Wynik biopsji prostaty 79-letniego mężczyzny do analizy

Witam, mam pytanie odnośnie wyniku biopsji prostaty u 79letniego mężczyzny z przerostem prostaty i ze stale rosnącym PSA-obecnie 6,7. 1. prawy płat stercza- high-grade pin, Ihch CKHMW(+), AMACR (-/+) 2. lewy płat stercza -bioptaty stercza wolne od utkania nowotworowego. Czy to prawda, że komórki high-grade pin to wczesny rak prostaty? Jakie działania należy podjąć w zaistniałej sytuacji? Czy istnieje duże prawdopodobieństwo, że w prostacie jest już rak ?Z góry dziękuję za odpowiedż.
Aleksander Ropielewski

NIe jest to jeszcze rak, a ryzyko przemiany nowotworowej w tym wypadku to około 30%. Sugeruję dalsza obserwację poziomu PSA oraz ponowna biopsję gruczołu za kilka miesięcy, a także kontakt z urologiem.