Obrzęk i stan zapalny po podaniu kwasów hialuronowych

Ostatnio podawanymi kwasami hialuronowymi były Restylane ,potem Emervel po każdym z nich reakcja taka sama czyli obrzęk i stan zapalny ,zapewne jest to alergia na jakiś składnik kwasu .Dręczy mnie pytanie co dalej czy próbować za jakiś czas podać znowu odrobinę kwasu i zobaczyć co się będzie działo?

Preparaty opisywane przez Panią są bardzo dobre,ale zawierają konserwant BDDE-który potencjalnie może częściej alergizować.
Proponowałabym jeśli już to zabieg z preparatem innej firmy np stylage ale tylko po wykonaniu próby uczuleniowej.Bez powyższej nie wykonywałabym dalszych zabiegów.

Szanowna Pani
Lekki obrzęk i stan zapalny są niepożądanymi , ale zdarzającymi się efektami ubocznymi po podaniu wypełniaczy. Pytanie jak były nasilone? Czy trzeba było podejmować leczenie, aby ustąpiły? Czynnikiem uczulajacym w takim wypadku raczej nie jest kwas hialuronowy tylko związek uzywany w produkcji do jego sieciowania czyli BBDE. Mam obecnie do dyspozycji kwas hialuronowy, w czasie prpdukcji którego ograniczono do minimum zawartość BBDE- to włoski produkt-Bioexpander, lub wypełniacz zawierajacy hydroksyapatyt wapnia-Radiesse. Po zastosowaniu Radiesse nigdy nie zanotowano objawów alergii.
Pozdrawiam.
Ewa Rybicka

Obrzęk po podaniu kwasu hialuronowego to normalny objaw i może utrzymywać się do około 2 tygodni. W tym czasie kwas hialuronowy chłonie wodę i rozmieszcza się pod skórą. Jeśli pojawił się stan zapalny może być to spowodowane brakiem zachowania antyseptyki podczas zabiegu. Najlepiej od razu udać się do lekarza i poinformować go o tym co się dzieje.