Poronienie samoistne a kolejna ciąża (grupa krwi arh-)

Zostawił mnie na oddziale i po 2 dniach badania poziomu hcg, które spadło na 11, a potem poniżej 5 zrobiono mi wyłyżeczkowanie. W szpitalu sprawdzono grupę krwi Arh- a maż ma 0 rh+ i podano immunoglobuline Gamma Anty -D. Dziś odebrałam wynik histopatologiczny, na którym pisze; ENDOMETRIUM IN STADIO SECRETIONIS SINE VILLIS. ORAZ FRAGMENTY CAŁKOWICIE ZMIENIONEJ MARTWICZO NIEZIDENTYFIKOWANEJ TRANKI.
Proszę o interpretację i w miarę możliwości odpowiedź, z jakich przyczyn mogło nastąpić poronienie? Nie palę papierosów, ani nie piję alkoholu, mąż tak samo nigdy nie palił ani nie pił. Jesteśmy oboje zdrowi i nie rozumiem, dlaczego to się stało. Boję się o następną ciążę i dlatego zaczęłam przyjmować **** (witaminy dla kobiet ciężarnych), bo może to ja zawiniłam. Kiedy mogłabym zacząć się starać na nowo, jeden lekarz mówił 2-3 m-ce drugi 6 m-cy. Zalecił sprawdzić wartość nasienia męża. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani skonsultować wynik badania histopatologicznego ze swoim lekarzem. Po polsku brzmi on: "Błona śluzowa macicy w stadium wydzielniczym bez kosmków", co znaczy, że w przesłanych do badania wyskrobinach nie wykryto resztek tkanki ciążowej. Mogła ona pozostać w materiale nieprzesłanym lub też że nie była Pani w ciąży wewnątrzmacicznej (ale pozamacicznej)- wymaga to szybkiego rozstrzygnięcia
.
Po poronieniu zaleca się odczekać co najmniej 2-3 prawidłowe cykle miesiączkowe przed rozpoczęciem starań o ciążę. Nie powinna Pani obwiniać się o to, że doszło do straty ciąży. Tak dzieje się bardzo często- niektóre kobiety nawet nie wiedzą, że były w ciąży i poroniły, myśląc że krwawienie to jedynie opóźniona miesiączka. Przyjmowanie witamin nie ma na to wpływu. Badanie nasienia również raczej nie jest w tej sytuacji konieczne.
Zapraszam także do lektury artykułu o poronieniach: http://parenting.pl/portal/poronienie.

Pozdrawiam serdecznie!