Zwiększenie ryzyka zachorowania na raka

Witam! Nazywam się Natalia, skończyłam lat 20, moje pytanie dotyczy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, jajnika czy też szyjki macicy. Moja babcia zmarła w wieku 65 lat na raka piersi. Był to typ złośliwy. Oprócz tego cała moja rodzina, w szczególności część, która znała moją babcię z czasów jej młodości, cały czas mi wytyka uderzające podobieństwo do niej, jeśli chodzi o wygląd. Stąd też moje pytanie - czy biorąc pod uwagę te fakty, mam powody do obaw i znajduję się w grupie zwiększonego ryzyka? Oprócz tego w mojej rodzinie występuje duża zachorowalność na różne rodzaje tej choroby. W czerwcu ubiegłego roku zmarł ojciec mojej mamy. Zaczęło się od raka prostaty, a skończyło na przerzutach do kości, jak i krwi. Z kolei ojciec ojca zmarł na raka płuc, i z tego co mi wiadomo, żołądka. Poza tym 3 kuzynki ojca są już po zabiegach usunięcia piersi. Kolejne pytanie - jeżeli jestem w tej grupie podwyższonego ryzyka, to co mogę zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie można wykluczyć, że ma Pani podwyższone ryzyko raka piersi. Wywiad rodzinny jest jednym z istotniejszych kryteriów. Najlepszym sposobem na uchronienie się przed rozwojej nowotworu jest częsta kontrola. Wskazane jest badanie USG, oraz samokontrola piersi (raz w miesiącu). Badanie USG zleci Pani lekarz ginekolog, powinien on także regularnie badać Pani piersi. Odradzałabym stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Możliwe jest także wykonanie badań genetycznych na obecność mutacji w genie BRCA1 i BRCA2. Brak tej mutacji nie oznacza jednak, że rak piersi nie wystąpi, dlatego najistotniejsza jest wspomniana wcześniej kontrola piersi.

Pozdrawiam