Spożywanie zielonej herbaty a obumarcie ciąży

Do Pana Rafała Gryszkiewicza Proszę o rozszerzenie swojej odpowiedzi dotyczacej spożywania zielonej herbaty jako przyczyny obumarcia zaawansowanej ciąży.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Badania przeprowadzone na zwierzętach (ssakach) udowodniły, że zielona herbata może wpłynąć na obkurczenie się przewodu tętniczego u płodu i spowodować niewydolność serca, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży.
Z oczywistych względów takie badanie nie może zostać przeprowadzone u ludzi, nie można więc oszacować w jakim stopniu i w jakiej ilości zielona herbata w ciąży jest szkodliwa dla płodu, jednak dla bezpieczeństwa nie zaleca się picia w ciąży zielonej herbaty w nadmiernych ilościach, tak samo jak kawy, czy napojów energetyzujących.