Swędzący bąbel po ukąszeniu kleszcza – czy to borelioza?

W zeszłym roku na przełomie września i sierpnia zostałem ukąszony przez kleszcza w nogę. Został usunięty na pogotowiu, dostałem antybiotyki (ponieważ rumień był duży), ale jakiś czas po tym zaczął się pojawiać bąbel, rumień w miejscu ukąszenia, jest on swędzący, zaczerwieniony, średnica to 1-2 cm. Pojawia się i mam go przez 1-2 dni, później znika i tak co jakiś czas powraca. Trochę mnie to niepokoi, nie wiem co z tym zrobić. Czy to jest borelioza lub coś podobnego? Co mam z tym zrobić? Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Opisywana zmiana nie jest charakterystyczna dla boreliozy, nie jest to rumień wędrujący, gdyż pojawia się w tym samym miejscu. Jednak sama borelioza "lubi" występować w różnych postaciach. Warto byłoby, by zmianę, gdy się pojawi obejrzał jakiś lekarz - najłatwiej, by był to lekarz rodzinny, który w razie jakichś podejrzeń wyśle do specjalisty: dermatologa, lekarza chorób zakaźnych, chirurga i wdroży odpowiednie leczenie.

Nie można tego bagatelizować, gdyż przewlekła borelioza jest trudna w leczeniu, diagnozowaniu i daje różne powikłania. Proszę zgłosić się do lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.