Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.
35683 odpowiedzi
59224 podziękowania
od użytkowników
Odpowiedzi eksperta (35683)
W jakich chorobach stosuje się tabletki antykoncepcyjne?
Jestem osobą wierzącą - nie powinnam stosować tabletek, ale czy są jakieś wskazania medyczne?
Redakcja abcZdrowie
Preparaty hormonalne stosuje się pomocniczo w leczeniu trądziku, zespołu policystycznych jajników, w zespołach dysgenezji gonad oraz jako hormonalną terapię zastępczą w łagodzeniu dolegliwości okresu okołomenopauzalnego.
Jakich leków nie należy łączyć z tabletkami?
Jakie leki mogą obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Redakcja abcZdrowie
Do leków wpływających na działanie tabletek antykoncepcyjnych należą: ryfampicyna, primidon, benzodiazepiny, gryzeofelwina, penicyliny i tetracyklina, pochodne dziurawca zwyczajnego.
Czym się różnią tabletki jedno- od dwufazowych?
Słyszałam, że są dwa rodzaje tabletek - od czego to zależy, czy jest to tabletka jedno- czy dwufazowa?
Redakcja abcZdrowie
W przypadku preparatów jednofazowych (tzw. mieszanych) od 5 do 25 dnia cyklu codziennie przyjmuje się jednakowe dawki estrogenów i gestagenów. Podczas przyjmowania tabletek dwufazowych (tzw. sekwencyjnych) cykl dzielony jest na dwie fazy. W pierwszej przyjmuje się same estrogeny, a w...
Czy rak piersi w rodzinie uniemożliwia branie tabletek?
Moja mama i babcia miały raka piersi. Czy ja mogę brać tabletki antykoncepcyjne?
Redakcja abcZdrowie
W przypadku rodzinnego występowania raka sutka należy poważnie zastanowić się nad stosowaniem hormonalnej antykoncepcji, a także hormonalnej terapii zastępczej w przyszłości. Postuluje się związek między terapią hormonalną a ryzykiem raka sutka. Warto rozważyć inne metody antykoncepcji.
Czy tabletki mogą wpływać na nastrój?
Słyszałam, że po tabletkach można mieć stany depresyjne.
Redakcja abcZdrowie
Jednym z działań ubocznych hormonalnej antykoncepcji jest obniżenie nastroju, a nawet depresja. Mogą pojawić się trudności ze snem, spadek libido oraz spadek koncentracji. Jeśli wystąpią u Ciebie podobne objawy, skonsultuj się z lekarzem w celu zmiany preparatu antykoncepcyjnego.
Redakcja abcZdrowie
Wirusem, który może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy, jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Jest on przenoszony drogą płciową. Prezerwatywa może uchronić przed zarażeniem się tym wirusem, ale nie daje 100 proc. skuteczności.
Czy spiralka może przebić macicę?
Podobno taka spirala może nawet macicę przedziurawić - przyznam, że mnie to odstrasza...
Redakcja abcZdrowie
Podczas zakładania spirali do jamy macicy lub wyjmowania spirali może dojść do przebicia ściany narządu, jednak zdarza się to rzadko.
Czy karmienie piersią zapobiega ciąży?
Jestem mamą 2-miesięcznej dziewczynki. Słyszałam, że karmienie piersią zapobiega kolejnej ciąży. Czy to prawda?
Redakcja abcZdrowie
Prolaktyna, której stężenie podnosi się we krwi kobiety karmiącej piersią, ma pewne właściwości zapobiegające owulacji, jednak efekt ten nie może być podstawą antykoncepcji, zwłaszcza w sytuacji, gdy kobieta jest tuż po porodzie i kolejna ciąża jest wysoce niekorzystna.
Podczas laktacji dobrym środkiem antykoncepcyjnym jest prezerwatywa.
Kiedy podczas stosunku założyć prezerwatywę?
Kiedy uprawiam seks, zakładam ją dopiero w połowie stosunku lub nawet tuż przed samym wytryskiem. Czy w ten sposób uchronię się przed wpadką?
Redakcja abcZdrowie
Plemniki mogą znajdować się nie tylko w ejakulacie, lecz także czasami niewielkie ich ilości można znaleźć w płynie przedejakulacyjnym, czyli substancji, która wydobywa się z cewki przed wytryskiem. Prawdopodobieństwo, że plemniki z płynu przedejakulacyjnego zapłodnią komórkę jajową jest małe, ale...
Co robić przy uczuleniu na lateks?
Czy uczulenie na lateks prezerwatyw zdarza się często? Co wtedy robić?
Redakcja abcZdrowie
Na szczęście uczulenie na lateks w przebiegu używania prezerwatyw nie jest częste. Przyczyną takiego uczulenia są raczej jednorazowe rękawiczki. Istnieją na rynku prezerwatywy z innego niż lateks materiału, które można w takim przypadku spokojnie stosować.