Wyniki wymazu z pochwy w 12. i 16. tygodniu ciąży

Witam, jestem w ciąży. W 12 tygodniu z wymazu z pochwy wyhodowano Lactobacillus species - wzrost obfity. Przy ponownym badaniu w 16 tyg wynik: candida albicans -- pojedyncze oraz lactobacillus spp. skąpy. Czy ta zmiana powinna być powodem do niepokoju? Czy może zagrażać ciąży?

Flora pochwy kobiet ciężarnych ulega zmianom. Pochwa nie stanowi środowiska jałowego. Zmiany pH pochwy sprzyjają wzrostowi pewnych mikroorganizmów. Wynik , który Pani przedstawia nie stanowi powodu do niepokoju. Zasadnicze pytanie w takich sytuacjach "czy występują jakiekolwiek objawy kliniczne?"