W którym tygodniu ciąża przestała się rozwijać?

Witam! Robiłam badanie b-HCG, wynik to: 4902,0 mIU/ml. Proszę mi powiedzieć, który to tydzień ciąży według tego wyniku. Jestem po poronieniu w 12 t.c., chcę wiedzieć na jakim etapie rozwoju była ciąża w 12. tygodniu gdy robiono mi to badanie. Jeszcze nie byłam na konsultacji ginekologicznej, a bardzo chciałabym wiedzieć, w którym tygodniu moje dziecko przestało się rozwijać. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po wyniku stężenie hormonu bHCG trudno wnioskować o dokładnym wieku ciąży, ponieważ jego normy są bardoz szerokie. Poziom, o którym Pani pisze występuje zwykle między początkiem pątego, a siódmego tygodnia ciąży. Proszę jednak pamiętać, że poziom tego hormonu stopniowo spada po poronieniu.

Jeżeli więc badanie przeprowadzone było w pewnym odstępie po poronieniu, poziom ten mógł już nieco spaść od swojej szczytowej wartości. Warto w trzy tygodnie po poronieniu przeprowadzić jeszcze raz takie badanie, żeby sprawdzić czy poziom bHCG prawidłowo spada do zera.

Pozdrawiam serdecznie!