Listeria a ciąża

Chciałabym się dowiedzieć czy już po jednorazowym zjedzeniu sera dojrzewającego może wystąpić zakażenie tą bakterią? Jakie są objawy tego zakażenia (jak je rozpoznać) lub jak można sprawdzić czy do niego nie doszło?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Do zakażenia wystarczy nawet jeden kęs zakażonego sera. Objawy listeriozy u kobiety ciężarnej mogą być bardzo skąpe lub mogą przypominać grypę. Z tego też powodu w ciąży lepiej wystrzegać się serów pleśniowych. Mimo to, do zakażeń dochodzi rzadko i nie powinna się Pani martwić - chyba, że źródło, z którego pochodził ser jest podejrzane.