Zakrzepica żył głębokich a skleroterapia

Od kilkunastu lat cierpię na zakrzepicę żył głębokich i co jakiś czas leczę trudno gojące się rany podudzia. Zakrzepicy nabawiłem się po operacji kręgosłupa, w wyniku zapalenia żył głębokich. Poza dyskomfortem na tle długiego i żmudnego leczenia rany, nie mam poważniejszych dolegliwości. Po ok. półtorarocznym spokoju rana znowu się odnowiła. Chirurg naczyniowy, u którego się leczę zaproponował mi "zamknięcie" żylaka metodą oblatorapii, co jego zdaniem powinno pomóc w leczeniu rany. W Internecie znalazłem na ten temat artykuł, w którym jest mowa, że ta metoda nie jest zalecana przy zakrzepicy. Mam więc dylemat, czy to nie niesie za sobą ujemnych skutków ubocznych i czy wyrazić zgodę na taki zabieg. Łączę pozdrowienia i uprzejmie proszę o radę.

MĘŻCZYZNA, 75 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Witam!

Obliteracja żylaków, czyli skleroterapia jest skuteczną metodą leczenia żylaków. Ma jednak swoje ograniczenia. Jednym z głównych przeciwwskazań jest zakrzepica żył głębokich, dotyczy to zarówno aktywnego procesu jak i niedawno przebytego. W Pańskiej sytuacji dominującym problemem są owrzodzenia podudzi. Ten objaw może mieć kilka przyczyn. W tej sytuacji wydaje się, że bezpośrednią przyczyną owrzodzeń jest przewlekła niewydolność żylna. W związku z tym podstawowym leczeniem powinna być kompresoterapia (stosowanie opasek uciskowych i specjalnych pończoch i podkolanówek) oraz stosowanie opatrunków wchłaniających wydzielinę z owrzodzeń, można rozważyć również skleroterapię, ale po dokładnym wykluczeniu procesu zakrzepowego oraz ocenie spodziewanej korzyści. Chirurg dysponuje pełnym obrazem klinicznym i może ocenić czy zabieg przyniesie istotne korzyści w postaci zmniejszenia owrzodzeń. Jak każda inwazyjna metoda leczenia, skleroterapia wiąże się z pewnymi powikłaniami, ale są one dość rzadkie w przypadku dobrze zakwalifikowanych pacjentów. Podsumowując proponuję oprzeć się na opinii chirurga naczyniowego, który powinien odpowiednio zakwalifikować Pana do zabiegu. Jeśli zakrzepica zostanie wykluczona to warto rozważyć wykonanie zabiegu.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty