Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59091 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Jak przesunąć miesiączkę?

Witam! Bardzo zależy mi, by przesunąć miesiączkę w zawiązku z wyjazdem na urlop. Do wyjazdu zostało 2,5 tygodnia. Podczas ostatniego krwawienia brałam jeszcze tabletki antykoncepcyjne, ale przerwałam branie w związku z wyjazdem mojego partnera za granicę. Nie było potrzeby...

Witam! Bardzo zależy mi, by przesunąć miesiączkę w zawiązku z wyjazdem na urlop. Do wyjazdu zostało 2,5 tygodnia. Podczas ostatniego krwawienia brałam jeszcze tabletki antykoncepcyjne, ale przerwałam branie w związku z wyjazdem mojego partnera za granicę. Nie było potrzeby zabezpieczania się, ale w tej chwili wypadł ten niespodziewany urlop. Czy mogę ponownie zacząć brać tabletki antykoncepcyjne (tzn. rozpocząć w połowie cyklu) i w ten sposób przesunę miesiączkę? Czy antykoncepcja będzie działać? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Tabletki antykoncepcyjne należy stosować zgodnie ze schematem, który nakazuje rozpoczęcie opakowania pierwszego dnia miesiączki. Jeżeli jednak bardzo Pani zależy na przesunięciu miesiączki, to może Pani zacząć stosować tabletki w połowie cyklu, jednak musi się Pani liczyć z tym, że...

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne należy stosować zgodnie ze schematem, który nakazuje rozpoczęcie opakowania pierwszego dnia miesiączki. Jeżeli jednak bardzo Pani zależy na przesunięciu miesiączki, to może Pani zacząć stosować tabletki w połowie cyklu, jednak musi się Pani liczyć z tym, że ich skuteczność antykoncepcyjna może nie być zachowana. Proszę więc stosować dodatkowe zabezpieczenie przez cały czas zażywania tabletek z tego opakowania. Dopiero przy kolejnym opakowaniu wystąpi pełna skuteczność antykoncepcyjna.

Pozdrawiam!

Mam 11 lat, 155 cm wzrostu i ważę 45 kg - to normalne?

Mam 11 lat, 155 cm wzrostu i ważę 45 kg - to normalne?
Redakcja abcZdrowie
Witam! Nie napisałaś/eś, jakiej jesteś płci, a to ma znaczenie. W przypadku zarówno dziewczynek jak i chłopców, porównując Twoje dane na siatakch centylowych, Twoja waga jest odpowiednia dla Twojego wzrostu. Jednak należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu zgodnym z piramidą zdrowego żywienia! Pozdrawiam

Ucisk w klatce piersiowej

Witam, jestem dziewczyną, mam 18 lat. Mój problem polega na tym, że mniej więcej od 4 miesiecy dolega mi ból w klatce piersiowej, uczucie ucisku, zwłaszcza przy głębszym wdechu, a także mdłości o różnym nasileniu i pojawiające się o...

Witam, jestem dziewczyną, mam 18 lat. Mój problem polega na tym, że mniej więcej od 4 miesiecy dolega mi ból w klatce piersiowej, uczucie ucisku, zwłaszcza przy głębszym wdechu, a także mdłości o różnym nasileniu i pojawiające się o różnych porach dnia. Byłam u lekarza, zrobiono mi USG jamy brzusznej (prawidłowo), a także badania moczu i krwi. Żadne z badań nie wykazało przyczyny moich dolegliwości. Nie jestem osobą która przesadnie często odwiedza lekarzy, jedyne co mi dolega, to choroba tarczycy - wole hashimoto, więc jestem pod opieka endokrynologa. Byłabym wdzięczna za wskazówkę, co może być przyczyną moich dolegliwości oraz czy warto iść ponownie do lekarza. Jeśli tak - to do jakiego? Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie
Witam. Jest wiele przyczyn bólów w klatce piersiowej. Te najpoważniejsze, czyli pochodzenia sercowego, wydają się nie dotyczyć Pani (jest Pani młoda, bóle te nie są specyficzne dla bólów sercowych). Biorąc pod uwagę nudności, jakie towarzyszą tym dolegliwościom, pomyślałabym w pierwszej...

Witam.

Jest wiele przyczyn bólów w klatce piersiowej. Te najpoważniejsze, czyli pochodzenia sercowego, wydają się nie dotyczyć Pani (jest Pani młoda, bóle te nie są specyficzne dla bólów sercowych). Biorąc pod uwagę nudności, jakie towarzyszą tym dolegliwościom, pomyślałabym w pierwszej kolejności o chorobach przewodu pokarmowego, m.in. choroba refluksowa, choroba wrzodowa. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który pokieruje dalszą diagnostyką.

Pomoc w interpretacji wyników i objawów

Mam 44 lata, jestem kobietą. Mam pytanie odnośnie wyników. Morfologia: WBC 7,47, RBC 4,18, hemoglobina 12,5, hematokryt 37,2, MCV 89, MCH 29,9, mchc 33,6, płytki krwi 237, RDW-cv, 12,8 MPV 12,5 (tu chyba coś nie tak), % neutrycytów 59,6, limfocytów... Mam 44 lata, jestem kobietą. Mam pytanie odnośnie wyników. Morfologia: WBC 7,47, RBC 4,18, hemoglobina 12,5, hematokryt 37,2, MCV 89, MCH 29,9, mchc 33,6, płytki krwi 237, RDW-cv, 12,8 MPV 12,5 (tu chyba coś nie tak), % neutrycytów 59,6, limfocytów 26,6, monocytów 8,8 (tu coś nie tak chyba), eozynocytów 4,7, bazocytów 0,3, liczba neutrocytów 4,45, limfocytów 1,99, monocytów 0,66, eozynocytów 0,35, bazocytów 0,02, ALT 11, AST 16, amylaza 48, glukoza 104, OB 15. Mocz: color not entered, clority not entered, GLU, BIL, KET, BLO, PRO, NIT Negative, SG 1,025, pH 5, Uro 0,2 R U /dł LEU TRACE. Mam częste bóle brzucha w okolicach pępka, ale też z lewej strony, aż do pleców i często temu towarzyszą wzdęcia.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Wśród wyników morfologii krwi nieznacznie obniżona jest liczba erytrocytów (RBC). Nieco podwyższona jest średnia objetość płytek krwi(MPV). Może to świadzcyć o obecności tzw. płytek dużych lub o agregacji płytek w próbce. Jeśli liczba płytek dużych nie przekracza...

Szanowna Pani!

Wśród wyników morfologii krwi nieznacznie obniżona jest liczba erytrocytów (RBC). Nieco podwyższona jest średnia objetość płytek krwi(MPV). Może to świadzcyć o obecności tzw. płytek dużych lub o agregacji płytek w próbce. Jeśli liczba płytek dużych nie przekracza 30%, nie ma powodów do niepokoju. Nieznacznie podwyższony odsetek monocytów nie jest niepokojacy, gdyż liczba bezwzględna jest prawidłowa.

Pozostałe odchylenia to: podwyższony poziom glukozy, jeśli był oznaczony na czczo należy wynik pokazać lekarzowi - będzie wskazaniem do przeprowadzenia doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT).

Aktywność amylazy należy odnieść do norm podanych przez laboratorium, gdyż zależy on od metody oznaczania.

OB również należy odnieść do norm podanych przez laboratorium - zależnie od nich jest prawidłowe lub nieznacznie podwyższone.

Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Badanie PCT i P-LCR

Witam, proszę o pomoc w analizie morfologii. Moje wyniki są dobre, ale mam pewną wątpliwość, co do oznaczenia P-LCR wynik 28,6, a przy normie mam wpisaną literkę H, a PCT mam 0,19. Czy to jest dobry wynik? Natomiast w badaniu... Witam, proszę o pomoc w analizie morfologii. Moje wyniki są dobre, ale mam pewną wątpliwość, co do oznaczenia P-LCR wynik 28,6, a przy normie mam wpisaną literkę H, a PCT mam 0,19. Czy to jest dobry wynik? Natomiast w badaniu moczu leukocyty 0-1, nabłonki pojedyncze. Czy to też jest właściwy wynik? Dziękuję za pomoc.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Wyniki badań laboratoryjnych należy zawsze odnosić przede wszystkich do norm podanych przez laboratorium na otrzymanym wydruku. Najczęściej przyjmowaną normą dla P-LCR jest 13-43%. Według tej normy podany wynik jest prawidłowy, jednak proszę to sprawdzić z podanymi przez laboratorium wartościami...

Witam!

Wyniki badań laboratoryjnych należy zawsze odnosić przede wszystkich do norm podanych przez laboratorium na otrzymanym wydruku. Najczęściej przyjmowaną normą dla P-LCR jest 13-43%. Według tej normy podany wynik jest prawidłowy, jednak proszę to sprawdzić z podanymi przez laboratorium wartościami referencyjnymi.

Wynik PCT nie budzi niepokoju, podobnie jak przedstawione wyniki badania moczu.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Antykoncepcja hormonalna a powiększenie biustu

Witam. Mam 28 lat. On kilku miesięcy przyjmuję antykoncepcję hormonalną i jest mi z tym dobrze. Jednak jest jedno ale - bardzo powiększył mi się biust, który na dodatek jest tkliwy i generalnie przy lżejszym dotyku już boli. Wiedziałam, że...

Witam. Mam 28 lat. On kilku miesięcy przyjmuję antykoncepcję hormonalną i jest mi z tym dobrze. Jednak jest jedno ale - bardzo powiększył mi się biust, który na dodatek jest tkliwy i generalnie przy lżejszym dotyku już boli. Wiedziałam, że jest to skutek "uboczny" tabletek. Problem dla mnie o tyle istotny, że już przed przyjmowaniem antykoncepcji (plastry, tabletki) miałam bardzo duży biust (34FF), który obecnie powoduje, że się garbię i bolą mnie plecy. Nie chcę rezygnować z antykoncepcji hormonalnej, ale życie z pokaźnym biustem jest dla mnie udręką zwłaszcza, że jestem niska i wyglądam nieproporcjonalnie, na dodatek czuję się obolała. Jak mogę sobie pomóc - może jakieś ćwiczenia, zmiana diety, leki? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Być może zastosowanie innych tabletek antykoncepcyjnych, zawierających mniejszą ilość hormonów, mogłoby zmniejszyć Pani problem. Proszę porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem. Rozumiem, że ból pleców może być bardzo dokuczliwy, a obciążenie kręgosłupa niezdrowe. Natomiast proszę nie myśleć tak negatywnie...

Witam!

Być może zastosowanie innych tabletek antykoncepcyjnych, zawierających mniejszą ilość hormonów, mogłoby zmniejszyć Pani problem. Proszę porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem. Rozumiem, że ból pleców może być bardzo dokuczliwy, a obciążenie kręgosłupa niezdrowe. Natomiast proszę nie myśleć tak negatywnie o swojej figurze - proporcje proporcjami, ale biust 34FF na pewno sprawia, że jest Pani atrakcyjną kobieta.

Pozdrawiam! 

Szczepienie przeciw grypie w ciąży

Jestem w 15. tygodniu ciąży. Czy w związku z epidemią grypy we Wschodniej Europie powinnam się zaszczepić, mimo że wielu lekarzy w normalnej sytuacji epidemiologicznej odradza szczepienie, głównie ze względu na zawarte w szczepionkach związki rtęci, które mogą zaszkodzić dziecku?
Redakcja abcZdrowie
Witam. Może Pani się zaszczepić. Szczepionka przeciw grypie nie jest (według obecnej wiedzy) szkodliwa dla płodu. Ostrożność należy zachować tylko w pierwszym trymestrze. Sama powinna Pani ocenić ryzyko dla siebie i dziecka - jeśli przebywa Pani na co dzień wśród...

Witam.

Może Pani się zaszczepić. Szczepionka przeciw grypie nie jest (według obecnej wiedzy) szkodliwa dla płodu. Ostrożność należy zachować tylko w pierwszym trymestrze. Sama powinna Pani ocenić ryzyko dla siebie i dziecka - jeśli przebywa Pani na co dzień wśród wielu ludzi, jest Pani w jakikolwiek sposób narażona na zakażenie wirusem - warto to rozważyć.

Pozdrawiam serdecznie.

Skuteczność tabletek a strefy czasowe i klimatyczne

Witam! Po 3-letniej przerwie zaczęłam znów brać tabletki. Moja praca związana jest z częstymi podróżami i zmianami stref czasowych i klimatycznych. Różnice czasowe są od 3 do 14 godzin. Z tego co wiem, przy jednoskładnikowych tabletkach kilkugodzinna różnica w ich...

Witam! Po 3-letniej przerwie zaczęłam znów brać tabletki. Moja praca związana jest z częstymi podróżami i zmianami stref czasowych i klimatycznych. Różnice czasowe są od 3 do 14 godzin. Z tego co wiem, przy jednoskładnikowych tabletkach kilkugodzinna różnica w ich przyjmowaniu nie ma aż takiego znaczenia, jak przy pigułkach dwuskładnikowych. Jak powinnam wobec tego liczyć czas? Odliczać zawsze 24 godziny? I kolejne pytanie. Czy częste zmiany klimatu mają wpływ na skuteczność pigułek? (Załóżmy, dziś jestem w miejscu, gdzie jest 4 stopnie C, a za 16 godzin w miejscu, gdzie jest 35 stopni, po czym po 2 dniach wracam do klimatu - 2 stopnie.) Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie
Witam! Proponuję, aby zażywała Pani tabletki dokładnie co 24 godziny - sprzyja to utrzymywaniu stałego poziomu leku we krwi, co warunkuje skuteczność antykoncepcyjną. Nieregularne zażywanie tabletek antykoncepcyjnych ma większy wpływ na skuteczność antykoncepcyjną niż zmiany klimatu. Pozdrawiam!

Stosuję maść od dermatologa, ale nie do końca pomaga

Mam wielki problem. Od września bierzącego roku pojawił się na mojej twarzy trądzik, pryszcze, nie wiem, jak to nazwać. Raz wydusiłem, chociaż wiem, że nie powinienem dusić, to wyszedł mi trądzik, potem ropa i krew, po chwili znów...

Mam wielki problem. Od września bierzącego roku pojawił się na mojej twarzy trądzik, pryszcze, nie wiem, jak to nazwać. Raz wydusiłem, chociaż wiem, że nie powinienem dusić, to wyszedł mi trądzik, potem ropa i krew, po chwili znów ropa leciała (ogólnie ta okolica jest zaczerwieniona). Miejsce, gdzie się to ukazało, to miejsce pod ustami, przy brodzie. Byłem u dermatologa i zapisał mi maść, a raczej żel. Stosowałem tak, jak powiedział lekarz. Bardzo to wysuszało, ale do końca nie pomogło. Jest jakiś efekt, ale tak naprawdę bardzo mały. Stosuję rumianek, robię okłady sobie z niego i delikatnie te zaczerwienienia znikają, ale trądzik zostaje. Mam już prawie 20 lat i bardzo to okropnie wygląda... do tego jeszcze skóra bardzo mi się świeci. Najbardziej nos. POMOCY!!! Nigdy nie miałem czegoś takiego... rzadko kiedy było można spotkać mnie z pryszczem. Pomocy. Nie mogę znieść tego, jak ludzie na mnie patrzą:( Mogę powiedzieć, że jestem wytykany palcami.

Redakcja abcZdrowie
Jeśli doszło do pogorszenia stanu Pana skóry i nie widzi Pan poprawy po dotychczasowym leczeniu miejscowym, to zachęcałabym do ponownej wizyty u lekarza dermatologa. Proszę zastanowić się, czy nie zmienił Pan trybu życia? Może należałoby zmienić nawyki żywieniowe? Wyeliminować mocną...

Jeśli doszło do pogorszenia stanu Pana skóry i nie widzi Pan poprawy po dotychczasowym leczeniu miejscowym, to zachęcałabym do ponownej wizyty u lekarza dermatologa. Proszę zastanowić się, czy nie zmienił Pan trybu życia? Może należałoby zmienić nawyki żywieniowe? Wyeliminować mocną kawę, herbatę, dodatki - ketchup, majonez itp. (więcej na temat roli diety w trądziku przeczyta Pan w artykułach na naszym portalu). Polecam również zakupienie odpowiedniego żelu do mycia skóry twarzy, dostosowanego do potrzeb skóry z trądzikiem.

Interpretacja wyników 4-letniej dziewczynki

Krwinki białe (WBC) 11,10 G/l, krwinki czerwone (RBC) 3,69 T/I, hemoglobina 11,40 g/dl, hematokryt 31,3%, MCH 30,90 pg, MCHC 36,4 g/dl, MCV 84,8 fl, płytki krwi 209 G/l, % limfocytów 22,2 %, % pozostałych WBC 1,4%, % neutrocytów... Krwinki białe (WBC) 11,10 G/l, krwinki czerwone (RBC) 3,69 T/I, hemoglobina 11,40 g/dl, hematokryt 31,3%, MCH 30,90 pg, MCHC 36,4 g/dl, MCV 84,8 fl, płytki krwi 209 G/l, % limfocytów 22,2 %, % pozostałych WBC 1,4%, % neutrocytów 76,4 %, liczba limfocytów 2,5 G/l, liczba pozostałych WBC 0,1 G/l, liczba neutrocytów 8,5 G/l, RDW-CV 13,3%, OB po 1 h 10 mm.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Nieco obniżona jest liczba krwinek czerwonych (RBC) oraz hematokryt, jednak są to niewielkie odchylenia. Podwyższona - również nieznacznie - jest liczba neutrofilów oraz ich odsetek. Pozostałe wartości mieszczą się w normach. Pozdrawiam serdecznie
Dotyczy: Badanie krwi
Patronaty