Zabieg operacyjny a antykoncepcja - czy powinnam odstawić tabletki?

Witam. Mam pytanie dotyczące okresu, w którym będę musiała iść na zabieg, a mianowicie: czy można brać tabletki antykoncepcyjne w takim okresie (F******) czy lepiej zrobić sobie przerwę w braniu na ten czas, kiedy przypadnie zabieg? Wyliczyłam sobie, że po 4-5 dniach po zabiegu powinnam dostać miesiączkę, czy to nie za krótki czas? Mam torbiel 6,6 (teratoma). Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Konieczność odstawienia hormonalnej antykoncepcji zależy od rozległości zabiegu i związanej z tym długości unieruchomienia. Antykoncepcja hormonalna sprzyja powstawaniu zakrzepicy żylnej w okresie pooperacyjnym. Korzystnie byłoby wykonać operację po zakończeniu krwawienia z odstawienia, a następnie pominąć kolejne opakowanie. Myślę, że najlepiej gdyby omówiła Pani tę kwestię z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg.