Przewlekły mokry kaszel i zespół suchych śluzówek

Mam 24 lata,około 7 roku życia zaczął dokuczać mi mokry kaszel. Wydzielina spływa po gardle (gęsta, zielonkawo-biaława) podrażnia gardło (ból). Okazało się, że mam zespół suchych śluzówek. Zdj RTG - w porządku. Jestem biernym palaczem od urodzenia- czy to mogło mieć znaczenie?może to jakaś genetyczna dolegliwość?czy to prawda że nie można tego wyleczyć?czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania zawodu (technik weterynarii-klinika, laboratorium,inne)? czy muszę jakoś szczególnie o siebie dbać?

Witam! Zespół suchych śluzówek nie jest schorzeniem dziedzicznym. Istnieją jednak pewne genetyczne predyspozycje do jego powstania. Na jego wystąpienie mogło mieć wpływ narażenie na dym tytoniowy w przeszłości.Jego leczenie jest wyłącznie objawowe - polega głównie na stosowaniu preparatów sztucznych łez. Jeśli chodzi zaś o wybór zawodu to wszystko zależy od indywidualnej predyspozycji i tolerancji choroby. Jeśli zespołowi towarzyszą dodatkowo skłonności do alergii lepiej zrezygnować z pracy ze zwierzętami.