Wysypka u dziecka: co oznacza?

Witam, u mojego synka (18 miesiący) na całym ciele pojawiły się czerwone i białe krostki przypominające z wyglądu kaszkę, pod pachami i w zgięciach kolan również. Na buzi nie ma. Ciało w tych miejscach jest suche. Syn nie ma gorączki, czuje się dobrze. Najwięcej jest na brzuszku, rękach i pleckach, troszkę go swędzą (nie zawsze), co to może być? Zdjęcie tego to mój avatar. Proszę o informację, od 2 dni podaję wapno oraz kąpie w emolium. Dziecko jest szczepione na wszystko co możliwe. Nigdy nie chorował. Niekiedy często budzi się w nocy, jakby coś go bolało (ale też mu idą ząbki).

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przyczyn zmian o takim charakterze może być wiele. Mogą mieć one charakter alergiczny, jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna - proszę się zastanowić czy w ostatnim czasie nie wprowadzała Pani nowych produktów - mogą to być produkty spożywcze, kosmetyki, środki do prania. Może z powodu ząbkowania zastosowała Pani nowy lek? Jeżeli znalazła Pani uchwytną przyczynę, proszę zrezygnować z tego produktu.

Natomiast drugą prawdopodobną przyczyną jest wysypka pojawiająca się w przebiegu infekcji, jednak ze względu na brak innych objawów jest ona mniej prawdopodobna.

Z pewnością konieczna jest wizyta u prowadzącego pediatry i wyjaśnienie przyczyny zmian skórnych. Do tego czasu proszę stosować to co do tej pory oraz ewentualnie wykluczyć czynnik sprawczy, jeżeli taki Pani znalazła. Lekarz po zbadaniu określi przyczynę objawów lub skieruje Panią do specjalisty.

Pozdrawiam.