Wpływ toksoplazmozy oka na ciążę

Dzień dobry, 5 lat temu zachorowałam na toksoplazmozę oczną. Obecnie jestem w 20 tyg. ciąży i niestety choroba zaatakowała ponownie drugie oko. W 9 tygodniu ciąży miana przeciwciał toxo były prawidłowe (Igg 97 ( ), Igm 0,8 ( ), obecnie czekam na powtórne wyniki. Czy reaktywacja toksoplazmozy ocznej może być groźna dla Maluszka? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Może być to zagrożenie dla płodu. Należy jednak pamiętać, że największe ryzyko wad rozwojowych jest podczas zakażenia przed ciążą i w pierwszym trymestrze. Podjęte leczenie może uchronić dziecko przed zakażeniem wrodzonym. Nie można jednoznacznie powiedzieć czy doszło do uszkodzenia płodu. Najlepszą odpowiedź da wykonanie USG ciążowego.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski