Czy takie uczulenie może się powtórzyć?

Zrobilam test farby na skorze, w zgieciu lokcia. Fryzjerka uzyla farby jasnej- na prawej rece mialam nalozona kropeczke farby na 1 minute na drugiej rece krem koloryzujacy na 15 minut. Po usunieciu tego szamponem po kremie koloryzacyjnym byla mala biala plamka ktora bardzo szybko zniknela. Minelo juz 6 h i nie zauwazylam zadnej reakcji alergicznej. Jednak fryzjerka po tym tescie powiedziala ze nawet malutka ilosc farby moze spowodowac uczulenie. Powiedziala ze jesli bede zle sie czuc mam jechac do szpitala. Ja mam ataki paniki.. bardzo te slowa weszly mi w glowe.. nakrecilam sie i bylam bliska placzu..Bardzo sie zdenerwowalam. Wrocilam do domu i po tych teraz juz 6 h rozbolala mnie glowa ale na rekach nie ma ani sladu alergii.. nie pofarbuje juz wlosow to pewne bo za bardzo sie boje. Ale czy ten bol glowy moze swiadczyc o alergii ? Nie czuje sie spuchnieta ani slaba.. raczek zestresowana.. czy powinnam sie martwic ? Rodzice uspokajaja ze wszystko bedzie dobrze.. dodam ze wystapila u mnie juz 10 lat temu reakcja alergiczna gdy pofarbowalam wlosy czarna farba. Strasznie po niej spuchlam. Nie zrobiłam wtedy testu a polozono mi odrazu farbe na wlosy. Mialam ogromne guzy na glowie przez dwa tygodnie i ledwo otwieralam oczy. Czy to moze sie powtorzyc nawet przy niewielkiej ilosci farby polozonej na przedramie ? Wtedy uczulenie zaatakowalo odrazu.. teraz juz minelo troche czasu. Sama nie wiem..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie musi się Pani obawiać takiej reakcji alergicznej, jak 10 lat temu – przede wszystkim nałożenie niewielkiej ilości farby na skórę ma właśnie na celu uniknięcie gwałtownej reakcji organizmu na alergen. Zatem w przypadku tak znikomej ilości potencjalnego alergenu w miejscu jego nałożenia mogła się pojawić wysypka, obrzęk lub zaczerwienienie. Gdyby reakcja miała nastąpić, to z pewnością już zauważyłaby Pani jakiekolwiek objawy. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-kontaktowa.

Ból głowy zdecydowanie nie należy do standardowej reakcji alergicznej – podejrzewałabym raczej stres, jak słusznie Pani zauważyła. Myślę więc, że nie ma Pani powodu do obaw – proszę pamiętać, że w ciągu 10 lat składy produktów do koloryzacji włosów znacząco się zmieniły – nie są tak agresywne i szkodliwe. Jeżeli mimo wszystko ma Pani obawy, proszę po prostu poszukać farb z naturalnymi składnikami oraz bez amoniaku w składzie. Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat bezpiecznej koloryzacji z wykorzystaniem np. ziół: https://uroda.abczdrowie.pl/farbowanie-wlosow-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.