Zakrzepica żył głębokich a skleroterapia

Od kilkunastu lat cierpię na zakrzepicę żył głębokich i co jakiś czas leczę trudno gojące się rany podudzia. Zakrzepicy nabawiłem się po operacji kręgosłupa, w wyniku zapalenia żył głębokich. Poza dyskomfortem na tle długiego i żmudnego leczenia rany, nie mam poważniejszych dolegliwości. Po ok. półtorarocznym spokoju rana znowu się odnowiła. Chirurg naczyniowy, u którego się leczę zaproponował mi "zamknięcie" żylaka metodą oblatorapii, co jego zdaniem powinno pomóc w leczeniu rany. W Internecie znalazłem na ten temat artykuł, w którym jest mowa, że ta metoda nie jest zalecana przy zakrzepicy. Mam więc dylemat, czy to nie niesie za sobą ujemnych skutków ubocznych i czy wyrazić zgodę na taki zabieg. Łączę pozdrowienia i uprzejmie proszę o radę.

Witam!

Obliteracja żylaków, czyli skleroterapia jest skuteczną metodą leczenia żylaków. Ma jednak swoje ograniczenia. Jednym z głównych przeciwwskazań jest zakrzepica żył głębokich, dotyczy to zarówno aktywnego procesu jak i niedawno przebytego. W Pańskiej sytuacji dominującym problemem są owrzodzenia podudzi. Ten objaw może mieć kilka przyczyn. W tej sytuacji wydaje się, że bezpośrednią przyczyną owrzodzeń jest przewlekła niewydolność żylna. W związku z tym podstawowym leczeniem powinna być kompresoterapia (stosowanie opasek uciskowych i specjalnych pończoch i podkolanówek) oraz stosowanie opatrunków wchłaniających wydzielinę z owrzodzeń, można rozważyć również skleroterapię, ale po dokładnym wykluczeniu procesu zakrzepowego oraz ocenie spodziewanej korzyści. Chirurg dysponuje pełnym obrazem klinicznym i może ocenić czy zabieg przyniesie istotne korzyści w postaci zmniejszenia owrzodzeń. Jak każda inwazyjna metoda leczenia, skleroterapia wiąże się z pewnymi powikłaniami, ale są one dość rzadkie w przypadku dobrze zakwalifikowanych pacjentów. Podsumowując proponuję oprzeć się na opinii chirurga naczyniowego, który powinien odpowiednio zakwalifikować Pana do zabiegu. Jeśli zakrzepica zostanie wykluczona to warto rozważyć wykonanie zabiegu.

Pozdrawiam serdecznie!