Płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Witam,
Od kilku miesięcy brałam pigułki, ale z narzeczonym zdecydowaliśmy się na ich odstawienie. Zastanawiam się jak w takiej sytuacji wygląda sprawa z możliwością zajścia w ciążę? Czy i kiedy w takiej sytuacji wypadają dni płodne? Można to jakoś obliczyć?
Ostatnią miesiączkę miałam 18 grudnia, od tego czasu kochamy się z narzeczonym praktycznie codziennie nie stosując żadnego zabezpieczenia. Czy jest szansa, że mogę zajść w ciążę już w ciągu pierwszego miesiąca od odstawienia pigułek? Przeczytałam też, że w ciągu 6 miesięcy po zaprzestaniu brania pigułek ciąża mnoga jest bardziej prawdopodobne, czy to prawda?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!
Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej u zdrowych kobiet jajeczkowanie powraca najczęściej już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek, a może się również zdarzyć, że już nawet następnego dnia. W pierwszych trzech miesiącach po odstawieniu leków antykoncepcyjnych cykle mogą być nieco nieregularne. Tak więc jest to proces indywidualny i nie mogę dokładnie określić, kiedy u Pani zaczną się dni płodne.
Jeżeli będzie Pani próbowała określić dni płodne na podstawie objawów naturalnych płodności tj. zmiany śluzu szyjkowego i konsystencji szyjki, zmiany temperatury ciała, to przez pierwsze trzy miesiące mogą być bardzo trudne do sprecyzowania.
Czyli tym samym jest odpowiedź na Pani kolejne pytanie - jest szansa zajścia w ciążę już w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Zwiększone ryzyko ciąży mnogiej występuje jeżeli antykoncepcja hormonalna była stosowana przez długi czas, a zajście w ciąży nastąpiło w krótkim czasie po odstawieniu, ale to również sprawa indywidualna, zależy to również np. od czynników genetycznych.
Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, zaleca się rozpoczęcie starania o ciążę po 3-4 miesiącach.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o ciąży bliźniaczej.

Serdecznie pozdrawiam!