Ryzyko ciąży przy 14-godzinnym opóźnieniu przyjęcia tabletki

2 dnia cyklu (wzięłam tabletkę o 19) współżyłam z chłopakiem (doszedł we mnie). 3 dnia zapomniałam wziąć tabletkę (o godzinie 21) i wzięłam ją rano, (o godzinie ok 9). Czy mogłam zajść w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Aby działanie antykoncepcyjne tabletek nie było zmniejszone, należy tabletki stosować codziennie. Tolerancja dla większości preparatów wynosi 24 + 12 godzin. Pani w 3. dniu nie powinna zatem przyjąć tabletki o 21, ale o 19 (jak w dniu poprzedzającym). Gdyby przyjęła Pani tabletkę o 21, to oczywiście nic by się nie stało, ale tolerancja dla pominiętej tabletki kończyła się o 7 rano, a nie o 9 rano.
Innymi słowy, ryzyko ciąży jak najbardziej jest zwiększone i powinna Pani postępować tak, jak opisano w ulotce.