Co robić z tym obrzękiem twarzy?

Witam. Kilka dni temu zafarbowalam włosy i na drugi dzień na głowie miałam ropne krosty, oczywiście zdaję sobie sprawę,że to uczulenie na jakiś składnik. Problem w tym,że 2 dni później zaczęło mi puchnąć czoło a dzisiaj oczy. Nie boli ,ale uciążliwy jest ten obrzęk. Mam zyrtec i maść do smarowania tych krost,ale co zrobić z tym obrzękiem na twarzy? Proszę o pomoc.
KOBIETA, 34 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Rozumiem Pani zaniepokojenie związane z reakcją alergiczną na farbowanie włosów. Objawy, które Pani opisuje, wskazują na alergię kontaktową, która może być spowodowana przez składniki zawarte w farbie do włosów.

Częstym alergenem w farbach do włosów jest parafenylodiamina (PPD), ale także inne substancje, jak amoniak czy perhydrol, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Ważne jest, aby nie bagatelizować Pani objawów, zwłaszcza obrzęku twarzy i oczu, który może wymagać szybkiej interwencji medycznej.

Zyrtec, który Pani stosuje, może pomóc w złagodzeniu objawów alergii, ale ze względu na obrzęk twarzy zalecam skonsultowanie się z lekarzem. Może być konieczne zastosowanie innych leków, takich jak kortykosteroidy, które zmniejszą obrzęk i stan zapalny.

Polecam Pani zapoznanie się z artykułami, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat alergii skórnych:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-kontaktowa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczulenie-na-farbe-do-wlosow

https://uroda.abczdrowie.pl/kosmetyki-a-alergia

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.