Złe ciśnienie po przebudzeniu u 81-latka

Mój ojciec ma 81 lat....ostatnio miał rano po przebudzeniu ciśnienie 140/90 ...potem spadało....nie chce iść do lekarza bo nie wierzy , że będą leczyć kogoś w jego wieku...próbowałam go przekonać ale upiera się przy swoim....co mogę dla niego zrobić?...tylko do mnie ma zaufanie

Szanowna Pani. Ciśnienie 140/90 jest ciśnieniem wysokim prawidłowym - górna granica normy. Najnowsze wytyczne u osób w wieku podeszłym, czyli po 80 r.ż. dopuszczają nawet wyższe wartości ciśnienia skurczowego 150-160 mmHg. Nie pisze Pani o innych chorobach i czynnikach obciążających - rozumiem więc, że ich nie ma. Proponuję więc regularnie mierzyć ojcu ciśnienie tętnicze i w przypadku przekroczenia tych wartości udać się do lekarza POZ.