Pominięcie tabletki - czy ma to wpływ na dalsze zabezpieczenie?

Witam, pierwszą tabletkę przyjęłam koło 23, drugą następnego dnia około godziny 20... Niestety mniej więcej po 3-4 godzinach wymiotowałam, więc myślę, że działanie tabletki zostało zniesione. Kolejną przyjęłam rano około 9, więc 13 godzin od przyjęcia poprzedniej. Następnego dnia przyjęłam tabletkę o 10. Pod wieczór jednak dostałam ostrej biegunki, która trzyma mnie do teraz i z tego powodu postanowiłam nie brać tabletki z rana i przyjęłam ją dopiero o 15, zażywając wcześniej przypisany przez lekarza lek na żołądek. Czy w przypadku kolejnej biegunki dalsze przyjmowanie tabletek w ogóle ma sens? Czy ta nieregularność przyjmowania wpłynęła na skuteczność? Jeśli zacznę regularne przyjmowanie, to będę zabezpieczona przez następne tygodnie, czy lepiej dokończyć blister i zabezpieczać się dodatkowo do końca? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Trudno jest ocenić skuteczność preparatu, biorąc pod uwagę wszystkie Pani zmiany godzin przyjęcia. Wymioty mające miejsce po 3-4 godzinach nie znoszą działania tabletek, ewentualnie je osłabiają. W przypadku przyjęcia dodatkowej tabletki następną przyjmuje się o stałej porze (w Pani przypadku wieczorem).

Ze względu na zmiany mające miejsce w pierwszym tygodniu opakowania nie można mieć pewności, czy skuteczność preparatu będzie zachowana podczas całego cyklu. Z tego też względu radziłabym stosować dodatkowe metody zabezpieczenia aż do rozpoczęcia nowego blistra.
Odstawienie tabletek w połowie opakowania nie jest zalecane, gdyż może doprowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej.

Pozdrawiam