Obniżone stężenie leukocytów

Proszę o interpretację badania krwiL WBC (tys./ul) 3,8, LYM (tys./ul) 1,7, MID (tys./ul) 0,2, GRA (tys./ul) 1,9, LYM % [%] 44,0, PLT (tys./ul) 283, MID % [%] 6,0, MPV [fl] 10,9, GRA % [%] 50,0, PCT [%] 0,3, RBC [mln/ul] 4,94, PDW [%] 17,2, HGB [g/dl] 13,5, HCT [%] 39,5, MCV [fl] 80, MCH [pg] 27,3, MCHC [g/dl] 34,1, RDW-SD [%] 37,2, RDW-CV [%] 13,8. PS Mam 27 lat.
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nieco obniżone jest stężenie leukocytów. Wymaga to obserwacji przez okresową kontrolę, chyba, że pojawią się objawy, takie jak częste infekcje, gorączki o niejasnej przyczynie bądź inne nietypowe objawy. Ważne, że stężenia granulocytów i limfocytów mieszczą się w normach, aczkolwiek stężenie tych pierwszych oscyluje tuż powyżej dolnej granicy normy.

Podczas kolejnej kontroli morfologii krwi warto wykonać rozmaz ręczny (mikroskopowy) - dokładniejszy i bardziej wiarygodny niż standardowo wykonywany automatyczny.

Z uwagi na wartość średniej objętości erytrocytów (MCV), znajdującą się na dolnej granicy normy, warto oznaczyć stężenie żelaza i ferrytyny w surowicy.

Pozdrawiam