Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34854 odpowiedzi

58844 podziękowania

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34854)

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych: kiedy wznowić ich branie?

Witam. Brałam tabletki antykoncepcyjne przez 3 miesiące. Postanowiłam zrobić miesięczną przerwę. Przy Yasmin następne opakowanie bierze się po 7 dniach krwawienia. Myślałam, że tak samo jest, kiedy chcę zacząć brać je znowu, po przerwie. Jednak w 2 dniu krwawienia coś...

Witam. Brałam tabletki antykoncepcyjne przez 3 miesiące. Postanowiłam zrobić miesięczną przerwę. Przy Yasmin następne opakowanie bierze się po 7 dniach krwawienia. Myślałam, że tak samo jest, kiedy chcę zacząć brać je znowu, po przerwie. Jednak w 2 dniu krwawienia coś mnie ruszyło i złapałam się za ulotkę. Tam jest napisane, że jeśli wznawia się branie tabletek, to należy pierwszą wziąć 1 dnia krwawienia. Ja wzięłam 3. Czy zabezpieczenie jest jak należy? Czekam na odpowiedź i z góry dziękuję ;)

Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, W przypadku przyjęcia pierwszej tabletki pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę przez 7 kolejnych dni. Pozdrawiam

Ból w lewej piersi: Co to może oznaczać?

Witam. Mam 19 lat. Jak przycisnę z boku lewej piersi czuję ból, pierś jest też troszkę powiększona i jak się dotykam to mam uczucie jakby tam mała kuleczka była. Co to może oznaczać? Poczułam ból jak raz się dotknęłam, lecz...

Witam.

Mam 19 lat. Jak przycisnę z boku lewej piersi czuję ból, pierś jest też troszkę powiększona i jak się dotykam to mam uczucie jakby tam mała kuleczka była. Co to może oznaczać? Poczułam ból jak raz się dotknęłam, lecz dzień wcześniej chłopak mnie ścisnął trochę, czy to ma coś z tym wspólnego?

Proszę o pomoc.  

Redakcja abcZdrowie
Witamy! Opisane dolegliwości mogą sugerować zmianę organiczną piersi. Przed 20. rokiem życiem najczęstszymi zmianami organicznymi są zmiany łagodne typu torbieli czy włókniakogruczolaka lub mastopatia. Aby określić dokładną przyczynę konieczne jest badanie fizykalne piersi oraz badanie USG. Po ustaleniu...

Witamy!

Opisane dolegliwości mogą sugerować zmianę organiczną piersi.
Przed 20. rokiem życiem najczęstszymi zmianami organicznymi są zmiany łagodne typu torbieli czy włókniakogruczolaka lub mastopatia.
Aby określić dokładną przyczynę konieczne jest badanie fizykalne piersi oraz badanie USG. Po ustaleniu wstępnej przyczyny będzie możliwe wdrożenie leczenia lub poszerzenie diagnostyki.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl

Skręcenie stawu skokowego - rehabilitacja

Witam wszystkich oraz Redakcję abcZdrowie.pl. W nawiązaniu do e-maila (w załączeniu) do mojego zapytania z dn. 20.02.2011 r. odnośnie porady czy wszystko jest prawidłowo z moim stawem skokowym i prośbą o interpretację USG stawu skokowego. Otóż ja proszę tylko o...

Witam wszystkich oraz Redakcję abcZdrowie.pl. W nawiązaniu do e-maila (w załączeniu) do mojego zapytania z dn. 20.02.2011 r. odnośnie porady czy wszystko jest prawidłowo z moim stawem skokowym i prośbą o interpretację USG stawu skokowego. Otóż ja proszę tylko o interpretację badania USG skręconego i naderwanego stawu skokowego. Odnosząc się do Państwa e-maila informuję, że badania skonsultowałem już z 4 chirurgami. Dopiero ten 4 chirurg skierował mnie do ortopedy. Stwierdził, że od początku sprawą mego skręcenia powinien się zająć ortopeda. Piszę do Państwa ponieważ mam 33 lata, pracuję, a na skręcenie i naderwanie stawu jestem na chorobowym 6 tydzień. Informuję, że prywatnie jestem umówiony do ortopedy na 22.02.2011 r., ale proszę tylko o Państwa poradę, co Państwo sądzą o moim przypadku. Pokrótce go opiszę ponownie: Nieszczęśliwie skoczyłem na zewnętrzną częścią stopy z ok. 50-60 cm i lekarz chirurg po Rtg stwierdził, że mam mocne skręcenie i naderwanie stawu skokowego. Założono mi gips na 2 tygodnie. Noga mnie strasznie bolała, cały czas leżałem i noga lewa w górze. Po ściągnięciu gipsu stopa pod kostami była cała sina (dwa duże krwiaki pod kostkami), obrzęk przede wszystkim kostki z zewnętrznej strony. Lekarz podtrzymał diagnozę i kazał smarować nogę Voltarenem, moczyć nogę w wodzie z solą bocheńską, Megatronik, Bioptron, Krioterapię oraz zawinąć nogę bandażem elastycznym. Co najważniejsze, jest już 6 tydzień po skręceniu, a mnie nadal strasznie boli staw skokowy. Czy to jest normalne? Piszę do Państwa oraz osób, które przechodziły skręcenie i naderwanie stawu skokowego. 21.02.2011 r. jak poszedłem pryw do chirurga to powiedział, że od razu lekarz na pogotowiu pownien mnie skierować do ortopedy. Powiedział, że mam mocno naderwany więzozrost piszczelowo-strzałkowy (jeszcze troszkę, a trzeba by je skręcać śrubami), oraz że mam stan zapalny - czy to jest groźne? Czy wg Państwa to normalne? Bardzo proszę o jakąś odpowiedź, bo w pracy też zaczynają się krzywić, a ja naprawdę nie mogę nawet na tą nogę stawać, bo mnie boli. W załączeniu rys Rtg. Czy przy bólu jaki opisuję już powinienem rozpocząć rehabilitację czy nie, bo powoli robi się przykurcz? Ileż można brać tabletki przeciwbólowe? Z góry dziękuję za odpowiedź lub do kogo się jeszcze skierować. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie! Skręcenie stawu skokowego jest jednym z najczęstszych urazów ortopedycznych kończyny dolnej. Przy prawidłowym zaopatrzeniu możliwy jest relatywnie szybki powrót do pełnej aktywności, jednak w przypadku zaniedbania banalny uraz może prowadzić do przewlekłej niestabilności stawu skokowego dającej dolegliwości przez...

Witamy serdecznie!

Skręcenie stawu skokowego jest jednym z najczęstszych urazów ortopedycznych kończyny dolnej.
Przy prawidłowym zaopatrzeniu możliwy jest relatywnie szybki powrót do pełnej aktywności, jednak w przypadku zaniedbania banalny uraz może prowadzić do przewlekłej niestabilności stawu skokowego dającej dolegliwości przez wiele lat. Niestety dość często urazy skrętne stawu skokowego są bagatelizowane, a Pacjent zgłasza się do lekarza po dłuższym czasie. Tymczasem postępowanie według prostego algorytmu bezpośrednio po urazie pozwala ograniczyć doznane uszkodzenia i przyspieszyc powrót do sprawności.
Algorytm oparty na pięciu czynnościach, opisywany jest przez wywodzący sie z języka angielskiego skrót "PRICE", który rozwija się jako: Protection, Rest, Ice, Compression, Elevation. Kolejno rozwijając algorytm otrzymujemy sekwencję czynności, które powinno się wykonać jak najszybciej po urazie. Takie postępowanie zmniejsza dolegliwości bólowe, ogranicza obrzęk i przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek.
W przypadku skręceń przebiegających z uszkodzeniem aparatu więzadłowego stawu skokowego lekarz powinien założyć półsztywny stabilizator stawu skokowego, który umożliwi chodzenie, a jednocześnie bedzie zabezpieczał przed kolejnym skręceniem w trakcie gojenia więzadeł.
Ostatnim, ale bardzo istotnym elementem leczenia skręceń stawu skokowego jest fizjoterapia, której celem jest przywrócenie pełnego, bezbólowego zakresu ruchu w stawie i dobrej kontroli równowagi ciała, tak, aby zapobiec nawracaniu urazu.
Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą ortopedą, który na pewno wdroży odpowiednie postępowanie, co umożliwi powrót do zdrowia.

Guzki w prawej piersi: Czy powinnam się martwić?

Witam. Mam 22 lata. 5 miesięcy temu wyczułam bardzo małą kulkę między żebrami (z mojej perspektywy z prawej strony 1 cm pod piersią). Z czasem powiększała się, dzisiaj ma około 1,5 cm i jest płaska. To samo znalazłam jakiś czas...

Witam.

Mam 22 lata. 5 miesięcy temu wyczułam bardzo małą kulkę między żebrami (z mojej perspektywy z prawej strony 1 cm pod piersią). Z czasem powiększała się, dzisiaj ma około 1,5 cm i jest płaska. To samo znalazłam jakiś czas temu z lewej strony pod piersią, jest małe i rośnie. Jednocześnie na piersi (prawej) powstał kolejny guzek w odległości dwóch centymetrów od brodawki. Początkowo nie odczuwałam żadnych zmian. Od dwóch, trzech tygodni ból się nasila. Nie mogę swobodnie się poruszać. Delikatny dotyk bardzo boli i promieniuje. Mam również problem z niekontrolowanym plamieniem miedzy miesiączkami, które również stały się nieregularne. Oczywiście byłam już u internisty, dostałam skierowanie do chirurga, zapisałam się również do ginekologa. Nie wiem czy powinnam się martwić? Bardzo proszę o jakąś diagnozę.

Pozdrawiam    

Redakcja abcZdrowie
Witamy! Dolegliwości ze strony piersi mogą być związane z obecnością zmian organicznych np. torbieli lub włókniakogruczolaków. Krwawienia śródcykliczne jak i zmiany w piersiach mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi. W związku z tym wskazane jest przeprowadzenie badania ginekologicznego,...

Witamy!

Dolegliwości ze strony piersi mogą być związane z obecnością zmian organicznych np. torbieli lub włókniakogruczolaków.
Krwawienia śródcykliczne jak i zmiany w piersiach mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi.
W związku z tym wskazane jest przeprowadzenie badania ginekologicznego, badania fizykalnego piersi oraz badań dodatkowych takich jak USG dopochwowe, USG piersi i badania hormonalne. Po ustaleniu przyczyny będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Być może zmiany w piersiach będą odwracalne po zastosowaniu właściwego leczenia.
Proponuję na początku skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl

Antykoncepcja awaryjna - czy wywiera wpływ na antykoncepcję hormonalną?

Witam, w ten weekend zapomniałam regularnie zażyć aż dwie pigułki antykoncepcyjne, w związku z czym dziś mam zamiar zażyć pigułkę "72 po". Zastanawiam się tylko, jaki wpływ będzie ona mieć na stosowanie antykoncepcji regularnej i czy w ogóle jakiś ma.
Redakcja abcZdrowie
Witamy!  Antykoncepcja awaryjna może być użyta nawet podczas stosowania regularnej antykoncepcji hormonalnej. W uzasadnionej sytuacji, np. po pominięciu czynnej tabletki z opakowania i odbyciu stosunku możliwe jest użycie antykoncepcji "po stosunku" i kontynuowanie przyjmowania zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja awaryjna nie... Witamy!  Antykoncepcja awaryjna może być użyta nawet podczas stosowania regularnej antykoncepcji hormonalnej.
W uzasadnionej sytuacji, np. po pominięciu czynnej tabletki z opakowania i odbyciu stosunku możliwe jest użycie antykoncepcji "po stosunku" i kontynuowanie przyjmowania zwykłych tabletek antykoncepcyjnych.
Antykoncepcja awaryjna nie wywiera wpływu na stosowaną już antykoncepcję hormonalną, połączenie obu metod w uzasadnionej sytuacji wydaje się być bezpieczne.
Jak wiadomo, antykoncepcja awaryjna może powodować działania niepożądane, które nie są wykładnikiem skuteczności tej metody antykoncepcji.


Redakcja abcZdrowie.pl

Kochałem się z moją dziewczyną, nie było błony dziewiczej

Kochałem się z moją dziewczyną i nie było błony, bo jeśli była to powinna polecieć krew i resztki błony, prawda?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie! Błona dziewicza ma różny kształt i grubość co powoduje różnice w trakcie jej przerywania. Struktura błony jest porowata i zależności od wielkości porów odczuwany jest większy lub mniejszy ból. Zdarza się także, że do przerwania błony zachodzi...

Witam serdecznie!

Błona dziewicza ma różny kształt i grubość co powoduje różnice w trakcie jej przerywania. Struktura błony jest porowata i zależności od wielkości porów odczuwany jest większy lub mniejszy ból. Zdarza się także, że do przerwania błony zachodzi w trakcie stosowania za dużych tamponów, intensywnego wysiłku, co nie świadczy przecież o utracie dziewictwa.
Jeżeli masz przypuszczenia co do dziewictwa Twojej dziewczyny warto zdobyć się na rozmowę. Ustrzeże to Was przed niepotrzebnymi wątpliwościami.
Pozdrawiam.

Pominięcie tabletki: czy jest ryzyko zajścia w ciążę?

Witam. Od ok 1,5 roku stosuję tabletki Yasminelle. Ostatnio zaczynając blister pominęłam trzecią w kolejności tabletkę i zażyłam ją dopiero 20 godzin poźniej. W tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie blistra współżyłam z chłopakiem. Jakie jest prawdopodobienstwo, że zajdę w ciążę?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejne o stałej porze. Ponadto należy stosować przez kolejnych 7 dni dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki doszło do...

Witam serdecznie,
W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejne o stałej porze. Ponadto należy stosować przez kolejnych 7 dni dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki doszło do współżycia, to istnieje ryzyko ciąży. Dlatego po około 10-14 dniach od stosunku należy wykonać test ciążowy. Wcześniej może Pani oznaczyć beta-hCG z krwi. Wynik jest wiarygodny po 7-10 dniach od zapłodnienia.
Pozdrawiam

Antykoncepcja po stosunku: jaka jest jej skuteczność?

Witam. Dwa dni temu uprawiałam sex z partnerem i doszło do wytrysku wewnątrz, a żeby było jeszcze ciekawiej, to partner nie wyciągnął penisa zaraz po, tylko trzymał sobie jeszcze tak przez parę minut. Prawdopodobnie miałam wtedy dni płodne, więc bardzo...

Witam. Dwa dni temu uprawiałam sex z partnerem i doszło do wytrysku wewnątrz, a żeby było jeszcze ciekawiej, to partner nie wyciągnął penisa zaraz po, tylko trzymał sobie jeszcze tak przez parę minut. Prawdopodobnie miałam wtedy dni płodne, więc bardzo się przestraszyłam i bez głębszego namysłu zażyłam 2 tabletki antykoncepcyjne, które odstawiłam jakieś dwa miesiące przed tym wydarzeniem. Czy mogę liczyć na to, że zadziałają i nie zajdę w ciążę, czy raczej nikłe szanse?

Redakcja abcZdrowie
Witamy! Istnieje metoda antykoncepcji awaryjnej określana jako metoda YUZPE. Polega ona na przyjęciu w ciągu 72 godzin od stosunku 2 lub 4 tabletek dwuskładnikowego preparatu antykoncepcyjnego (w zależności od zawartości hormonów) i powtórzeniu tej procedury po 12 godzinach. Jest to...

Witamy!

Istnieje metoda antykoncepcji awaryjnej określana jako metoda YUZPE. Polega ona na przyjęciu w ciągu 72 godzin od stosunku 2 lub 4 tabletek dwuskładnikowego preparatu antykoncepcyjnego (w zależności od zawartości hormonów) i powtórzeniu tej procedury po 12 godzinach. Jest to skuteczne przy zastosowaniu odpowiednich preparatów (metoda szeroko opisywana w wielu źródłach internetowych) oraz wówczas gdy zostają spełnione ramy czasowe.

W opisanej sytuacji niestety nie można liczyć na skuteczną antykoncepcję po stosunku i prawdopodobieństwo ciąży jest realne. Proponuję wykonać test ciążowy min. po 14 dniach od stosunku lub w czasie spodziewanego okresu (jeśli dojdzie do opóźnienia lub zatrzymania).

Redakcja abcZdrowie.pl

Ból jądra - co mi dolega?

Mam 26 lat. Nie robiłem nic, co mogłoby zaszkodzić, jedynie może było im trochę zimno, no i siedziałem długo w niewygodnej pozycji, ale jak zabolały mnie jądra, to zmieniłem pozycję na wygodniejszą. Lewe jądro mam podciągnięte do góry, tzn.... Mam 26 lat. Nie robiłem nic, co mogłoby zaszkodzić, jedynie może było im trochę zimno, no i siedziałem długo w niewygodnej pozycji, ale jak zabolały mnie jądra, to zmieniłem pozycję na wygodniejszą. Lewe jądro mam podciągnięte do góry, tzn. wcześniej mocniej, teraz jak jakby już było normalnie. Jest trochę niżej od prawego, ale jak było podciągnięte to tak trochę zaczęło boleć, jeśli tak to można nazwać, bo bardziej bym powiedział, że czuję coś nad lewym jądrem. Bólem tego bym nie nazwał, jak było u góry, to jakby na coś uciskało i teraz pobolewa. W chwili obecnej nie mam możliwości udać się do lekarza, więc proszę o odpowiedź, jaki może być powód tego, że jądro było podciągnięte do góry i teraz tak delikatnie pobolewa. Nie odczułem innych zmian, normalna wielkość, jedynie jak było podciągnięte, to było bokiem (pod kątem prostym do drugiego). Pozdrawiam. Paweł
Redakcja abcZdrowie
Witamy! Opisane objawy mogą sugerować dolegliwość określaną jako cofające się/wędrujące jądra. Taka sytuacja ma miejsce na skutek skurczu mięśnia dźwigacza jądra. Skurcz tego mięśnia może powodować niska temperatura, niekomfortowa pozycja siedzenia lub aktywność sportowa. Można łagodzić dolegliwości poprzez noszenie...

Witamy!

Opisane objawy mogą sugerować dolegliwość określaną jako cofające się/wędrujące jądra.
Taka sytuacja ma miejsce na skutek skurczu mięśnia dźwigacza jądra.
Skurcz tego mięśnia może powodować niska temperatura, niekomfortowa pozycja siedzenia lub aktywność sportowa.
Można łagodzić dolegliwości poprzez noszenie ciepłej bielizny, zastosowanie ciepłej kąpieli po epizodzie cofnięcia oraz noszenie odpowiednio luźnych spodni.
Aby ustalić dokładną przyczynę konieczne jest badanie urologiczne. Tylko tak moża ocenić dokładnie przyczynę problemu. Najlepszym czasem na konsultacje jest czas wystąpienia objawów.
Proponuję w tym czasie skonsultować problem z urologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl

Okres się spóźnia - co robić?

Właśnie skończyło mi się 5 opakowanie tabletek. Są to moje pierwsze tabletki, biorę je regularnie, jeszcze nie zdarzyło mi się o nich zapomnieć. Zawsze w tej 7 dniowej przerwie, po 3 dniach występował okres, a teraz się spóźnia. Czy to... Właśnie skończyło mi się 5 opakowanie tabletek. Są to moje pierwsze tabletki, biorę je regularnie, jeszcze nie zdarzyło mi się o nich zapomnieć. Zawsze w tej 7 dniowej przerwie, po 3 dniach występował okres, a teraz się spóźnia. Czy to normalne? Czy może powinnam iść po test? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. M.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, Jeżeli przyjmowała Pani tabletki regularnie to ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo małe. Krwawienie z odstawienia zazwyczaj się pojawia pomiędzy 2 a 4 dniem przerwy.  Nie zawsze musi się pojawić tego samego dnia przerwy. Gdyby jednak nie wystąpiło...

Witam serdecznie,
Jeżeli przyjmowała Pani tabletki regularnie to ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo małe.
Krwawienie z odstawienia zazwyczaj się pojawia pomiędzy 2 a 4 dniem przerwy.  Nie zawsze musi się pojawić tego samego dnia przerwy. Gdyby jednak nie wystąpiło to przed kolejnym opakowaniem tabletek należy wykluczyć ciążę. Należy pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne są przeciwwskazane w ciąży.
Pozdrawiam

Patronaty