Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35683 odpowiedzi

59223 podziękowania

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35683)

Cesarskie cięcie czy poród naturalny przy mojej wadzie wzroku?

Witam. Mam 20 lat i w przyszłym roku zostanę mamą - termin wyznaczony mam na 23 lutego. Jednak sama nie wiem jaką metodą dziecko wydostanie się na świat. Lekarze mnie już skołowali. Okulista, u którego byłam stwierdził, że przy takiej...

Witam. Mam 20 lat i w przyszłym roku zostanę mamą - termin wyznaczony mam na 23 lutego. Jednak sama nie wiem jaką metodą dziecko wydostanie się na świat. Lekarze mnie już skołowali. Okulista, u którego byłam stwierdził, że przy takiej wadzie wzroku poród musi odbyć się przez cesarskie cięcie, zaś pani ginekolog, do której chodziłam na początku powiedziała, że tę metodę (cesarskie cięcie) uskutecznia się dopiero od wady -10. Moja wada jest dość spora - konkretnie: -5 i -5,5. Jak to jest? Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
O tym czy ciąża będzie rozwiązana przez cesarskie cięcie czy przez poród siłami natury decyduje wynik badania dnia oka. Wzmożony wysiłek podczas porodu siłami natury może być powikłany odklejeniem siatkówki. Okulista ocenia czy istenieją do tego predyspozycje u Pani. Może...

O tym czy ciąża będzie rozwiązana przez cesarskie cięcie czy przez poród siłami natury decyduje wynik badania dnia oka. Wzmożony wysiłek podczas porodu siłami natury może być powikłany odklejeniem siatkówki. Okulista ocenia czy istenieją do tego predyspozycje u Pani. Może się okazać, że kobieta przy wadzie -2,5 D na dnie oka będzie miała zmiany, które będą wskazaniem do cesarskiego cięcia, a kobieta o wadzie -7 D takich zmian nie bedzie miała i urodzi siłami natury.

Dotyczy: Poród

Niewspółmierność porodowa.

Witam!!! Pierwszy mój poród odbył się przez cc z powodu dużego obwodu główki dziecka (34 cm). Obecnie jestem w 39 tyg. ciąży i wiem, że dziecko jest większe od pierwszego ale przy badaniu usg lekarz nie oszacował obwodu główki, nie...

Witam!!! Pierwszy mój poród odbył się przez cc z powodu dużego obwodu główki dziecka (34 cm). Obecnie jestem w 39 tyg. ciąży i wiem, że dziecko jest większe od pierwszego ale przy badaniu usg lekarz nie oszacował obwodu główki, nie mierzono mi również miednicy. Boje się, że sytuacja może się powtórzyć, tzn. po kilkunastu godz. porodu nat. i tak się to wszystko zakończy cc, a lekarz powie: "gdybym wiedział, że...". Dlaczego tak trudno doprosić się o pomiar miednicy? A może lekarze z góry zakładają, że jak kobieta nie należy do drobniutkich to miednice ma szeroką? -Czy ta niewspółmierność może się teraz też powtórzyć? ;(. A w ogóle, czy lekarze zwracają uwagę na to co mówi kobieta przy porodzie, bo czasami mam wrażenie, że traktują się jak bogowie, a każda uwaga ze strony pacjentki traktowana jest jak zniewaga!!!) Już nie wiem co o tym myśleć... Proszę o radę. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
Pomiar miednicy oraz pomiar wielkości dziecka jest niezbędną kwalifikacją do porodu. Powinna Pani mieć taki pomiar wykonany przy przyjęciu do porodu.
Dotyczy: Poród

Pulsowanie w podbrzuszu.

Witam, 2 miesiące temu spałam z chłopakiem, kochaliśmy się z zabezpieczeniem, robiłam test już 3 razy wyszedł negatywnie, lecz ja nie wiem dlaczego, ale w podbrzuszu cały czas czuję pulsowanie co to może być?
Redakcja abcZdrowie
Witam, Podstawowym pytaniem, które się nasuwa jest to czy miała Pani w ciągu tych dwóch miesiecy regularne miesiączki. Pulsowanie w podbrzuszu może być wynikiem różnych schorzeń, ale może także nie oznaczać żadnych problemów. Powinan Pani udać się do lekarza, który...

Witam,
Podstawowym pytaniem, które się nasuwa jest to czy miała Pani w ciągu tych dwóch miesiecy regularne miesiączki. Pulsowanie w podbrzuszu może być wynikiem różnych schorzeń, ale może także nie oznaczać żadnych problemów. Powinan Pani udać się do lekarza, który wukona Pani badanie usg narządu rodnego i wykluczu zarówno (niemal nie realną w sytuacji, którą Pani opisała) ciążę jak i takie choroby jak torbiele jajnika. 

Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Co oznaczają dodatnie przeciwciała przeciwjądrowe ANA-HEP2?

Dzień dobry! Bardzo proszę o odpis czy przeciwciała przeciwjądrowe o wartości 1:160 są powodem do niepokoju?Morfologia w normie i podstaw bad krwi też.Skierowano mnie na badania z powodu wypadania włosów, to mój poważny problem.Czy powinnam konsultować się z reumatologiem?Dziękuję bardzo.Dorota
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Norma dla przeciwciał przeciwjądrowych to miano <1:40. Znaczenie kliniczne ma miano >1:160. Według przedstawionych informacji, ma Pani graniczne miano. Należy pamiętać, że przeciwciała te występują u 5% zdrowych osób, a częstość ich występowania wzrasta z wiekiem....

Szanowna Pani,

Norma dla przeciwciał przeciwjądrowych to miano <1:40. Znaczenie kliniczne ma miano >1:160.
Według przedstawionych informacji, ma Pani graniczne miano.

Należy pamiętać, że przeciwciała te występują u 5% zdrowych osób, a częstość ich występowania wzrasta z wiekiem.

Ja pokazałabym jednak wynik reumatologowi i przedstawiła objawy. Warto byłoby znać jego opinię. Być może zasugeruje badania dodatkowe, które pomogą dotrzeć do żródła problemu.

Pozdrawiam serdecznie

Menopauza a płodność

Mam 47 lat. W 2002 miałam ostatnia miesiączkę. W 2003 po tabletkach dostałam 1 dzień plamienia. W 2003 i 2004 ta sama sytuacja. W 2005 podczas badania usg lekarz stwierdził obfity śluz co oznaczało płodne dni. 2006 krwawień brak. W...

Mam 47 lat. W 2002 miałam ostatnia miesiączkę. W 2003 po tabletkach dostałam 1 dzień plamienia. W 2003 i 2004 ta sama sytuacja. W 2005 podczas badania usg lekarz stwierdził obfity śluz co oznaczało płodne dni. 2006 krwawień brak. W 2007 po tabletkach 1 dzien plamienia oraz torbiel na jajniku. Po tabletkach znikł. Poziom hormonów jak u 70 latki ,tak powiedział lekarz. Normy podane w mlU/ml. FSH-86,70 [21,7-153,0] LH-42,90 [11,3-39,8]. Normy podane - ng/dl. TESTOSTERON - 23,50 [do 62] PROGESTERON <0,20 [do 1,0] ESTRADIOL <20,0pg/ml [do 30,0]. TSH-2,52ulU/ml [0,4-4,0] norma. Moje pytanie dotyczy płodności. Czy mogę współżyć bez żadnego zabezpieczenia? Majac 100% gwarancji, że nie zajdę w ciążę? Czy powinnam jednak się zabezpieczać? Jeśli tak to czy może to być zastrzyk Diopowera? Bardzo proszę o szybką odpowiedź, jest to dla mnie bardzo ważne. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie
100% pewności da Pani tylko antykoncepcja.  Zastrzyki Depo provera mogą być stosowane w Pani przypadku, ale zależy to od wielu czynników i bez badania mammograficznego, USG, cytologii nie będzie można takiej terapii wdrożyć.
Dotyczy: Menopauza

Żółtaczka noworodka

Moj synek ma ma pięć dni, po urodzeniu lekarz stwierdził u niego żółtaczke, miał ją 18 mg czy tak jest pod lampami co zbijaja ją, już drugą dobę, ale żółtaczka jak jest tak jest nic nie spadlo nadal 18. Moje... Moj synek ma ma pięć dni, po urodzeniu lekarz stwierdził u niego żółtaczke, miał ją 18 mg czy tak jest pod lampami co zbijaja ją, już drugą dobę, ale żółtaczka jak jest tak jest nic nie spadlo nadal 18. Moje pytanie co bedzie dalej jak nie spadnie wiem z internetu, że może się bilirubina odkładać w mózgo i upsoledzić jego układ nerwowy jak to się zdarza często i co faktycznie mogłoby się mu stać.
Redakcja abcZdrowie
Proszę się nie martwić na zapas. Żółtaczka noworodków jest zjawiskiem fizjologicznym i dwa dni spędzone na naświetlaniu mogą być niewystarczające aby poziom bilirubiny spadł. Owszem bilirubina może uszkadzać mózg, ale dzieje się tak zazwyczaj przy bardzo wysokim jej poziomie oraz u dzieci chorych (infekcje), wcześniaków.

Listeria a ciąża

Chciałabym się dowiedzieć czy już po jednorazowym zjedzeniu sera dojrzewającego może wystąpić zakażenie tą bakterią? Jakie są objawy tego zakażenia (jak je rozpoznać) lub jak można sprawdzić czy do niego nie doszło?
Redakcja abcZdrowie
Do zakażenia wystarczy nawet jeden kęs zakażonego sera. Objawy listeriozy u kobiety ciężarnej mogą być bardzo skąpe lub mogą przypominać grypę. Z tego też powodu w ciąży lepiej wystrzegać się serów pleśniowych. Mimo to, do zakażeń dochodzi rzadko i...

Do zakażenia wystarczy nawet jeden kęs zakażonego sera. Objawy listeriozy u kobiety ciężarnej mogą być bardzo skąpe lub mogą przypominać grypę. Z tego też powodu w ciąży lepiej wystrzegać się serów pleśniowych. Mimo to, do zakażeń dochodzi rzadko i nie powinna się Pani martwić - chyba, że źródło, z którego pochodził ser jest podejrzane.

Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Ciąża przeterminowana a smółka.

Witam, mam pytanie czy zauważę jakieś objawy jak mój dzidziuś odda smółkę, bo jestem po terminie i chciała bym wiedzieć ile bezpiecznie mogę czekać w domu. Pozdrawiam !!!
Redakcja abcZdrowie
Ciąże "przeterminowaną" określa się jako ciąże po 42 tygodniu ciąży, jednakże nawet po tym czasie, ciąża nie musi być rozwiązana. Wszystko zależy od wydolności łożyska i oraz stanu dziecka. Po 42 tygodniu ciąży zalecana jest baczna obserwacja dziecka za pomocą...

Ciąże "przeterminowaną" określa się jako ciąże po 42 tygodniu ciąży, jednakże nawet po tym czasie, ciąża nie musi być rozwiązana. Wszystko zależy od wydolności łożyska i oraz stanu dziecka. Po 42 tygodniu ciąży zalecana jest baczna obserwacja dziecka za pomocą KTG oraz USG. Ocenia się ilość płynu owodniowego oraz stan łożyska.
Oddanie przez dziecka smółki wiąże się z zielonymi wodami płodowymi. Dziecko oddaje smółkę zazwyczaj wtedy gdy dochodzi do niedotlenia, dlatego baczna, co kilka dni, obserwacja matki i dziecka chroni przed tym powikłaniem. Kolor wód płodowych jest widoczny w amnioskopii, która polega na oglądaniu ujścia zewnętrznego szyjki macicy, w której świetle widoczne są błony płodowe i prześwitujący przez nie płyn owodniowy.

Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Zespół Polanda - rekonstrukcja mięśnia piersiowego

Kieruję do Państwa zapytanie, gdzie w Warszawie mogę znaleźć lekarza, u którego mógłbym dokonać wszczepienia implantu mięśnia piersiowego? Mam 33 lata i już nie wytrzymuję psychicznie z tym, że moja klatka piersiowa ma tylko jeden dobrze rozwinięty mięsień. Najprawdopodobniej jest...

Kieruję do Państwa zapytanie, gdzie w Warszawie mogę znaleźć lekarza, u którego mógłbym dokonać wszczepienia implantu mięśnia piersiowego? Mam 33 lata i już nie wytrzymuję psychicznie z tym, że moja klatka piersiowa ma tylko jeden dobrze rozwinięty mięsień. Najprawdopodobniej jest to Zespół Polanda. Wszędzie, gdzie wpiszę odpowiednią frazę są informacje tylko dla kobiet. Mężczyźni są zostawieni na pastwę losu. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
Operacje w zespole Polanda są prowadzone w podobny sposób jak operacje rekonstrukcyjne piersi u kobiet. Może Pan udać się do kliniki plastycznej i tam uzyskać szczegółowe informacje.

Łagodny przerost a bóle kręgosłupa.

Mam łagodny przerost prostaty odczuwam bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej i kości krzyżowej byłem z tym u urologa po badaniu per rectum stwierdził że to nie rak więc skąd te bóle?
Redakcja abcZdrowie
Bóle kręgosłupa nie muszą być związane z prostatą, a nawet wątpliwym jest by miały związek. Powinien Pan udać się do ortopedy ponieważ mogą być to bóle w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, a to można ocenić dopiero po wykonaniu badania obrazowego.
Patronaty