Powiększone węzły - czy jest się czym niepokoić?

Na szyi mam 5 powiększonych węzłów chłonnych. Nie są to węzły duże, według mnie są tylko nieznacznie powiększone. Dodam, że powiększyły mi się one w momencie, kiedy miałem duże rany wskutek alergii pokarmowej na mleko. Trzech lekarzy mnie badało i stwierdziło, że wszystko ok. Te węzły są takie od roku. Na początku były większe. Teraz są dużo mniejsze. Nie grupują się w pakiety, są dosyć łatwo przesuwalne. Czy jest się czym niepokoić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

węzły chłonne bywają powiększone z różnych przyczyn. Najważniejsze, aby węzły ocenił lekarz - najpierw w badaniu palpacyjnym, a jeśli istnieją wątpliwości - skierował na badanie USG oraz inne badania (morfologia krwi, OB, CRP itp).

Węzły chłonne na szyi często bywają niespecyficznie powiększone i nie wiąże się to z patologią. Większy niepokój może wzbudzać powiększenie węzłow pod pachą, w okolicy nad- i podobojczykowej, a także okolicy łokci oraz kolan.

Skoro był Pan przebadany, sądzę, że nie ma powodów do niepokoju. Wskazana z pewnością jest obserwacja.

Pozdrawiam serdecznie