Stosowanie oleju nierafinowanego z awokado

Proszę o wyczerpujące odpowiedzi: 1.Czy można się smarować w celu poprawy wyglądu skóry i jej odżywienie olejem nierafinowanym awokado czy tylko przetworzonym w formie kremu? 2.Jaki będzie lepszy? 3.Czy można się smarować takim olejem nie przetworzony nierafinowanym?

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Witam, nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania nierafinowanego oleju z awokado, o ile pochodzi on z zaufanego źródła. Jest on bogaty w witaminy A, D, E, z grupy B, nadaje się do pielęgnacji każdej skóry, zwłaszcza suchej. Olej ma tę przewagę nad bardziej przetworzonymi formami środków do pielęgnacji, że jest czystą postacią oleju, podczas gdy w kremie znajdujemy tylko jego śladowe ilości. Ponadto, krem zwykle jest emulsją wody w oleju lub oleju w wodzie a to oznacza, że producent z uwagi na obecność wody musiał użyć konserwantu, by zabezpieczyć produkt przed rozwojem bakterii. W czystym oleju ten proces jest daleko bardziej spowolniony. Krem oczywiście ma wiele zalet, np. obecność innych substancji pielęgnujących korelujących dodatnio z użytym olejem. W przypadku oleju odradzałabym stosowanie go w nadmiernej ilości - może blokować ujścia gruczołów łojowych, choć i w przypadku kremu jest to prawdopodobne. Proponuję przetestować obie opcje i wybrać idealną dla siebie, gdyż skóra każdego człowieka inaczej reaguje na poszczególne produkty. Pozdrawiam.