Obecność ciał ketonowych w moczu a ból nerek

Witam, wykonywałam badanie moczu(ze względu na nocne bóle w okolicy nerek-tak silne,że budzę się w nocy). Wszystkie wyniki są ok, poza tym,że wykryto ciała ketonowe.Proszę o informację czy mam się czym martwic?Czy ich obecność może powodować opisane bóle?Dodam,że na stałe przyjmuję ethyrox50 i co m-c witaminę B12 domięśniowo(nie wchłania mi się). Czy brane leki mogą być przyczyną występowania ciał ketonowych?Mam 29 lat.Dodam,że w ciągu kilku m-cy schudłam ok.8 kg,a jem dużo..Pozdrawiam-Ania

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam serdecznie,
ani Euthyrox ani przyjmowana witamina B12 nie mają wpływu na obecność ciał ketonowych.
Bardzo często są one pierwszą manifestacją cukrzycy typu 2.
W związku z tym powinna Pani wykonać oznaczenie glikemii.
Najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego który wdroży odpowiednią diagnostykę, a następnie, jeśli diagnoza się potwierdzi wdroży leczenie.
Nie należy zwlekać z pójściem do lekarza gdyż niekontrolowana hiperglikemia może prowadzić do bardzo poważnych i niebezpiecznych dla życia i zdrowia powikłań.