Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34671 odpowiedzi

58790 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34671)

Czy takie zachowanie dziecka może wpłynąć na wynik badania?

Dzień dobry, Kilka dni temu zrobiłem 1.5 rocznemu dziecku (chlopiec) badanie krwi. Dziecko nie cierpi na żadne przewlekłe choroby ani nie przejmuje żadnych lekow na stałe. Zaniepokoił mnie wynik AST- 57 U/I który wydaje się być powyżej normy (ALT wyniosło... Dzień dobry, Kilka dni temu zrobiłem 1.5 rocznemu dziecku (chlopiec) badanie krwi. Dziecko nie cierpi na żadne przewlekłe choroby ani nie przejmuje żadnych lekow na stałe. Zaniepokoił mnie wynik AST- 57 U/I który wydaje się być powyżej normy (ALT wyniosło 18 U/I). Kilka tygodni temu wynik był podobny. Czy fakt że dziecko jest w szale i mocno się szarpie podczas pobrania krwi może zakrzywiać ten wynik?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Rozumiem Pana zaniepokojenie wynikami AST u Pana małego synka w sytuacji gdy poziom tego enzymu jest wyższy od normy. AST, czyli aspartatotransaminaza, to enzym występujący w wielu tkankach, a jego podwyższony poziom może być związany z różnymi aspektami... Dzień dobry,
Rozumiem Pana zaniepokojenie wynikami AST u Pana małego synka w sytuacji gdy poziom tego enzymu jest wyższy od normy. AST, czyli aspartatotransaminaza, to enzym występujący w wielu tkankach, a jego podwyższony poziom może być związany z różnymi aspektami zdrowia: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ast.
Odpowiadając na Pana pytanie, silny stres dziecka podczas pobierania krwi może nieznacznie wpłynąć na niektóre parametry wynikowe krwi, jednak jest mało prawdopodobne, aby miały one istotny wpływ na poziom AST. Raczej nie zakrzywia to znacząco wyniku, choć warto to uwzględnić jako czynnik dodatkowy.
Podwyższone AST u małego dziecka może wynikać z różnorodnych przyczyn, jak uszkodzenie wątroby przez infekcje, zatrucia, leki lub choroby metaboliczne, uszkodzenia mięśni związane z urazami, aktywnością fizyczną lub chorobami mięśniowymi, a także problemy z sercem lub choroby ogólnoustrojowe (w tym autoimmunologiczne czy zakaźne). Ważne jest przeprowadzenie szczegółowych badań diagnostycznych w celu dokładnego określenia przyczyny podwyższonych wartości AST, co zwykle niestety (niestety ze względu na fakt, że chłopiec boi się iniekcji) obejmuje dodatkowe badania krwi, badania obrazowe oraz specyficzne testy dotyczące funkcjonowania wątroby i mięśni.
Ponieważ AST było podwyższone także w poprzednim badaniu, sugeruję konsultację z pediatrą, który zleci dodatkową diagnostykę.
Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że diagnostyka wykaże błahą przyczynę dotychczasowych wyników badań.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego miewam te skoki ciśnienia mając 60 lat?

Jaki może być powód skoków cisnienia ,średnio dwa razy w tygodniu mimo.brania regularnie Prestarium 10, oraz Propranololu.atak zaczyna się nagle ,gdy wcześniej mam ciśnienie wzorcowe i nie po wysiłku czy zdenerwowaniu ,ot, po prostu,dodatkowo mam wrażenie że czasem wzrasta mi... Jaki może być powód skoków cisnienia ,średnio dwa razy w tygodniu mimo.brania regularnie Prestarium 10, oraz Propranololu.atak zaczyna się nagle ,gdy wcześniej mam ciśnienie wzorcowe i nie po wysiłku czy zdenerwowaniu ,ot, po prostu,dodatkowo mam wrażenie że czasem wzrasta mi po przyjęciu tabletki. Mam 60 lat.kobieta.mieszkam w UK.tu tylko pielęgniarka mierzy mi ciśnienie,wyniki z krwi do bre,a lekarz jakoś nie chce mnie widzieć,gdyby ciśnienie mocno wzrosło wzywać karetkę, oto cała porada.dodam że Prestarium, -tutaj Perindopril -jest przepisany przez kardiologa z Polski tu tylko kontynuacja i zwiększenie dawki.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Rozumiem, że skoki ciśnienia krwi mimo stosowania leków takich jak Prestarium (substancja czynna - peryndopryl) i Propranolol mogą być dla Pani źródłem znacznego niepokoju. Samo w sobie podniesione ciśnienie jest czynnikiem stresującym dla organizmu. Skoki ciśnienia mogą mieć... Dzień dobry,
Rozumiem, że skoki ciśnienia krwi mimo stosowania leków takich jak Prestarium (substancja czynna - peryndopryl) i Propranolol mogą być dla Pani źródłem znacznego niepokoju. Samo w sobie podniesione ciśnienie jest czynnikiem stresującym dla organizmu.
Skoki ciśnienia mogą mieć bardzo różnorodne źródła, w tym na przykład interakcje w przyjmowanych lekach, zmiany w diecie, spożycie niektórych produktów, stan zdrowia nerek, a także inne ukryte schorzenia, takie jak zaburzenia tarczycy czy problemy z nadnerczami.
Skoro zmiany ciśnienia występują u Pani niespodziewanie i bez wyraźnego powodu, ważna byłaby samoobserwacja pod kątem korelacji z wydarzeniami przed epizodem podniesionego ciśnienia, jak przyjęte leki, czy jest Pani wypoczęta, czy noc była przespana, czy nie była Pani w silnym stresie, czy nie występują inne objawy sugerujące np. problemy z tarczycą itp. Do tego niezbedne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki u lekarza. Proszę rozważyć konsultację z innym specjalistą, jeżeli aktualne podejście lekarskie nie przynosi spodziewanych rezultatów. Takie objawy nie powinny być bagatelizowane i pozostawione bez diagnozy. Możliwe, że potrzebne są dodatkowe badania, takie jak holter ciśnieniowy, który monitoruje ciśnienie przez 24 godziny lub dłużej, być może adekwatne badania z krwi.
Jeśli ma Pani wrażenie, że wzrost ciśnienia jest związany z przyjmowaniem leku, warto to również omówić z lekarzem – może okazać się, że konieczna jest modyfikacja dawkowania lub zmiana specyfiku.
Zapraszam też do przeczytania artykułów zawierających opisane wyżej wątki:
- https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie
- https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie
- https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby
- https://portal.abczdrowie.pl/prestarium-sklad-leku-dawkowanie-skutki-uboczne-opinie
- https://portal.abczdrowie.pl/propranolol-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane
- https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres
Życzę Pani szybkiego wyjaśnienia sytuacji i powrotu do zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można tak łączyć Prefaxine 150?

Czy mogę przyjmować Valerin Max podczas terapii lekiem Prefaxine 150? Leczę się z zaburzeń lękowych
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Rozumiem Pana obawy dotyczące łączenia leków. Słusznie, że poszukuje Pan odpowiedzi przed połączeniem specyfików, którego nie jest Pan pewien. Specyfik Valerin Max (https://portal.abczdrowie.pl/valerin-max-opinie-sklad-dzialanie-wskazania-i-przeciwwskazania ), będący suplementem diety zawierającym wyciągi ziołowe, jest często stosowany do łagodzenia napięcia nerwowego i... Dzień dobry,
Rozumiem Pana obawy dotyczące łączenia leków. Słusznie, że poszukuje Pan odpowiedzi przed połączeniem specyfików, którego nie jest Pan pewien.
Specyfik Valerin Max (https://portal.abczdrowie.pl/valerin-max-opinie-sklad-dzialanie-wskazania-i-przeciwwskazania ), będący suplementem diety zawierającym wyciągi ziołowe, jest często stosowany do łagodzenia napięcia nerwowego i ułatwienia zasypiania. Prefaxine (https://portal.abczdrowie.pl/wenlafaksyna-wskazania-dzialanie-dawkowanie-i-przeciwwskazania ), z kolei, jest lekiem przepisywanym na receptę na zaburzenia lękowe i depresję. Jego działanie opiera się o substancję czynną wenlaflaksynę, należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Pomimo że Valerin Max jest produktem naturalnym, zawsze zaleca się ostrożność przy łączeniu go z lekami na receptę, zwłaszcza z grupy SSRI, ze względu na potencjalne interakcje i możliwe nieprzewidywalne wzajemne wzmocnienie działania. Najbezpieczniej będzie, gdy skonsultuje Pan tą możliwość z lekarzem prowadzącym (specjalistą psychiatrą znającym dokładnie Pana sytuację zdrowotną), aby upewnić się, że połączenie tych substancji jest bezpieczne w Pańskim przypadku.
Proszę pamiętać, że zarówno ziołowe suplementy diety, jak i leki na receptę, mogą mieć różne efekty uboczne i oddziaływać na siebie (wzmacniając lub osłabiając swoje działanie), dlatego warto skonsultować każdą zmianę w terapii z profesjonalistą.
Życzę Panu zdrowia i ukojenia nieprzyjemnych symptomów, pozdrawiam serdecznie. Proszę traktować siebie łagodnie i z życzliwością.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Nerwica Psychiatria

Dlaczego odczuwam ból w tym łokciu?

Miałam wykonany rezonans magnetyczny. Czuję ból w łokciu zespolonym operacyjnie, w którym kiedyś miałam usunięcie zespolenia metalowego. Czy jest możliwość, że coś się stało?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Domyślam się, że jest Pani zaniepokojona bólem łokcia po operacyjnym usunięciu zespolenia metalowego, to zrozumiałe.Rezonans magnetyczny to bardzo dokładne badanie, które może ujawnić wiele przyczyn bólu, w tym zmiany w tkankach miękkich, stan zapalny, czy problemy... Dzień dobry,
Domyślam się, że jest Pani zaniepokojona bólem łokcia po operacyjnym usunięciu zespolenia metalowego, to zrozumiałe.
Rezonans magnetyczny to bardzo dokładne badanie, które może ujawnić wiele przyczyn bólu, w tym zmiany w tkankach miękkich, stan zapalny, czy problemy z samą strukturą kości po operacji: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-siegamy-po-rezonans-magnetyczny. Przyczyny Pani dolegliwości mogą mieć różnorodne źródło, takie jak przeciążenie, procesy zapalne, czy nawet zmiany degeneracyjne: https://portal.abczdrowie.pl/bol-lokcia-zwyrodnienie-zapalenie-lokiec-tenisisty. To, czy rzeczywiście doszło do jakiegoś uszkodzenia, najlepiej oceni lekarz radiolog na podstawie uzyskanych obrazów oraz lekarz ortopeda, który zna historię Pani leczenia.
Jeżeli rezonans nie wykazał wyraźnych przyczyn bólu, a dyskomfort nadal się utrzymuje, potrzebna będzie konsultacja z ortopedą, który może zlecić dodatkowe badania lub dostosować metodę leczenia do aktualnej sytuacji.
Życzę Pani jak najszybszego ustąpienia dolegliwości i powrotu do pełnej sprawności.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, producent zestawu na grzybicę paznokci Scholl umieścił w ulotce informacje, z których wynika, że nie przewiduje się wpływu amorolfiny (substancji czynnej leku) na ewentualną ciążą. Oznacza to, że najprawdopodobniej można stosować ten zestaw także w tym szczególnym... Witam serdecznie,
producent zestawu na grzybicę paznokci Scholl umieścił w ulotce informacje, z których wynika, że nie przewiduje się wpływu amorolfiny (substancji czynnej leku) na ewentualną ciążą.
Oznacza to, że najprawdopodobniej można stosować ten zestaw także w tym szczególnym okresie. Dla pewności może Pani dopytać o tę kwestię lekarza prowadzącego ciążę.
Inne pytania o grzybicę paznokci w ciąży umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-grzybica-paznokci-moze-zagrazac-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-srodkow-na-grzybice-stop-w-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/grzybica-paznokci-w-ciazy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Kiedy wykonać badania tarczycy w tej sytuacji?

Ile czasu po miesiączce i przyjmowaniu antybiotyku można zbadać tarczycę aby wynik nie był zafałszowany?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, nie ma przeciwwskazań, aby wykonać badanie TSH podczas menstruacji. Fazy cyklu miesiączkowego nie mają w tym przypadku większego znaczenia. To samo tyczy się ewentualnej antybiotykoterapii, która także nie powinna zafałszować wyniku badania. Nie ma więc potrzeby zachowywania odstępu... Witam serdecznie,
nie ma przeciwwskazań, aby wykonać badanie TSH podczas menstruacji. Fazy cyklu miesiączkowego nie mają w tym przypadku większego znaczenia. To samo tyczy się ewentualnej antybiotykoterapii, która także nie powinna zafałszować wyniku badania.
Nie ma więc potrzeby zachowywania odstępu czasowego między miesiączką i antybiotykoterapią a wykonaniem badania TSH.
Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-badanie-tsh-podczas-miesiaczki-jest-wiarygodne,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badania-hormonalne-wykonane-podczas-miesiaczki,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-poziomu-tsh-a-antybiotykoterapia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Na co wskazuje ten zapach śluzu z dróg rodnych?

Zapach śluzu po stosunku. Uprawiałem seks z dziewczyną dwa dni po owulacji (według kalendarza). zabezpieczaliśmy się pod koniec wyjąłem członka by nie skończyć w niej. po stosunku sprawdziłem prezerwatywę, nalałem do niej wodę, nigdzie nie przeciekała a w... Zapach śluzu po stosunku. Uprawiałem seks z dziewczyną dwa dni po owulacji (według kalendarza). zabezpieczaliśmy się pod koniec wyjąłem członka by nie skończyć w niej. po stosunku sprawdziłem prezerwatywę, nalałem do niej wodę, nigdzie nie przeciekała a w środku widać było zawartość. dla pewności jeszcze nadmuchalem ją. wieczorem dziewczyna powiedziała że śluz na jej majtkach po stosunku pachnie inaczej, podobnie do spermy. Czy jest szansa że mogła zajść w ciążę? prezerwatywa nie zsunęła się z członka, więc wydaje mi się niemożliwe, lecz zastanawia mnie skąd pojawił się ten zapach?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, skoro zastosowali Państwo zabezpieczenie w formie prezerwatywy, która była cała po stosunku, to istnieje niewielkie ryzyko zajścia w ciążę. Sam zapach wydzieliny z pochwy nie jest żadnym wyznacznikiem w tej kwestii. Podczas stosunku wydziela się śluz... Witam serdecznie,
skoro zastosowali Państwo zabezpieczenie w formie prezerwatywy, która była cała po stosunku, to istnieje niewielkie ryzyko zajścia w ciążę.
Sam zapach wydzieliny z pochwy nie jest żadnym wyznacznikiem w tej kwestii. Podczas stosunku wydziela się śluz (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn), który jest efektem pobudzenia seksualnego. Być może to jego zapach. W przypadku utrzymywania się innego zapachu wydzieliny z pochwy wskazana będzie wizyta u ginekologa, aby wykluczyć ewentualną infekcję.
Inne pytania z tej tematyki można znaleźć poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duza-ilosc-sluzu-o-nieprzyjemnym-zapachu-podczas-podniecenia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sluz-o-nieprzyjemnym-zapachu-podczas-stosunku,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wystapienie-bialego-sluzu-po-stosunku.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy antykoncepcja awaryjna zadziałała?

Według kalendarzyka do niezabezpieczonego stosunku doszło dzień po owulacji, tabletek dzień po (ellaone) przyjęłam po 2-3 godzinach od stosunku. Czy tabletka powinna zadziałac? Mam tez niedoczynność tarczycy, przyjmuje Letrox 75
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, lek ellaOne można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Jego zadaniem jest zahamowanie bądź opóźnienie owulacji. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy lek zadziała w Pani przypadku. Z uwagi na to, że zastosowała Pani ten lek... Witam serdecznie,
lek ellaOne można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Jego zadaniem jest zahamowanie bądź opóźnienie owulacji. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy lek zadziała w Pani przypadku. Z uwagi na to, że zastosowała Pani ten lek bardzo szybko, ewentualne ryzyko jest bardzo małe. Ta forma antykoncepcji cechuje się bowiem wysoką skutecznością.
W naszym serwisie pojawiało się wiele podobnych pytań, które można znaleźć pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antykoncepcja-awaryjna-zadzialala-w-tym-wypadku,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-pojawil-sie-problem-a-mianowicie-kalendarzyk-dni-plodnych-zostal-zle-odczytany-i-do-stosunku,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletka-34-po-34-zapobiegnie-ciazy-po-owulacji.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy korzystanie z detektora tętna płodu jest bezpiecznie?

Czy korzystanie z detektora tętna płodu jest bezpiecznie?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, detektor tętna płodu jest bezpieczny pod warunkiem, że posiada odpowiednie certyfikaty medyczne. Wówczas mamy pewność, że sprzęt ten został przetestowany i certyfikowany zgodnie z wytycznymi. Zanim więc zdecyduje się Pani na zakup, proszę zapoznać się z danym produktem,... Witam serdecznie,
detektor tętna płodu jest bezpieczny pod warunkiem, że posiada odpowiednie certyfikaty medyczne. Wówczas mamy pewność, że sprzęt ten został przetestowany i certyfikowany zgodnie z wytycznymi. Zanim więc zdecyduje się Pani na zakup, proszę zapoznać się z danym produktem, by mieć pewność, że ma wszelkie atesty.
Jednocześnie proszę pamiętać o tym, że detektor tętna płodu nie zastąpi kontrolnych wizyt u lekarza, które trzeba odbywać zgodnie z zaleceniami. Zdaniem naszej ekspertki, jeśli ciąża jest prawidłowa, to zakup takiego sprzętu jest tak naprawdę zbędny.
Więcej informacji na temat detektora tętna płodu znaleźć można w naszym artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/detektor-tetna-plodu.
Inne pytania o ten sprzęt umieszczamy tutaj:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uzywanie-detektora-tetna-plodu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wskazania-do-zakupu-detektora-tetna-plodu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pomiary-detektorem-tetna-plodu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy moje wyniki TSH oraz Ft4 są w normie?

Chciałabym się zapytać czy te wyniki są w normie tsh 1,235 oraz Ft4 1,03 jestem kobietą mam 22 lata nie choruje na nic nie przyjmuję żadnych leków oraz nie jestem w ciąży . Dziękuję i proszę o pomoc
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, niestety nie podała Pani norm obowiązujących w laboratorium, w którym wykonywane było badanie. Wynik TSH wydaje się być w normie, natomiast zgodnie z normami, które my posiadamy, poziom FT4 jest za niski. Wiemy jednak, że istnieje inny podział,... Witam serdecznie,
niestety nie podała Pani norm obowiązujących w laboratorium, w którym wykonywane było badanie. Wynik TSH wydaje się być w normie, natomiast zgodnie z normami, które my posiadamy, poziom FT4 jest za niski. Wiemy jednak, że istnieje inny podział, według którego poziom ten byłby w normie, dlatego w pierwszej kolejności trzeba sięgnąć po przedział, który obowiązuje w Pani przypadku.
Jeśli FT4 nadal będzie wydawało się zbyt niskie, to trzeba skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki bądź podjęcia leczenia.
Więcej na temat badania FT4 przeczytać można w artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/t4-i-ft4.
Podobne pytania umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ft4-nie-jest-za-niskie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-tak-niski-poziom-ft3-i-ft4,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyniki-badan-tarczycy-i-niski-poziom-ft4.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty