Wskazania medyczne do podwiązania jajowodów

Witam. Mam na imię Ania obecnie jestem w czwartej ciąży w maju jest rozwiązanie. Każdy poród kończył się cesarskim cięciem. Już przy trzeciej cesarce powiedziano mi że moja macica to jedne wielkie sito i broń boże żadnych dzieci w moim przypadku. Pomimo stosowanej antykoncepcji stało się inaczej. Teraz mam problem bo żadna antykoncepcja nie da 100% gwarancji a lekarze nie chcą mi podwiązać jajowodów bo to jest karalne. Co mogę zrobić w tej sytuacji żeby uzyskać taką zgodę.

Lek. Katarzyna Szymczak

Wskazaniem do salpingektomii jest zagrożenie dla życia lub zdrowia matki lub dziecka w przypadku kolejnej ciąży (tak jak Pani opisuje), zadecydować o tym może tylko lekarz ginekolog po przeprowadzeniu badania.
Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

W przypadku wskazań medycznych jest to postępowanie legalne. Gdy bez podwiązania jajowodów może być zagrożone życie kobiety mamy wskazania do tego zabiegu. Jeżeli lekarze nie stwierdzili takiej sytuacji i zagrożenia to faktycznie nie ma możliwości legalnego przeprowadzenia podwiązania jajowodów.