Problem z biegunką o jasnym kolorze

Dzień dobry Ostatnio nęka mnie biegunka o jasnym kolorze kału , kał jest bobkowaty, ale żółty z żółtym śluzem. Zawsze biegunka dopada mnie rano jak wstanę. Jednego dnia po zrobieniu stolca zauważyłem na papierze toaletowym jasno czerwone ślady które bardzo mnie zaniepokoiły. Sama Biegunka mnie już od 3 dni i zawsze rano potem ustaje ostatnio strasznie się denerwowałem a ta sytuacja tylko wzmogła moje nerwy. Zrobiłem próby wątrobowe Alt i ast , morfologię, Crp i żelazo wszystko w normie. Dodam na koniec że ostatnio mało jem żywię się głównie jasnymi bułkami bananami co skutkuje spadkiem wagi. . Pije dużo wody z elektrolitami. Czy to może być coś bardzo poważnego?

Dzień dobry,

Jak się bowiem okazuje, sposób odżywiania wpływa na zabarwienie stolca, jego konsystencję oraz objętość. Dla przykładu, ciemniejszy kolor stolca może często występować u osób, których dieta charakteryzuje się wysoką zawartością mięsa i produktów mięsnych, z kolei tygodniowe menu szczególnie bogate w warzywa i owoce odpowiada z reguły za jaśniejszą jego barwę. Ponadto, niektóre leki mogą przyczyniać się do zmiany koloru stolca, m.in. przyjmowanie preparatu żelaza, bizmutu czy węgla lekarskiego wiąże się z występowaniem ciemnobrązowego lub czarnego zabarwienia stolca. Kolor stolca może także wskazywać na możliwe ryzyko istnienia określonych zaburzeń zdrowotnych. Stolce bardzo jasne (np. żółte) występują w przypadku upośledzonego wydzielania żółci do przewodu pokarmowego i mogą towarzyszyć żółtaczce (żółte zabarwienie błon śluzowych i skóry). Obejmuje to żółtaczkę wywołaną uszkodzeniem wątroby (np. zapalenie wirusowe, alkoholowe, polekowe) oraz żółtaczkę mechaniczną spowodowaną przeszkodą w odpływie żółci (np. kamica dróg żółciowych).

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424