Tycie a anemia

Witam, od października borykam się z anemią, miałam bardzo niski poziom czerwonych krwinek i mój lekarz zalecił mi przyjmowanie żelaza wraz z kwasem foliowym. Od tego czasu zauważyłam, że diametralnie zaczęłam tyć. Nie wiem, czy jest to spowodowane przyjmowaniem tych tabletek. Ogólnie jestem osobą dobrze zbudowaną :) Mam skłonności do tycia, ale nigdy nie zdarzało mi się to w takiej skali, proszę o radę. Pozdrawiam, Aneta
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Preparaty żelaza i kwasu foliowego nie powodują przybierania na wadze. Przyczyna zapewne jest inna. Nie można tego bagatelizować, gdyż może świadczyć o poważniejszym problemie.

W pierwszej kolejności zaleciłbym oznaczenie poziomu hormonów tarczycy - niedoczynność tarczycy może powodować niedokrwistość i przybieranie na wadze. Przydatne mogą być też oznaczenia elektrolitów we krwi - w celu pośredniego sprawdzenia działania kory nadnerczy.

Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego/internisty i przedstawienie mu tego problemu. Po zbadaniu i zebraniu wywiadu, na pewno zleci odpowiednią diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.