddechowych, między innymi przez częstsze zapalenia oskrzeli, czy płuc. Dotyczy to przede wszystkim alergików oraz dzieci, u których stwierdzono astmę.

Proponujemy konsultację z lekarzem pulmonologiem i alergologiem dziecięcym w celu znalezienia źródła tych problemów. Specjalista po badaniu przedmiotowym podejmie decyzję o głębszej diagnostyce pod kątem występowania alergii.

Istnieje prawdopodobieństwo, że syn będzie przyjmował leki wziewne w postaci sterydów, aby złagodzić aktualny stan zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/adenotomia

https://portal.abczdrowie.pl/trzeci-migdal-objawy-kuracja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.