Wydzielanie się rtęci podczas usuwania starej plomby

Witam Będąc w 34 tygodniu ciąży miałam usuwaną starą plombę amalgamatową poprzez zwykłe borowanie. Czy podczas takiego usuwania wydziela się dużo oparów rtęci? Czy w związku z tym coś zagraża mojemu dziecku? Czytałam, że rtęć z usuwanych plomb przenika przez łożysko do płodu i może u niego powodować uszkodzenie mózgu i zwiększone ryzyko zachorowania na autyzm. Czy mam się czego bać?

Pozdrawiam

Całość na pewno została sprawnie oczyszczona przez asystentkę operującą ssakiem. Na pewno nie ma powodów do obaw. Zawsze zalecam wymianę wszystkich wypełnień amalgamatowych.

Witam. Proszę nie zaprzątać sobie tym głowy, większość rtęci już dawno wyparowała, poza tym jest to już tak duża ciąża, dzidziuś całkowicie ukształtowany więc nic mu nie zagraża.

Wypełnienia amalgamatowe nie są obojętna dla naszego zdrowia. Podczas usuwania wypełnienia ważne jest aby resztki materiału usuwać ssakiem z jamy ustnej. Ze względu jednak na zaawansowanie ciąży mało prawdopodobne, aby zaszkodziło to dziecku.

pozdrawiam serdecznie