Czy mogło na to wpłynąć farbowanie włosów?

Dzień dobry Końcem listopada farbowałam włosy (kolor niebieski), po około 3 tygodniach dostałam uczulenie (krosty) na całej twarzy szyi, górnej części pleców. Czy mogło na to wpłynąć farbowanie włosów ? Czy jest to już za długi okres od farbowania i ten kierunek można odrzucić? Uczulenie utrzymuje się do dziś. Raz zaczęło schodzić i znów wyszło od nowa.
KOBIETA, 38 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Przypadki alergii kontaktowej po farbowaniu włosów mogą mieć różne okresy od zabiegu do pojawienia się objawów. Chociaż reakcje alergiczne zwykle pojawiają się wkrótce po zastosowaniu produktu, możliwe jest, że reakcja opóźniona, jaką Pani opisuje, może być również powiązana z farbowaniem włosów.

Alergia na farbę do włosów może być spowodowana przez różne składniki, takie jak parafenylodiamina (PPD) lub inne substancje chemiczne. W Pani przypadku, uczulenie pojawiło się po około 3 tygodniach, co nie jest typowe, ale nie można całkowicie wykluczyć związku z farbowaniem włosów. Możliwe, że Pani skóra reaguje na resztki produktu lub na reakcje zachodzące w skórze po farbowaniu.

Skoro uczulenie utrzymuje się i pojawia się ponownie, ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może przeprowadzić testy alergiczne, które pomogą zidentyfikować dokładną przyczynę uczulenia.

Dodatkowo, polecam zapoznać się z następującymi artykułami, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat alergii skórnych i reakcji na farby do włosów:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-kontaktowa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczulenie-na-farbe-do-wlosow

https://uroda.abczdrowie.pl/kosmetyki-a-alergia

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego rozwiązania problemu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.