Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży

Witam,
chciałabym się dowiedzieć jak zmienia się zapotrzebowanie kaloryczne w III trymestrze ciąży w przypadku nakazu leżenia. Jestem w 29tc i do tej pory spożywałam zalecane 300 kcal więcej, jednocześnie starając się być w miarę aktywną (spacery, gimnastyka dla ciężarnych). 'Dzidzia' rozwija się prawidłowo, a ja przybrałam na wadze 6 kg. Niestety w związku z infekcją bakteryjną pochwy i nadmiernymi skurczami skróciła mi się szyjka macicy i lekarz nakazał głównie leżeć. Chciałabym oczywiście, aby maleństwo nadal zdrowo rosło, lecz jednocześnie nie chcę nadmiernie przytyć, bo niestety mam tendencję do żylaków (a przy braku ruchu i zwiększonej masie ryzyko się zwiększa). Proszę o profesjonalną poradę.
Pozdrawiam

Witam serdecznie!
Do profesjonalnej oceny kalorycznego zapotrzebowania konieczna jest analiza wielu czynników, m.in na temat Pani wzrostu, wagi, wieku i stopniu aktywności fizycznej. Ogólnie zalecane jest zwiększenie zapotrzebowania kalorycznego o 300 kcal/doba. Z Pani opisu wynika, że aktywność na pewno ulegnie zmniejszeniu ale nie ma też Pani zalecanego reżimu łóżkowego.
Ze względu na wskazane leczenie radziłabym przyjrzeć się nie tyle kaloryczności co jakości i rodzaju pożywienia. W szczególności Pani dieta powinna opierać się o produkty lekkostrawne, w tym węglowodany złożone zawierający błonnik, który poprawiając prerystaltykę wykazuje wiele efektów. Po pierwsze zapobiega zaparciom, tak częstych u kobiet w ciąży. Po drugie brak zalegania w bańce odbytnicy nie uciska na szyjkę i nie zwiększa ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego. Po trzecie błonnik zmniejszy ryzyko przytycia.
Warto jednak pamiętać, że szczupłe kobiety mogą przytyć w czasie ciąży nawet do 16 kilogramów i nadal będziemy mówić o fizjologii.
Proszę także postarać sie wypijać ponad 2 litry wody dziennie, a dietę uzupełnić w warzywa, owoce i produkty o dużej zawartości wapnia (sery, jogurty), gdyż na tym etapie ciąży płód ma wysokie zapotrzebowanie właśnie na ten pierwiastek.
Pozdrawiam.