Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59091 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Problemy z prezerwatywami - może to uczulenie?

Witam, mam 32 lata i za soba jeden poród. Gdy używamy z mężem prezerwatyw, mam swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych oraz piekący ból przy stosunku. Nie mogę używać tabletek, więc to jest jedyne zabezpieczenie. Używamy je tuż przed...

Witam, mam 32 lata i za soba jeden poród. Gdy używamy z mężem prezerwatyw, mam swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych oraz piekący ból przy stosunku. Nie mogę używać tabletek, więc to jest jedyne zabezpieczenie. Używamy je tuż przed końcem, więc kontakt prezerwatywy jest krótki, ale i tak bolesny. Czy to może być uczulenie na lateks?

Redakcja abcZdrowie
Witam! Jeśli wiąże Pani bolesne stosunki z prezerwatywami, to rzeczywiście może to być spowodowane uczuleniem. W aptekach i sex shopach dostepne są prezerwatywy wykonane z materiału innego niz lateks. Inną przyczyną może być niedostateczne nawilżenie (przy kondomach jest bardziej...

Witam!

Jeśli wiąże Pani bolesne stosunki z prezerwatywami, to rzeczywiście może to być spowodowane uczuleniem. W aptekach i sex shopach dostepne są prezerwatywy wykonane z materiału innego niz lateks. Inną przyczyną może być niedostateczne nawilżenie (przy kondomach jest bardziej odczuwalne) - może warto spróbować żelu nawilżającego (tylko takiego, którego można używać wraz z prezerwatywami)? Można go kupić nie tylko w aptece, lecz także w drogeriach (na półce z kondomami). Może być też tak, że bolesne stosunki nie są tak naprawdę związane z prezerwatywami - wtedy warto wybrać się do ginekologa.

Pozdrawiam!

Niski wynik "pozostałych WBC"

Proszę o informację, czy powinienem się niepokoić niskim wynikiem "pozostałych WBC"? WBC 4,90 G/l, RBC 4,86 T/l, hemoglobina 15,00 g/dl, hematokryt 43,3 %, MCV 89,1 fl, MCH 30,90 pg, MCHC 34,6 g/dl, płytki krwi 150 G/l, RDW-CV 12,9 %,... Proszę o informację, czy powinienem się niepokoić niskim wynikiem "pozostałych WBC"? WBC 4,90 G/l, RBC 4,86 T/l, hemoglobina 15,00 g/dl, hematokryt 43,3 %, MCV 89,1 fl, MCH 30,90 pg, MCHC 34,6 g/dl, płytki krwi 150 G/l, RDW-CV 12,9 %, % neutrocytów 63,9% (3,1 G/l), % Limfocytów 34,4% (1,7 G/l), % pozostałych WBC 1,7% (0,1 G/l).
Redakcja abcZdrowie
Witam! Nie musi to być powód do niepokoju. Doradzam jednak wizytę u lekarza, ponieważ mam za mało informacji na temat ogólnego stanu Pana zdrowia. Warto wykonać tzw. mikroskopowy rozmaz krwi, krtóry jest dokładniejszy i uwzglednia poszczególne frakcje krwinek białych. Pomoże on rozwiać wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie

Krosty a peeling drobnoziarnisty

Mam pytanie... czy w przypadku, gdy mam na twarzy wiele krost i wyprysków mogę stosować peelingi, choćby te drobnoziarniste?
Redakcja abcZdrowie
Ze względu na obecność zmian zapalnych - grudek i krost - polecam wizytę u lekarza dermatologa. Peelingi drobnoziarniste stosowane przy obecności zmian zapalnych mogłyby pogorszyć stan skóry.

Sok grejpfrutowy a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam, Biorę tabletki, przyjmuję już drugi blister. Wczoraj zjadłam ćwiartkę grejfruta wypiłam dwie szklanki soku grejfrutowego. Czy zmniejszyło to działanie moich tabletek? Bardzo proszę o odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Sok grejpfrutowy wpływa na aktywność cytochromu P 450. Jest to enzym (a właściwie grupa izoenzymów) wątrobowych, który bierze udział w przemianie różnych substancji w wątrobie, np. leków. Tak się składa, że etynyloestradiol, składnik tabletek antykoncepcyjnych jest metabolizowany przez ten...

Witam!

Sok grejpfrutowy wpływa na aktywność cytochromu P 450. Jest to enzym (a właściwie grupa izoenzymów) wątrobowych, który bierze udział w przemianie różnych substancji w wątrobie, np. leków. Tak się składa, że etynyloestradiol, składnik tabletek antykoncepcyjnych jest metabolizowany przez ten enzym. Dlatego spożywanie soku grejpfrutowego może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Wpływ ten nie jest jednak dokładnie określony w badaniach klinicznych. Być może warto, aby do końca tego cyklu zastosowała Pani dodatkową formę antykoncepcji.

Pozdrawiam!

interpretacja wyniku badania krwi

Witam serdecznie, mam 45 lat, od 5 miesięcy mam obfite miesiączkowanie, jestem osłabiona i teraz nie wiem, czy to z tego powodu, czy może z tego, że przyjmuje codziennie leki na depresje lękową, czy jednak złe wyniki badań (a może... Witam serdecznie, mam 45 lat, od 5 miesięcy mam obfite miesiączkowanie, jestem osłabiona i teraz nie wiem, czy to z tego powodu, czy może z tego, że przyjmuje codziennie leki na depresje lękową, czy jednak złe wyniki badań (a może to anemia). Podaję wyniki: Morfologia: leukocyty 8.53, erytrocyty 4.65, hemoglobina 12.2, hematokryt 37.5, MCV 80.5, MCH 26.2, MCHC 32.6, trombocyty PLT 454, żelazo 38.9, glukoza w krwi - wynik w surowicy - 141,8. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji. To dla mnie bardzo ważne. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Witam. Pani wyniki wskazują na niedobór żelaza, wynikający najprawdopodobniej z utraty żelaza w trakcie obfitych miesiączek. Proszę zgłosić się do ginekologa, który zaproponuje właściwe postępowanie, zabezpieczające Panią przed postępem anemii. Ponadto uwagę zwraca nieprawidłowy wynik glukozy na czczo...

Witam.

Pani wyniki wskazują na niedobór żelaza, wynikający najprawdopodobniej z utraty żelaza w trakcie obfitych miesiączek. Proszę zgłosić się do ginekologa, który zaproponuje właściwe postępowanie, zabezpieczające Panią przed postępem anemii.
Ponadto uwagę zwraca nieprawidłowy wynik glukozy na czczo (zakładam, że są to badania wykonane na czczo). Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci Pani z pewnością doustny test obciążenia glukozą. Pani osłabienie może wynikać z obydwu powyższych przyczyn.

Pozdrawiam

Dotyczy: Badanie krwi

Co to jest nadżerka?

Co to jest nadżerka? Proszę o pomoc.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Terminu nadżerka w odniesieniu do narzadów płciowych kobiety (konkretnie szyjki macicy) używa się na określenie kilku zjawisk: - nieprawidłowe komórki (tzw. dysplazja) powstałe na skutek podrażnień, infekcji; - ubytek komórek np. na skutek urazów mechanicznych, chemicznych; -...

Witam!

Terminu nadżerka w odniesieniu do narzadów płciowych kobiety (konkretnie szyjki macicy) używa się na określenie kilku zjawisk:
- nieprawidłowe komórki (tzw. dysplazja) powstałe na skutek podrażnień, infekcji;
- ubytek komórek np. na skutek urazów mechanicznych, chemicznych;
- rak szyjki macicy.

Jak widać nadżerka może oznaczać schorzenia stosunkowo niegroźne (np. stan zapalny, otarcie) lub bardzo groźne (rak szyjki macicy). Dlatego właśnie nie należy tego stanu lekceważyć - po stwierdzeniu nadżerki należy odbywać częstsze badania cytologiczne albo, w niektórych przypadkach, wdrożyć leczenie (usunięcie nadżerki). Proszę nie wpadać w panikę - odpowiednia kontrola i leczenie w olbrzymiej większości przypadków prowadzi do wyleczenia i zapobiega rozwojowi raka.

Pozdrawiam!

Czy są powody do niepokoju przy takiej morfologii?

Odebrałam wyniki badań i niektóre wskaźniki są poniżej lub powyżej normy. WBC - 4,0; Lymph -1,5; Mid - 0,5; Gran - 2,0; Lymph% 38,6%; Mid% - 13,6%; Gran%-47,8%; HGB -12,0; RBC - 4,25;  HCT - 34,3%; MCV - 80,9; MCH... Odebrałam wyniki badań i niektóre wskaźniki są poniżej lub powyżej normy. WBC - 4,0; Lymph -1,5; Mid - 0,5; Gran - 2,0; Lymph% 38,6%; Mid% - 13,6%; Gran%-47,8%; HGB -12,0; RBC - 4,25;  HCT - 34,3%; MCV - 80,9; MCH - 28,2; MCHC -34,9; RDW-CV -12,9%; RDW-SD -31,6; PLT - 281; MPV -10,3; PDW - 14,6; PCT 0,289%. Czy są powody do niepokoju?
Redakcja abcZdrowie
Witam! Poza nieco obniżonym hematokrytem, wyniki mieszczą sie w normach. Nie ma więc w tej chwili powodu do niepokoju. Nie znam Pani wywiadu chorobowego, a wspominam o nim, ponieważ ogólna liczba krwinek białych (WBC) jest na dolnej...

Witam!

Poza nieco obniżonym hematokrytem, wyniki mieszczą sie w normach. Nie ma więc w tej chwili powodu do niepokoju. Nie znam Pani wywiadu chorobowego, a wspominam o nim, ponieważ ogólna liczba krwinek białych (WBC) jest na dolnej granicy normy. Jeśli jest Pani osobą zdrową, należy powtarzać co pewien czas morfologię, monitorując liczbę krwinek białych.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Krew po ostrym stosunku

Kochałam się z chłopakiem. Można powiedzieć, że był to ostry seks... Po odbytym stosuknku leciała krew... W miarę dużo... Od czego to jest i czy może się coś stać...? To nie był 1. raz. Proszę o pomoc.
Redakcja abcZdrowie
Witam! To, co Pani opisuje, to tzw. krwawienia kontaktowe - krwawienia po odbytym stosunku. Powodem ich mogą być drobne urazy błony śluzowej pochwy, ale także np. nadżerka, a nawet rak szyjki macicy. Powinna się Pani udać do...

Witam!

To, co Pani opisuje, to tzw. krwawienia kontaktowe - krwawienia po odbytym stosunku. Powodem ich mogą być drobne urazy błony śluzowej pochwy, ale także np. nadżerka, a nawet rak szyjki macicy. Powinna się Pani udać do ginekologa, aby dokonał badania, a także pobrał materiał cytologiczny. Być może Pani dolegliwości nie wynikają z żadnej poważnej choroby, ale w tych sprawach lepiej dmuchać na zimne.

Pozdrawiam!

Kiedy dostanę miesiączkę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Mam 20 lat. Ponad 2,5 roku przyjmowalam tabletki i teraz zrobilam przerwę. Kiedy mogę się spodziewać pierwszej miesiączki? Nigdy nie miałam po nich plamień i teraz też nie mam.
Redakcja abcZdrowie
Witam! W 2-4 dni po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych powinno wystąpić krwawienie z odstawienia (kilka dni). W pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek owulacja może nastąpić z pewnym opóźnieniem (8-10 dni), przez co cały cykl nieco się wydłuży i będzie trwał...

Witam!

W 2-4 dni po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych powinno wystąpić krwawienie z odstawienia (kilka dni). W pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek owulacja może nastąpić z pewnym opóźnieniem (8-10 dni), przez co cały cykl nieco się wydłuży i będzie trwał np. nie 28 jak zwykle, a 36 dni. Miesiączka może więc wystąpić trochę póżniej niż zwykle.

Pozdrawiam!

Podwyższone OB i PWD

Moje wyniki: OB po1h 14mm/h (1-12), PWD 19,4 fi (9-17), MPV 13,2 fi (7-12,5), P-LCR 47,1% (13-43), kreatynina 1,12 mg/dl (0,6-1,1). WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, PLT, RDW-CV - w normie. Co mogą oznaczać podwyższone parametry?
Redakcja abcZdrowie
Witam! Przyspieszone OB może wskazywać na obecność stanu zapalnego. Z pozostałych parametrów, dotyczących płytek krwi, warto obserwować MPV - średnia objetość płytek krwi. W tej chwili nie jest powodem do obaw, jednak niepokoić mógłby dalszy jej wzrost. ...

Witam!

Przyspieszone OB może wskazywać na obecność stanu zapalnego.

Z pozostałych parametrów, dotyczących płytek krwi, warto obserwować MPV - średnia objetość płytek krwi. W tej chwili nie jest powodem do obaw, jednak niepokoić mógłby dalszy jej wzrost

Z uwagi na podwyższoną kreatyninę warto oznaczyć eGFR. Na pewno nie wolno bagatelizować tego wyniku, gdyż może wskazywać na upośledzoną funkcję nerek. 

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi
Patronaty