Zbierające się osady pod aparatem ortodontycznym - jaka sobie z tym poradzić?

Nosiłam aparat ortodontyczny, który ściągnęłam w 2015 roku. Na dół mam założoną retencje (drucik) bardzo ciężko mi czyscic w tych miejscach dolny łuk. Ostatnio zobaczyłam na dolnych zębach pęknięcia szkliwa, oraz starcia. Wyglada ro okropnie. Nie wiem co mogę z tym zrobić jestem załamana. Rozważam wizytę u ortodonty aby ściągnąć ten drut. Czy to może być przyczyna zbierających się osadów ?

Starcia i pęknięcia szkliwa są spowodowane parafunkcjami, które warto i należy leczyć. Osad przy prawidłowej higienie jest zwykle objawem zaburzeń metabolizmu. Pozdrawiam