Rzekomobłoniaste zapalenie jelit u 20-latka

Syn lat 20 przeszedł rzekomobłoniaste zapalenie jelit potwierdzone badaniami u lekarza.Biegunki trwały prawie 2 tyg.Od paru dni syn czuje się lepiej brak biegunek i bólu brzucha.Dwa miesiące przed choroba syn wprowadził w swoją dietę ciemne pieczywo i ciemne ryże oraz mocno ograniczył tłuszcze i cukry,ograniczył kalorie.Jaką diete teraz powinien stosować i czy bedzie mógł wrócić do diety z przed choroby. Proszę o odp ponieważ syn ma bzika na punkcie zdrowego zywienia

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie!

W przypadku występowania biegunek i bólu brzucha należy stosować dietę łatwostrawną, czyli -- ogólnie mówiąc -- pozbawioną produktów mogących podrażniać przewód pokarmowy. Są to np. pełnoziarniste produkty zbożowe (m.in. ciemny chleb), orzechy i nasiona, tłuszcze zwierzęce i tłuste produkty mięsne oraz tłusty nabiał, ostre przyprawy i sosy, potrawy smażone, warzywa wzdymające (cebula, kapusta, strączkowe) czy duże ilości surowych owoców. Taki jadłospis pozwoli odpocząć i zregenerować się przewodowi pokarmowemu. Proszę też pamiętać o wypijaniu przynajmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie (ze względu na odwodnienie po biegunce).

Po rekonwalescencji warto wrócić do racjonalnego odżywania. Z tego, co Pani pisze ("wprowadził w swoją dietę ciemne pieczywo i ciemne ryże oraz mocno ograniczył tłuszcze i cukry,ograniczył kalorie") istnieje prawdopodobieństwo, że jadłospis Pani Syna mógł odbiegać od zasad prawidłowego odżywania, więc być może warto przemyśleć wizytę u dietetyka, który będzie w stanie to ocenić i ewentualnie skorygować.

Pozdrawiam,
pozostaję do dyspozycji,

Monika Frank -- Dietetyk
http://poznan.mojdietetyk.pl/