Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35683 odpowiedzi

59241 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35683)

Czy możliwy jest taki wzrost OB przy RZS?

Witam, czy OB 175 moze być wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za pytania zadane na naszej stronie. Wysoki wynik OB (odczyn Biernackiego), taki jak 175 mm/h, może wskazywać na obecność stanu zapalnego w organizmie. Choć OB jest niespecyficznym markerem zapalenia, to rzeczywiście może być podwyższone w przypadku różnych...
Dzień dobry!
Dziękuję za pytania zadane na naszej stronie.
Wysoki wynik OB (odczyn Biernackiego), taki jak 175 mm/h, może wskazywać na obecność stanu zapalnego w organizmie. Choć OB jest niespecyficznym markerem zapalenia, to rzeczywiście może być podwyższone w przypadku różnych chorób, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
Jednakże, wynik OB nie jest wystarczający do postawienia diagnozy, ponieważ może być podwyższone również w innych stanach zapalnych, infekcjach czy chorobach autoimmunologicznych. Aby potwierdzić diagnozę RZS, lekarz zazwyczaj zleca dodatkowe badania, takie jak oznaczenie poziomu czynnika reumatoidalnego (RF), przeciwciał przeciwko peptydom citrulinowanym (anti-CCP), a także wykonanie badania obrazowego, np. RTG lub USG stawów.
Jeśli są podstawy, warto skonsultować się z reumatologiem, który na podstawie pełnego obrazu klinicznego oraz wyników dodatkowych badań, postawi właściwą diagnozę.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow
- https://portal.abczdrowie.pl/ob-przebieg-badania-normy-interpretacja
- https://portal.abczdrowie.pl/rf
Pozdrawiam serdecznie i życzę wiele zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy w taki sposób mogłam zarazić się wścieklizną?

Czy przez wyprasowane ubrania, które kot polizał moje ubrania, może zarazić się wścieklizną? Miałam popękane do krwi palce i wieczorem około godz. 18/ 19, kot polizał te ubrania, a następnego dnia rano wzięłam te ubrania do szafki. Używałam te ubrania... Czy przez wyprasowane ubrania, które kot polizał moje ubrania, może zarazić się wścieklizną? Miałam popękane do krwi palce i wieczorem około godz. 18/ 19, kot polizał te ubrania, a następnego dnia rano wzięłam te ubrania do szafki. Używałam te ubrania (majtki). Minęło 12 dni od tego. Kot nigdy nie był szczepiony na wściekliznę. Otwierałam drzwi frontowe z kilkoma torbami z zakupów pomiędzy drzwiami są pokrzywy koleus jedną torbę z zakupów dotknęła tej rośliny, a w niej znajdowały się szczoteczka do zębów, pasta do zębów i szampony. Czy np. Szczoteczka do zębów może przenieść się wścieklizną na mnie jak w nocy np. lis był na podwórku i ocierał i lizał tą roślinę? Mam krwawionce dziąsła. Myłam tą szczoteczkę zęby.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie. Przez opisane w pytaniu sytuacje jest wysoce wątpliwe, by zaraziła się Pani wścieklizną. Wirus ten przenosi się głównie przez kontakt śliny chorego zwierzęcia z uszkodzoną błoną śluzową czy skórą skórą, np.... Szanowna Pani,
Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.
Przez opisane w pytaniu sytuacje jest wysoce wątpliwe, by zaraziła się Pani wścieklizną. Wirus ten przenosi się głównie przez kontakt śliny chorego zwierzęcia z uszkodzoną błoną śluzową czy skórą skórą, np. w wyniku ugryzienia. Jeśli jednak nadal się Pani niepokoi, warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Więcej informacji o wściekliźnie można znaleźć na stronie:
https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna
https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Kiedy leki na zaburzenia lękowe zaczną działać?

Witam . Od 27 listopada zaczęłam przyjmować tabletki PREATO - rano i wieczorem ale przez pierwsze 6 dni po pół oraz ASENTRA - raz na dobę ale pierwsze dni po pół. Dziś 2 dzień brania leków . Późniejszym popołudniem zaczęłam... Witam . Od 27 listopada zaczęłam przyjmować tabletki PREATO - rano i wieczorem ale przez pierwsze 6 dni po pół oraz ASENTRA - raz na dobę ale pierwsze dni po pół. Dziś 2 dzień brania leków . Późniejszym popołudniem zaczęłam dziwnie się czuć , senność mdłości , duży niepokój w klatce piersiowej lekkie zawroty głowy i lekka suchość w buzi .. to tak ma być ? Ile to będzie trwać i kiedy leki zaczną działać. Mam stany lękowe uogólnione
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za przesłanie pytania. Domyślam się, że zmaganie z lękiem jest trudne i pogarsza jakość codzienności, głęboko współczuję Pani tego doświadczenia. Rozumiem, że po rozpoczęciu terapii lekami Preato i Asentra odczuwa Pani szereg nowych objawów, które budzą Pani... Dzień dobry!
Dziękuję za przesłanie pytania. Domyślam się, że zmaganie z lękiem jest trudne i pogarsza jakość codzienności, głęboko współczuję Pani tego doświadczenia.
Rozumiem, że po rozpoczęciu terapii lekami Preato i Asentra odczuwa Pani szereg nowych objawów, które budzą Pani niepokój. Chcę Panią uspokoić, gdyż jest to zupełnie naturalne i bardzo częste w początkowej fazie leczenia lekami przeciwlękowymi i przeciwdepresyjnymi, zwłaszcza przy stosowaniu leków takich jak Asentra (sertralina), które wpływają na poziom serotoniny w mózgu. Wiele osób doświadcza podobnych symptomów w pierwszych dniach lub nawet tygodniach farmakoterapii.
Działania niepożądane, o których mowa, zazwyczaj ustępują po kilku dniach lub tygodniach, gdy organizm przyzwyczai się do leku. Czas dostosowywania się do nowej substancji jest mocno indywidualny. Jeśli objawy są znośne i nie nasilają się, najczęściej nie ma powodu do niepokoju i trzeba je przeczekać.
Jednak, jeśli objawy będą utrzymywały się dłużej lub się zwiększą, warto skontaktować się z lekarzem, który prowadzi terapię, czasem potrzebna jest modyfikacja dawkowania lub zmiana leku.
Proszę też pamiętać, że pełne działanie terapeutyczne leków przeciwlękowych może zająć nieco więcej czasu, może minąć od 2 do 4 tygodni, zanim zauważy Pani pierwsze wyraźne efekty w poprawie samopoczucia i redukcji stanów lękowych.
Mam też pytanie, czy jest Pani w psychoterapii, a jeśli nie, czy rozważała Pani taką możliwość? Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią może przynieść szybsze i przede wszystkim bardziej trwałe efekty.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/zespol-leku-uogolnionego
- https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwlekowe
Pozdrawiam ciepło i życzę cierpliwości w trakcie leczenia oraz w oczekiwaniu na powrót do lepszego samopoczucia. Proszę być dla siebie wyrozumiałą.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak długo może być aktywny wirus wścieklizny?

Dzień dobry. Jaki jest czas aktywności wirusa wścieklizny w szczepionce na lisy po jej rozłożeniu w lesie. Jak dlugo ten wirus może przetrwać narażony na wahania temperatury i promienie słoneczne?
Redakcja abcZdrowie
Szanowny Panie, Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie. Zgodnie z komunikatami Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii, nie jest wskazane pojawiania się w lesie podczas akcji rozrzucania szczepionki, ale też 2 tygodnie po zakończeniu akcji. Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy zgłosić... Szanowny Panie,
Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.
Zgodnie z komunikatami Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii, nie jest wskazane pojawiania się w lesie podczas akcji rozrzucania szczepionki, ale też 2 tygodnie po zakończeniu akcji. Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy zgłosić do lekarza.
Więcej informacji o wściekliźnie można znaleźć na stronie:
https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna
https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy małe dziecko może mieć alergię na kota?

Dzień dobry, czy jest możliwość wystąpienia alergii skórnej u niespełna 2 latka na kota? Mamy kota w domu od ponad miesiąca i od kilku dni u syna występują plamy które po dobie zmieniają się w krostki. Dodam że lekarz pediatra... Dzień dobry, czy jest możliwość wystąpienia alergii skórnej u niespełna 2 latka na kota? Mamy kota w domu od ponad miesiąca i od kilku dni u syna występują plamy które po dobie zmieniają się w krostki. Dodam że lekarz pediatra stwierdził głębokie potówki, mamy też psa w domu jednak jest on z nami od urodzenia i nie było żadnych takich sytuacji. Syn przyjmował 2 tyg temu antybiotyk lecz po podaniu 3 dawki dostał drobnej wysypki i antybiotyk został odstawiony i wysypka zniknęła. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za przesłanie pytania. Zrozumiałe jest, że pojawiająca się wysypka u dziecka, zwłaszcza po wprowadzeniu nowego zwierzęcia do domu, budzi niepokój. W przypadku syna, który ma kontakt z kotem od miesiąca i od kilku dni zauważono zmiany skórne,... Dzień dobry!
Dziękuję za przesłanie pytania. Zrozumiałe jest, że pojawiająca się wysypka u dziecka, zwłaszcza po wprowadzeniu nowego zwierzęcia do domu, budzi niepokój.
W przypadku syna, który ma kontakt z kotem od miesiąca i od kilku dni zauważono zmiany skórne, istnieje możliwość, że objawy mogą być reakcją alergiczną na kota. Alergie skórne na zwierzęta, w tym na sierść kota, są dosyć powszechne, zwłaszcza u dzieci. Objawy mogą wówczas obejmować wysypkę, pokrzywkę, swędzenie, a także problemy z oddychaniem w bardziej zaawansowanych przypadkach. To, że zmiany skórne zmieniają się w krostki, może sugerować alergię lub reakcję na inne czynniki, takie jak np. potówki, zwłaszcza jeśli dziecko się poci.
Fakt, że dziecko przyjmowało antybiotyk 2 tygodnie temu i wystąpiła wtedy wysypka, która zniknęła po odstawieniu leku, raczej sugeruje, że wysypka była reakcją na antybiotyk. Z kolei w przypadku kota, jeśli objawy pojawiły się po jego wprowadzeniu do domu, warto rozważyć alergię na sierść, naskórek lub inne substancje wydzielane przez kota.
Warto obserwować objawy i skonsultować się z pediatrą lub alergologiem, aby dokładniej określić, czy reakcja skórna jest związana z kotem, antybiotykiem czy innymi czynnikami. Lekarz może zalecić wykonanie testów alergicznych, które pozwolą na wykluczenie lub potwierdzenie alergii na kota lub inne alergeny.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/alergia
- https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-alergii-jakie-sa-powody-i-rodzaje-alergii
- https://portal.abczdrowie.pl/potowki-rodzaje-u-niemowlaka-u-doroslych-zapobieganie-leczenie
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia oraz szybkiego rozwiązania problemu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam dalej skutki uboczne działania Izoteku?

Witam, Stosowałem terapię lekiem IZOTEK przez około pół roku. Przyjmowanie leku PRZERWAŁEM ze względu na dużą suchość w ustach oraz w jamie ustnej powodowaną przez ten lek. Minęło półtora roku od zakończenia terapii, a objaw suchych ust nie minął (załagodził... Witam, Stosowałem terapię lekiem IZOTEK przez około pół roku. Przyjmowanie leku PRZERWAŁEM ze względu na dużą suchość w ustach oraz w jamie ustnej powodowaną przez ten lek. Minęło półtora roku od zakończenia terapii, a objaw suchych ust nie minął (załagodził się, ale dalej jest uporczywy). Dermatolog i internetowi specjaliści zapewniali mnie, że wszystkie objawy i skutki uboczne związane ze stosowaniem izoteku minął po 2/3 miesiącach od zakończenia terapii. Coż... nie minęły po ponad roku - CO ROBIĆ??? Z góry dziękuje za odpowiedź
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za pytanie, które zadał Pan na łamach naszego portalu. Domyślam się, że uporczywa suchość w ustach, która nie ustąpiła po zakończeniu terapii Izotekiem, stanowi dla Pana duży problem. Izotek (izotretinoina) jest lekiem, który ma silne działanie na... Dzień dobry!
Dziękuję za pytanie, które zadał Pan na łamach naszego portalu. Domyślam się, że uporczywa suchość w ustach, która nie ustąpiła po zakończeniu terapii Izotekiem, stanowi dla Pana duży problem.
Izotek (izotretinoina) jest lekiem, który ma silne działanie na gruczoły łojowe, zmniejsza ich aktywność. Suchość skóry i błon śluzowych, w tym w ustach, jest jednym z najczęstszych efektów ubocznych terapii, który zazwyczaj ustępuje po zakończeniu leczenia. Niemniej jednak, u niektórych osób objawy mogą utrzymywać się dłużej, co jest rzadkie, ale możliwe. Może to świadczyć o tym, że w Pana przypadku organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację.
Jeśli suchość w ustach nie ustępuje, warto rozważyć kilka możliwych przyczyn oraz działań.
Suplementacja płynami oraz stosowanie preparatów nawilżających, takich jak żele nawilżające lub pastylki do ssania, mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Warto także unikać substancji drażniących, takich jak alkohol i papierosy, które mogą pogarszać suchość.
Utrzymująca się suchość w jamie ustnej może być też związana z zaburzeniami pracy gruczołów ślinowych. Warto byłoby udać się do lekarza specjalisty – stomatologa lub laryngologa – aby ocenić funkcję gruczołów ślinowych i wykluczyć inne przyczyny, takie jak zespół Sjögrena, który może powodować przewlekłą suchość w jamie ustnej.
Proponuję również ponownie skonsultować się z dermatologiem lub internistą, aby ocenić, czy problem nie wynika z innych schorzeń lub czynników, które mogłyby być niezwiązane bezpośrednio z terapią Izotekiem.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-ustach
https://portal.abczdrowie.pl/jeden-z-pierwszych-objawow-cukrzycy-pojawia-sie-w-ustach-nie-lekcewaz
- https://portal.abczdrowie.pl/izotek-charakterystyka-wskazania-i-przeciwwskazania-skutki-uboczne
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego rozwiązania problemu i poprawy komfortu życia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy możliwa jest alergia na materiał z którego wykonane są słuchawki?

Witam Na początku 2024 kupiłem słuchawki nauszne marki Steelseries, przez cały rok korzystania z nich nie miałem problemów jednak od 2-3 tygodni zauważyłem zaschniętą surowice na nausznikach słuchawek. Okazuje się, że przez noszenie ich dochodzi do popękania skóry na obrąbku... Witam Na początku 2024 kupiłem słuchawki nauszne marki Steelseries, przez cały rok korzystania z nich nie miałem problemów jednak od 2-3 tygodni zauważyłem zaschniętą surowice na nausznikach słuchawek. Okazuje się, że przez noszenie ich dochodzi do popękania skóry na obrąbku ucha oraz na płatku małżowiny usznej. Czy jest prawdopodobieństwo alergii na materiał z jakiego są wykonane nauszniki słuchawek? (Gąbka pokryta siatką podobną do moskitier) czy powodem jest nie dbanie o higienę sprzętu? Jeżeli to potrzebne używam słuchawek Steelseries Arctic 7 Wireless
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za przesłanie pytania dotyczącego reakcji skóry na materiał słuchawek. Opisane objawy mogą mieć kilka potencjalnych przyczyn. Istnieje możliwość, że problem wynika z alergii kontaktowej na materiał, z którego wykonane są nauszniki słuchawek. Niektóre osoby mogą być wrażliwe... Dzień dobry!
Dziękuję za przesłanie pytania dotyczącego reakcji skóry na materiał słuchawek. Opisane objawy mogą mieć kilka potencjalnych przyczyn.
Istnieje możliwość, że problem wynika z alergii kontaktowej na materiał, z którego wykonane są nauszniki słuchawek. Niektóre osoby mogą być wrażliwe na syntetyczne tkaniny, takie jak siatki czy pianki, które mogą powodować podrażnienia skóry, zwłaszcza przy dłuższym kontakcie. Z drugiej strony, jak słusznie Pan zauważył, objawy mogą być skutkiem braku odpowiedniej higieny sprzętu. Na powierzchni nauszników mogą gromadzić się bakterie, kurz i pot, które mogą prowadzić do podrażnień lub infekcji skóry.
Aby wykluczyć alergię kontaktową, warto spróbować zakryć nauszniki cienkim, miękkim materiałem, np. bawełnianą osłoną, i obserwować, czy objawy ustępują. Regularne czyszczenie słuchawek wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego środka dezynfekującego również może pomóc w eliminacji potencjalnych czynników drażniących.
Jeśli objawy się utrzymują lub nasilają, zalecam wizytę u dermatologa, który może wykonać testy alergiczne kontaktowe, aby ocenić, czy przyczyną jest reakcja na materiał. W międzyczasie warto również stosować preparaty łagodzące, takie jak kremy ochronne z pantenolem, aby przyspieszyć regenerację skóry.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/alergia-kontaktowa
- https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-skory-najczestsze-przyczyny-alergie-choroby
- https://portal.abczdrowie.pl/czym-pielegnowac-podrazniona-skore
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego rozwiązania problemu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy może rozwinąć się u mnie wścieklizna?

Jakiś czas temu zostałem ugryziony przez bezpańskiego psa w Gruzji (ugryzienie nie naruszyło skóry jest tylko siniak) przyjołem 2 dawki szczepionki, po powrocie przyjołem 1 dawkę w Polsce, zostały mi 2 dawki 1 przypominająca, teraz jestem na Islandii gdzie... Jakiś czas temu zostałem ugryziony przez bezpańskiego psa w Gruzji (ugryzienie nie naruszyło skóry jest tylko siniak) przyjołem 2 dawki szczepionki, po powrocie przyjołem 1 dawkę w Polsce, zostały mi 2 dawki 1 przypominająca, teraz jestem na Islandii gdzie mieszkam i w szpitalu powiedzieli mi że nie posiadają szczepionek przeciwko wściekliźnie i musze czekać około tygodnia dopóki nie będom mieć ich na stanie, przez to opuźnie podanie czwartej dawki o jakiś tydzień albo troche więcej. Czy jest to bezpieczne i czy mam się niepokoić i czy choroba może się rozwinąć przez to opuźnienie ?
Redakcja abcZdrowie
Szanowny Panie, Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie. Zarażanie się wścieklizną następuje przede wszystkim na skutek kontaktu chorego zwierzęcia z uszkodzoną błoną śluzową bądź skórą. Wspomina Pan w pytaniu o przypadku, gdzie nie została przerwana ciągłość skóry, więc nie... Szanowny Panie,
Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.
Zarażanie się wścieklizną następuje przede wszystkim na skutek kontaktu chorego zwierzęcia z uszkodzoną błoną śluzową bądź skórą. Wspomina Pan w pytaniu o przypadku, gdzie nie została przerwana ciągłość skóry, więc nie powinno to skutkować zakażeniem.
Proszę więc nie niepokoić się, nawet jeśli opóźni się przyjęcie szczepionki. Warto się jednak obserwować i w razie pogorszenia samopoczucia zgłosić się do lekarza.
Więcej informacji o wściekliźnie można znaleźć na stronie:
https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna
https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznaczają duże zaburzenia pamięci i koncentracji?

Witam, mam duże zaburzenia pamięci i koncentracji, od kilku lat choruje na Hashimoto. Mam 21 lat. Problem jest tak na prawdę od kiedy zaczełam chorować. Robiłam badania na tarczycę i wszystko zawsze wychodzi w normie, do niedawna prowadził mnie lekarz... Witam, mam duże zaburzenia pamięci i koncentracji, od kilku lat choruje na Hashimoto. Mam 21 lat. Problem jest tak na prawdę od kiedy zaczełam chorować. Robiłam badania na tarczycę i wszystko zawsze wychodzi w normie, do niedawna prowadził mnie lekarz rodzinny, wyniki podobno zawsze wychodziły wzorowe. Moje ostatnie wyniki badań to TSH 2,20, FT4 1,52, i FT3 2,89. Jestem umówiona do endokrynologa ale ta mgła mózgowa przeszkadza mi w pracy i nie wiem co mogę zrobić oczekując na wizytę.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za przesłanie swojego pytania. Rozumiem, że problemy z pamięcią, koncentracją i tzw. "mgłą mózgową" są dla Pani dużym utrudnieniem w codziennym życiu, zwłaszcza że objawy utrzymują się już od pewnego czasu. Wyniki badań tarczycowych, które Pani wymieniła,... Dzień dobry!
Dziękuję za przesłanie swojego pytania. Rozumiem, że problemy z pamięcią, koncentracją i tzw. "mgłą mózgową" są dla Pani dużym utrudnieniem w codziennym życiu, zwłaszcza że objawy utrzymują się już od pewnego czasu.
Wyniki badań tarczycowych, które Pani wymieniła, takie jak TSH, FT4 i FT3, mieszczą się w granicach normy. Jednak w przypadku Hashimoto sama norma wyników nie zawsze przekłada się na brak objawów. U niektórych osób przykre symptomy mogą występować, nawet jeśli parametry tarczycowe są pozornie prawidłowe. Może to być związane z autoimmunologicznym charakterem choroby, który wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu.
Warto również wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogą nasilać problemy z pamięcią i koncentracją, takie jak niedobory witamin i minerałów. Szczególnie istotne są poziomy witaminy D, witaminy B12, żelaza i ferrytyny, ponieważ ich niedobory często współwystępują z Hashimoto i mogą pogarszać samopoczucie. Niedobór magnezu również może wpływać na funkcje poznawcze. Warto byłoby wykonać również badania monitorujące poziom powyższych.
Do czasu wizyty u endokrynologa warto zadbać o zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze, unikać przetworzonej żywności i wprowadzić do diety produkty bogate w kwasy omega-3 (wspierają pracę mózgu). Regularna aktywność fizyczna, spacery na świeżym powietrzu i techniki relaksacyjne mogą pomóc złagodzić uczucie "mgły mózgowej".
Zachęcam Panią również do prowadzenia przez jakiś czas dziennika objawów, aby podczas wizyty u endokrynologa móc dokładnie opisać, jak często występują problemy z koncentracją i pamięcią oraz jak wpływają na Pani życie. Może to pomóc lekarzowi w lepszym dostosowaniu leczenia.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta
- https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zaburzenia-koncentracji
- https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w dalszej diagnostyce oraz poprawy codziennego samopoczucia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy możliwe, że poziom żelaza wzrósł po suplementacji?

Dzień dobry. Czy po dłuższej suplementacji preparatów z żelazem (z powodu niskiego poziomu żelaza i ferrytyny) wynik żelaza może przekroczyć normę? Norma do 170, wynik 250.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za przesłanie pytania. Rozumiem, że wysoki wynik poziomu żelaza po dłuższej suplementacji budzi u Pani niepokój. Odpowiadając na Pani pytanie – tak, po długotrwałej suplementacji żelaza, zwłaszcza bez regularnej kontroli poziomu tego pierwiastka, może dojść do jego... Dzień dobry!
Dziękuję za przesłanie pytania. Rozumiem, że wysoki wynik poziomu żelaza po dłuższej suplementacji budzi u Pani niepokój. Odpowiadając na Pani pytanie – tak, po długotrwałej suplementacji żelaza, zwłaszcza bez regularnej kontroli poziomu tego pierwiastka, może dojść do jego nadmiaru w organizmie.
Podwyższony poziom żelaza, wynoszący 250 µg/dl przy normie do 170 µg/dl, może świadczyć o tym, że organizm nie jest już w stanie efektywnie magazynować dodatkowego żelaza. Nadmiar żelaza w krwiobiegu może prowadzić do toksyczności, uszkodzenia narządów oraz innych powikłań, dlatego należałoby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu oceny sytuacji.
W takich okolicznościach zaleca się wykonanie dodatkowych badań, takich jak: poziom ferrytyny, aby ocenić zapasy żelaza w organizmie, wskaźnik wysycenia transferyny, który pokazuje, ile żelaza jest faktycznie transportowane do komórek. Pomocne będą też badania w kierunku hemochromatozy (https://portal.abczdrowie.pl/mecza-cie-bole-stawow-powodem-moze-byc-hemochromatoza ), jeśli w rodzinie występowały przypadki tej choroby metabolicznej.
Lekarz może zalecić przerwanie suplementacji żelaza oraz odpowiednie zmiany w diecie, aby ograniczyć dalsze magazynowanie tego pierwiastka. W niektórych przypadkach może być potrzebna dodatkowa interwencja, np. flebotomia (upuszczanie krwi), aby obniżyć poziom żelaza.
Zachęcam do jak najszybszego omówienia swoich wyników z lekarzem internistą lub hematologiem, aby zaplanować dalsze kroki.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego rozwiązania problemu oraz pełnego zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Interna Żelazo
Patronaty