Stres a początek menopauzy

Czy przez duzy i paro miesieczny stres mozna przyspieszyc zaczniecie sie szybciej okres zaczecia menopauzy? Przestalam miesiaczkowac , wyszlo mi bardzo duzo siwych wlosow na glowie, cera sie robi bardziej sucha. Na nogach wyrastaja mi wiecej wlosow jak mialam i to nadodatek duzo ciemniejsze. Wlosy na glowie robia sie nie do ulozenia i suche. Nigdy nie mialam suchej skory na glowie a teraz jak tylko rusze wlosami to sie sypie jak snieg

Dzień dobry!

Objawy, które Pani opisuje nie muszą świadczyć o menopauzie, ale o ogólnym przemęczeniu, wyczerpaniu organizmu na skutek silnego lub przewlekłego stresu.
Człowiek jest jednością ciała i psychiki - i wzajemnie wpływają one na siebie. Zaburzenia miesiączkowania, osłabienie kondycji skóry i włosów, szybsze tempo starzenia się organizmu itp. często jest właśnie reakcją na silny lub przewlekły stres, wyniszczający styl życia, złe nawyki odżywiania, brak snu i zdrowej aktywności fizycznej itp.

Czas przechodzenia menopauzy jest cechą indywidualną, w dużym stopniu uwarunkowaną genetycznie. Ale nasz styl życia, szczególnie ważne życiowe wydarzenia i okresy także mogą na nią wpływać.

Zachęcam do zaopiekowania się sobą kompleksowo - wykonania podstawowych badań (aby wykluczyć ryzyko innych chorób), konsultacji ginekologicznej i endokrynologicznej, konsultacji psychologicznej i dietetycznej (odżywiania ma bardzo istotny wpływ zarówno na zdrowie, jak i urodę).

Pozdrawiam!