Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35683 odpowiedzi

59233 podziękowania

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35683)

Co mam robić z tą bolesnością kolana?

Witam, mam stwierdzona chondromalacje rzepki stopien I/II i uszkodzoną lakotke (pęknięcie niewielkiej długości rogu tylnego), miałam fizjoterapię, zastrzyki z kwasem hialuronowym które pomogły na krótko, po długim chodzeniu kolano daje o sobie znać tzn boli czy to musze kucnac czy chodze, co można w takim przypadku zrobić?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pani, że ma stwierdzoną chondromalację rzepki I/II stopnia oraz uszkodzenie łąkotki. Do tej pory otrzymywała Pani leczenie zachowawcze w postaci fizjoterapii oraz zastrzyków. Te rozwiązania pomagały jednak krótkofalowo, a dolegliwości wracają. W tej sytuacji warto... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani, że ma stwierdzoną chondromalację rzepki I/II stopnia oraz uszkodzenie łąkotki. Do tej pory otrzymywała Pani leczenie zachowawcze w postaci fizjoterapii oraz zastrzyków. Te rozwiązania pomagały jednak krótkofalowo, a dolegliwości wracają. W tej sytuacji warto może jednak zwrócić się jeszcze do ortopedy, aby zmienić nieco leczenie. Przeważnie w takich stanach to leczenie zachowawcze przynosi ulgę i z pewnością należy je kontynuować. Trzeba zwrócić też uwagę na unikanie obciążeń oraz aktywności, które mogą kolano męczyć. Można też zastosować stabilizatory czy ortezy, a także leczenie przeciwzapalne w postaci tabletek oraz maści. Dodatkowo lekarz może zalecić jeszcze inne iniekcje dostawowe. Jeśli jednak te metody okażą się niewystarczające, to ortopeda może zaproponować zabieg operacyjny. Zachęcamy zatem do ponownego kontaktu ze specjalistą, aby ustalić dalszy plan leczenia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-kolanie-zoltko-naturalnym-lekiem https://portal.abczdrowie.pl/chondromalacja-rzepki
https://portal.abczdrowie.pl/woda-w-kolanie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego odczuwam ten ucisk w szyi?

Od 2 tygodni mam ucisk na bokach szyi, cokolwiek robię czy śpię cały czas ten ucisk jest. Mam problemy z zębami które lecze, byłam u laryngologa który stwierdził że w gardle nie widzi nic niepokojącego prócz tego, że jest lekko... Od 2 tygodni mam ucisk na bokach szyi, cokolwiek robię czy śpię cały czas ten ucisk jest. Mam problemy z zębami które lecze, byłam u laryngologa który stwierdził że w gardle nie widzi nic niepokojącego prócz tego, że jest lekko zaczerwienione. Często mam kołatania serca, mało pije, mam zimne ręce, nogi, bóle w nadgarstkach bądź klatce piersiowej. Czym to może być spowodowane? Ucisk na szyje mnie martwi, że w końcu się udusze a mieszkam sama z synem. Jakie badania bym mogła wykonać aby pozbyć się ucisku. USG szyi?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, swoje objawy opisuje Pani jako ucisk w szyi. Dodatkowo pojawiają się także: kołatanie serca, osłabienie oraz uczucie zimnych dłoni. Zasięgnęła Pani już wstępnej porady u specjalistów, ale jeszcze przyczyna tego stanu nie została określona. Wydaje się jednak, że... Dzień dobry,
swoje objawy opisuje Pani jako ucisk w szyi. Dodatkowo pojawiają się także: kołatanie serca, osłabienie oraz uczucie zimnych dłoni. Zasięgnęła Pani już wstępnej porady u specjalistów, ale jeszcze przyczyna tego stanu nie została określona. Wydaje się jednak, że diagnostyka w Pani przypadku powinna zostać poszerzona o badania obrazowe np. USG szyi oraz szereg badań laboratoryjnych. Dodatkowo konieczne może okazać się wykonanie EKG czy zapisu Holterem, aby sprawdzić, dlaczego pojawia się kołatanie. Przyczyny mogą być różne. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na stan tarczycy (poziom hormonów oraz obraz USG).
Niejednokrotnie to ten narząd powoduje tak rozległe objawy, które potrafią zakłócać codzienne funkcjonowanie. Mogą to być też problemy neurologiczne czy związane z napięciem mięśniowym. Zachęcamy zatem do ponownego podjęcia kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-szyi-przyczyny-diagnostyka-i-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/wiemy-na-co-moze-wskazywac-bol-szyi
https://portal.abczdrowie.pl/usg-szyi-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-przygotowanie-do-badania-i-opis-badania
https://portal.abczdrowie.pl/kolatanie-serca
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić po takim uszkodzeniu sutka?

Witam, 3 tygodnie temu miałam wypadek po którym został rozerwany mój sutek, miałam w szpitalu założone szwy rozpuszczalne. Dzisiaj zauważyłam że jeden szew odpadł ze strupem ale dziura się nie zeszła, zostało głębokie wgłębienie. Czy jest możliwość coś z tym... Witam, 3 tygodnie temu miałam wypadek po którym został rozerwany mój sutek, miałam w szpitalu założone szwy rozpuszczalne. Dzisiaj zauważyłam że jeden szew odpadł ze strupem ale dziura się nie zeszła, zostało głębokie wgłębienie. Czy jest możliwość coś z tym zrobić by wyglądało to estetycznie? Zakleić tą stronę plastrami ściągającymi? Czy jechać znów do szpitala? Czy już nic nie da się z tym zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pani, że jakiś czas temu doszło do uszkodzenia sutka, ale zostało to zaopatrzone chirurgicznie. Niestety jednak opatrunek się nie utrzymał, a rana częściowo się rozeszła. Wydaje się, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, że jakiś czas temu doszło do uszkodzenia sutka, ale zostało to zaopatrzone chirurgicznie. Niestety jednak opatrunek się nie utrzymał, a rana częściowo się rozeszła. Wydaje się, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem. Gojenie rany po wypadku wymaga szczególnej uwagi oraz odpowiedniego postępowania leczniczego. Skoro szew odpadł, to konieczne może okazać się ponowne zastosowanie opatrunku, aby rana prawidłowo się goiła. W przypadku gdy rana pozostaje otwarta lub tworzy wgłębienie, istnieje ryzyko nieprawidłowego gojenia, a nawet rozwoju groźnej infekcji, która może potem wymagać leczenia antybiotykiem.
Aby odpowiednio zaopatrzyć to miejsce, warto najpierw skonsultować się z lekarzem. Faktycznie są na rynku dostępne, plastry ściągające, ale jeśli uszkodzenie jest głębokie, to mogą okazać się niewystarczające. Szczególnie ich stosowanie wymaga ostrożności, jeśli z rany sączy się płyn albo krew. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem, a także do czasu wizyty trzeba obserwować to miejsce pod kątem wycieków czy zaczerwienienia. Jeśli pojawią się silne dolegliwości bólowe czy gorączka, wizyta powinna zostać przyspieszona. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/sutek
https://portal.abczdrowie.pl/gojenie-rany
https://portal.abczdrowie.pl/jak-sprawic-by-rany-sybciej-sie-goily
https://portal.abczdrowie.pl/szycie-ran
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy witamina C ma wpływ na wynik tych badań?

Witam dietetyk podejrzewa nietolerancje histaminy, Sibo oraz Celiakię wykonałam badania w tym kierunku ale przed badaniem zapomniałam odstawić witaminę C czy to będzie miało wpływ na wynik Dao ???
Redakcja abcZdrowie
Dzień Dobry, Witamina C może w pewnym stopniu wpływać na wyniki badań związanych z nietolerancją histaminy, SIBO, celiakią oraz aktywnością enzymu DAO (diaminooksydazy), ale jej wpływ zależy od kilku czynników. Witamina C i histamina: Witamina C może obniżać poziom histaminy... Dzień Dobry,
Witamina C może w pewnym stopniu wpływać na wyniki badań związanych z nietolerancją histaminy, SIBO, celiakią oraz aktywnością enzymu DAO (diaminooksydazy), ale jej wpływ zależy od kilku czynników.
Witamina C i histamina: Witamina C może obniżać poziom histaminy w organizmie, ponieważ wspomaga jej rozkład i zmniejsza reakcje alergiczne. Jej działanie przeciwutleniające pomaga w stabilizacji komórek tucznych, co może prowadzić do mniejszego uwalniania histaminy.
Wpływ witaminy C na badania enzymu diaminooksydazy: Badanie DAO mierzy aktywność enzymu, który rozkłada histaminę. Witamina C może pośrednio poprawiać zdolność organizmu do radzenia sobie z nadmiarem histaminy, ale raczej nie powinna bezpośrednio wpływać na poziom DAO mierzony w teście. Jednak w przypadku suplementacji wyjątkowo dużymi dawkami witaminy C, może nastąpić przejściowe zmniejszenie poziomu histaminy, co może wpłynąć na interpretację wyników przez lekarza.
SIBO, a więc zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, jest chorobą znaną również inaczej- jako zespół rozrostu bakteryjnego, dysbakteriozy górnego odcinka przewodu pokarmowego lub zespół ślepej pętli. Jak nazwa wskazuje, jej przyczyną jest przerost flory bakteryjnej. Witamina C ma właściwości antybakteryjne, więc może wpłynąć na mikroflorę jelit. W związku z tym raczej zalecamy unikanie suplementacji witaminy C przed badaniem. Jej duża suplementacja prawdopodobnie mogła wpłynąć na wynik tychże badań.
Celiakia najprościej mówiąc oznacza nietolerancję glutenu. Jest to schorzenie autoimmunologiczne. Witamina C naszym zdaniem nie powinna wpływać na wyniki badań w tym kierunku.
Histamina: Witamina C może poprawiać tolerancję histaminy dzięki redukcji jej poziomu w organizmie. Jeśli poziom histaminy zostanie sztucznie obniżony przez wysokie dawki witaminy C przed badaniem, może to wpłynąć na wyniki diagnostyczne i sugerować mniejszy problem z nietolerancją histaminy niż w rzeczywistości.
Po więcej informacji w sprawie Pani schorzeń zapraszamy na niniejsze artykuły:
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-dao-diagnostyka-nietolerancji-histaminy
https://portal.abczdrowie.pl/sibo-rzadka-choroba-jelit-przyczyny-i-objawy
https://zywienie.abczdrowie.pl/w-tej-chorobie-dieta-odgrywa-wazna-role-co-dietetyk-zaleca-pacjentkom-z-endometrioza
https://zywienie.abczdrowie.pl/choroba-trzewna
https://portal.abczdrowie.pl/choroba-ktora-sie-bagatelizuje-celiakia-zmienia-zycie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy możliwe, że diagnoza o upośledzeniu jest prawidłowa?

Witam mam do państwa pytanie na temat upośledzenie umysłowego w stopniu lekkim ponieważ byłem badany w poradni trzykrotnie za pierwszym razem mój iloraz inteligencji mieścił się w normie intelektualnej po czterech latach podczas drugiego badania diagnoza wskazywała na wynik graniczny... Witam mam do państwa pytanie na temat upośledzenie umysłowego w stopniu lekkim ponieważ byłem badany w poradni trzykrotnie za pierwszym razem mój iloraz inteligencji mieścił się w normie intelektualnej po czterech latach podczas drugiego badania diagnoza wskazywała na wynik graniczny upośledzenia umysłowego i wtedy podczas trzeciej próby wieku 16 lat jak uczęszczałem do szkoły zawodowej w poradni dniagnoza wskazywała na lekką niepełnosprawność intelektualną moje pytanie jest następujące czy to jest w ogóle możliwe żeby podczas trzeciej próby dopiero wykryto niepełnosprawność? Dodam że aktualnie posiadam prawo jazdy kategorii B normalnie funkcjonuje w życiu czasami mam problemy z myśleniem widzę to sam po sobie że potrzebuję np. Chwilę pomyśleć domyślić się
Redakcja abcZdrowie
Witamy! Upośledzenie umysłowe, nazywane również niepełnosprawnością intelektualną, jest zaburzeniem rozwojowym. Głównymi objawami są trudności społeczne, w porozumiewaniu się oraz w nauce. 85% stawianych diagnoz to upośledzenie w stopniu lekkim, a więc nie uniemożliwiającym samodzielnego życia, sprawiającym trudności społeczne czy w... Witamy!
Upośledzenie umysłowe, nazywane również niepełnosprawnością intelektualną, jest zaburzeniem rozwojowym. Głównymi objawami są trudności społeczne, w porozumiewaniu się oraz w nauce. 85% stawianych diagnoz to upośledzenie w stopniu lekkim, a więc nie uniemożliwiającym samodzielnego życia, sprawiającym trudności społeczne czy w nauce, jednak nie przekreślając ich. Zazwyczaj wykrywane na etapie szkolnym lub wczesnoszkolnym, jednak z czasem wyniki testów mogą się zmieniać. Potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy są następujące:
● Rozwój i środowisko: Wyniki testów intelektualnych mogą zmieniać się w czasie pod wpływem różnych czynników, takich jak otoczenie danej osoby, edukacja i jej metody, motywacja, stres, czy silne emocje. Osoba, która początkowo funkcjonuje w normie, może mieć trudności w bardziej wymagających sytuacjach edukacyjnych, co wpływa na wynik testu. Większa ilość doświadczeń życiowych może zmieniać wyniki testów.
● Różnice w testach: Testy inteligencji mogą różnić się między sobą. Zastosowanie innej metody lub narzędzia może dawać nieco inne wyniki.
● Indywidualne tempo rozwoju: Każdy rozwija się w swoim tempie, a różnice w rozwoju poznawczym mogą być bardziej widoczne w wieku nastoletnim, gdy wymagania edukacyjne i społeczne rosną. Pana rozwój mógł dopiero z czasem uwidocznić pewne kwestie poruszane na testach.
Jednakże postawienie samej diagnozy o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim wymaga spełnienia trzech kryteriów. Pierwszym jest wynik testu IQ w przedziale 69-50. Drugim są problemy społeczne, trzecim zaś początek przed 18 rokiem życia. Jeśli nie ma to miejsca przed 18 rokiem życia, lecz po, warto rozpatrzyć możliwość występowania zaburzeń adaptacyjnych (https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-adaptacyjne).
Kolejnymi przyczynami zmiany Pana wyników w czasie, mogą być stres, zmęczenie lub zwyczajnie brak wewnętrznej motywacji w dniu wykonywania testu, co też mogło się przełożyć na wyniki. Mogą to być również najzwyklejsze błędy diagnostyczne, ponieważ testy tego typu składają się również z wywiadu z osobą badaną oraz obserwacji jej zachowań.
Zalecamy wykonanie ponownych testów - mogą one potwierdzić lub zaprzeczyć Pana obecnym wynikom. Lekka niepełnosprawność intelektualna jest utrapieniem, ale nie niweczy czynności takich jak prowadzenie samochodu, jeśli czas przetwarzania informacji wciąż mieści się w przedziale wymaganym do bezpiecznego prowadzenia. Ponowne, szczegółowe badania pomogą Panu w dalszym funkcjonowaniu.
Po więcej informacji zapraszamy na nasz portal:
https://portal.abczdrowie.pl/uposledzenie-umyslowe#uposledzenie-umyslowe-podzial
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z tak wyglądającym pieprzykiem u 18-letniej kobiety?

Dzień dobry ): Jakiś czas temu bardzo mocno uszkodziłam miejsce, w którym miałam pieprzyk. Nie był on wypukły, raczej równy ze skórą jak plamka. W tym miejscu pojawił mi się strup, ale w końcu wszystko się zagoiło. Jednak pojawiła się... Dzień dobry ): Jakiś czas temu bardzo mocno uszkodziłam miejsce, w którym miałam pieprzyk. Nie był on wypukły, raczej równy ze skórą jak plamka. W tym miejscu pojawił mi się strup, ale w końcu wszystko się zagoiło. Jednak pojawiła się blizna, a pieprzyk wrócił na swoje miejsce. Wszystko byłoby w porządku, bo nic nie boli, nie swędzi, jednakże pieprzyk zmienił swój kształt. Ma teraz nieregularny kształt (coś na podobę literki H), choć wydaje mi się że kolor ten sam. Nie wiem, czy to po prostu przy procesie gojenia tak wyszło, czy może jest to coś innego. Trochę martwię się, że może to być nowotwór. ):
Redakcja abcZdrowie
Dzień Dobry! Pani obawy są uzasadnione, ponieważ zmiana w wyglądzie pieprzyka, zwłaszcza jego kształtu, wymaga uwagi. Zmiany te nie oznaczają od razu, że jest to czerniak i nowotwór skóry. Również uszkodzenie pieprzyka może wywołać zmiany w jego strukturze, które niekoniecznie... Dzień Dobry!
Pani obawy są uzasadnione, ponieważ zmiana w wyglądzie pieprzyka, zwłaszcza jego kształtu, wymaga uwagi. Zmiany te nie oznaczają od razu, że jest to czerniak i nowotwór skóry. Również uszkodzenie pieprzyka może wywołać zmiany w jego strukturze, które niekoniecznie są groźne, ale należy je zbadać. W głównej mierze ostateczną decyzje wydać może jedynie dermatolog, do którego zalecamy się udać, jednak Pani może sama wykonać kilka “badań” by rozróżnić pieprzyka a czerniaka:
● A (Asymmetry): Asymetryczny kształt.
● B (Border): Nieregularne brzegi.
● C (Color): Zmiany koloru lub nierównomierne zabarwienie.
● D (Diameter): Średnica większa niż 6 mm.
● E (Evolution): Ewolucja, czyli zmiany w czasie (kształt, kolor, rozmiar).
Niezależnie jednak od tego, czy powyższe zmiany występują, należy koniecznie skonsultować się z dermatologiem w sprawie czerniaka lub nowotworu skóry. Najbardziej prawdopodobnym może być, że nie dzieje się nic złego. Bagatelizowanie problemu może jednak prowadzić do poważnych konsekwencji. Przy okazji zalecamy również skontrolowanie wszystkich pozostałych pieprzyków. Inne objawy występujące przy nowotworze skórnym to m.in:
● Krwawiący wrzód lub guzek, na którym to też może się tworzyć strup
● Czerwona, twarda “kropka”, o chropowatej i suchej powierzchni, swędząca i wrażliwa na podrażnienia, może być również brązowa
Więcej informacji może Pani znaleźć na niniejszych stronach:
https://portal.abczdrowie.pl/pieprzyk-czy-czerniak-w-jaki-sposob-odroznic-od-siebie-znamiona
https://portal.abczdrowie.pl/czerniakowe-abecadlo-zlosliwy-nowotwor-skory-rozwija-sie-po-kryjomu
https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z tym bólem po skręceniu i czy muszę mieć usztywnienie?

Witam,w czerwcu skręciłem kostkę ,byłem na sorz-e ,zrobili rtg ,kosci całe, w opisie ucisk i ból na szczycie kostki bocznej , największy w atfl , ból kosci sródstopia i obrzek.na tym koniec pomocy ze strony soru ,nie wykonano usg ani... Witam,w czerwcu skręciłem kostkę ,byłem na sorz-e ,zrobili rtg ,kosci całe, w opisie ucisk i ból na szczycie kostki bocznej , największy w atfl , ból kosci sródstopia i obrzek.na tym koniec pomocy ze strony soru ,nie wykonano usg ani nie dostałem ortezy na kostke,na zwolnieniu byłem ponad miesiac kostka troche doszła do siebie,nastepnie prywatnie zrobiłem usg -ATFL i CFL pogrubione jak po naderwaniu 1 stopnia , poniżej atfl slad wysieku reszta prawidłowe. Problem polega na tym ze kostka dalej boli łacznie z piętą oraz sciegnem ahilesa promieniujac do łydki.Muszę uważac jak chodze gdyż każdy niespodziewany i mocniejszy ruch sprawia mocny ból ,mam wrażenie jakby scięgno ahilesa skurczyło sie... .Nie wiem co dalej robic ,czy udac sie do ortopedy i prosic o orteze i na l4,czy wykonac najpierw usg badz rezonans, wiem jedno ,że kostka nie nadaje sie do normalnego użytkowania nie wspomnę już o sporcie a chciałbym do niego powrócic. Dziekuje za ewentualna pomoc i pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za podzielenie się trudnościami, których Pan doświadcza. Zrozumiałe jest, że ból i ograniczenia ruchowe w kostce, które występują, mimo że minęło już kilka miesięcy od skręcenia, są dla Pana przedmiotem niepokoju. Objawy, które Pan opisuje – ból... Dzień dobry!
Dziękuję za podzielenie się trudnościami, których Pan doświadcza. Zrozumiałe jest, że ból i ograniczenia ruchowe w kostce, które występują, mimo że minęło już kilka miesięcy od skręcenia, są dla Pana przedmiotem niepokoju.
Objawy, które Pan opisuje – ból kostki, pięty i ścięgna Achillesa promieniujący do łydki – mogą wskazywać na fakt, iż nie nastąpiło całkowite wyleczenie uszkodzeń tkanek miękkich lub na inne powikłania, takie jak przewlekła niestabilność stawu skokowego czy zmiany przeciążeniowe w ścięgnach.
W pierwszej kolejności zdecydowanie sugeruję wizytę u ortopedy. Specjalista oceni, czy obecne dolegliwości wymagają dalszej diagnostyki obrazowej, takiej jak USG lub rezonans magnetyczny. MRI jest szczególnie przydatne w ocenie tkanek miękkich, w tym więzadeł i ścięgien, co pozwoliłoby lepiej zrozumieć, dlaczego objawy się utrzymują.
Dodatkowo ortopeda może zalecić odpowiednią stabilizację stawu, np. ortezę, aby odciążyć kostkę i umożliwić jej regenerację. Możliwe, że w Pana sytuacji wskazana jest rehabilitacja, która pomoże w przywróceniu pełnej funkcji kostki, poprawie siły mięśniowej i elastyczności ścięgna Achillesa. Fizjoterapia obejmująca ćwiczenia wzmacniające i techniki mobilizacji może być kluczowym elementem leczenia, zwłaszcza, że planuje Pan powrót do aktywności fizycznej.
Jeśli ból nasila się przy ruchu, a kostka nadal nie funkcjonuje prawidłowo, warto czasowo ograniczyć obciążenie stawu. Możliwe jest także rozważenie krótkiego zwolnienia lekarskiego (L4), aby dać sobie czas na regenerację i rozpoczęcie leczenia pod kontrolą specjalisty.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/stabilizator-na-kostke-rodzaje-stosowanie-i-cena
- https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-kostki-przyczyny-objawy-zapobieganie-leczenie-i-powiklania
- https://portal.abczdrowie.pl/orteza-na-stope
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz pełnej sprawności.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego miałam te zawroty głowy?

Witam. Od 4 lat pracuje używając codziennie przez 8 godzin słuchawek do uszu w których słychać głos. Dziś 2 raz zdarzyl mi się incydent zawrotów glowy (1 w lipcu, pojechałam na SOR TK glowy bez konst. Wyszło ok). Nic nie... Witam. Od 4 lat pracuje używając codziennie przez 8 godzin słuchawek do uszu w których słychać głos. Dziś 2 raz zdarzyl mi się incydent zawrotów glowy (1 w lipcu, pojechałam na SOR TK glowy bez konst. Wyszło ok). Nic nie przewidywało zawrotów, po prostu się pojawiły, trwaly kilka sekund, mialam uczucie zatkanych uszu, siedziałam przed komputerem. Zdarzaja sie tez bole glowy, ucisk w skroniach.Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało, w tym roku dopiero zaczęło. Czy mogą być one związane z moją pracą? Narzekam też na bole szyi promieniujące w jedną stronę.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękuję za przesłanie pytania. Domyślam się, że pojawiające się zawroty głowy, uczucie zatkanych uszu, bóle głowy oraz promieniujący ból szyi są nieprzyjemne i budzą w Pani niepokój. Objawy, które Pani opisuje mogą mieć kilka możliwych przyczyn i rzeczywiście... Dzień dobry,
Dziękuję za przesłanie pytania. Domyślam się, że pojawiające się zawroty głowy, uczucie zatkanych uszu, bóle głowy oraz promieniujący ból szyi są nieprzyjemne i budzą w Pani niepokój.
Objawy, które Pani opisuje mogą mieć kilka możliwych przyczyn i rzeczywiście mogą być związane z wykonywaną pracą. Długotrwałe używanie słuchawek oraz praca przy komputerze mogą wpływać na zdrowie.
Zawroty głowy i uczucie zatkanych uszu mogą być wynikiem długotrwałego korzystania ze słuchawek, zwłaszcza jeśli dźwięk jest odtwarzany na wysokim poziomie głośności. Może to prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni w okolicy uszu i szczęki oraz wpływać na funkcjonowanie błędnika, który odpowiada za równowagę. Z kolei ból szyi i głowy oraz ucisk w skroniach mogą wynikać z nieprawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze, prowadzącej do napięcia mięśni szyi, karku i głowy. Tzw. zespół bólowy szyjno-czaszkowy jest częstym problemem u osób pracujących w pozycji siedzącej przez wiele godzin.
Proponuję kilka kroków, które mogą pomóc złagodzić te objawy:
- Regularne przerwy w pracy, co godzinę lub półtorej, aby rozciągnąć szyję i zmienić pozycję ciała.
- Ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi i karku, które mogą zmniejszyć napięcie.
- Zmiana ustawień stanowiska pracy, o ile ma Pani taką możliwość, by ergonomicznie dostosować je do Pani potrzeb, np. unikanie pochylania głowy w przód i dbanie o prawidłową wysokość monitora.
- Pomocna byłaby również kontrola głośności i częstotliwości używania słuchawek. Warto ograniczyć ich czas użycia, jeśli to możliwe, i stosować modele o lepszej izolacji akustycznej.
Jeśli objawy zawrotów głowy będą się powtarzać lub nasilać, zachęcam Panią do konsultacji z laryngologiem, który oceni stan błędnika i wykluczy problemy z uchem wewnętrznym. Warto też skonsultować się z neurologiem, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny, takie jak migreny lub problemy z ukrwieniem.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy
- https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny-a-zawroty-glowy
- https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowa-pozycja-siedzaca-nie-istnieje
Życzę Pani wszystkiego dobrego i dużo zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy ten ból jest wynikiem uderzenia?

Dzień dobry, W piątek w wyniki wybuchu instalacji zostałam uderzona twardą grudą ziemi w tył głowy. Ból był bardzo silny, doszły nudności. W szpitalu zrobiono mi niezbędne badania i na szczęście nic nie wykazały. Podano mi leki i wypuszczono do... Dzień dobry, W piątek w wyniki wybuchu instalacji zostałam uderzona twardą grudą ziemi w tył głowy. Ból był bardzo silny, doszły nudności. W szpitalu zrobiono mi niezbędne badania i na szczęście nic nie wykazały. Podano mi leki i wypuszczono do domu .Stwierdzono powierzchowny uraz głowy. W sobotę głowa dalej bolała ( mimo leków) nudności były także. W niedzielę trafiłam na SOR z silnym bólem głowy, nudnościami, zawrotami głowy,nadwrażliwością na światło. Po badaniach- nic nie wykazały- podano mi leki ( troszkę mi pomogły) i wypuszczono do domu, mówiąc że jest to ból głowy napięciowy i zalecono leki przeciwbólowe i zimne okłady. Dziś jest poniedziałek nudności, zawroty oraz ból głowy - uciskający, cała głowa boli, zaczyna się łagodnie w miejscu uderzenia i narasta i rozlewa się na całą głowę, niezależnie od pozycji ciała, leki nie pomagają zbytnio, a okłady wywołują większy dyskomfort. Zastanawiam się co w takiej sytuacji zrobić, bo byłam już dwa razy u lekarza i nie stwierdzono u mnie żadnych poważniejszych schorzeń. Skąd ten ból, czy jest on następstwem uderzenia?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za zadane pytanie. Rozumiem, że po uderzeniu w tył głowy odczuwa Pani silny ból głowy, nudności, zawroty głowy oraz nadwrażliwość na światło. Objawy utrzymują się mimo przeprowadzonych badań, które nie wykazały poważnych uszkodzeń. Takie zaburzenia funkcjonowania mogą... Dzień dobry!
Dziękuję za zadane pytanie. Rozumiem, że po uderzeniu w tył głowy odczuwa Pani silny ból głowy, nudności, zawroty głowy oraz nadwrażliwość na światło. Objawy utrzymują się mimo przeprowadzonych badań, które nie wykazały poważnych uszkodzeń. Takie zaburzenia funkcjonowania mogą być bardzo niepokojące, zwłaszcza kiedy utrzymują się już jakiś czas od zdarzenia.
Ból głowy, który występuje po urazie, może być wynikiem kilku czynników. Może to być reakcja organizmu na sam uraz – nawet jeśli nie doszło do poważnych uszkodzeń, takie objawy mogą wynikać z napięcia mięśniowego w obrębie szyi i głowy, które powstaje po uderzeniu. Może to również być rodzaj napięciowego bólu głowy, który występuje w odpowiedzi na stres i ból związany z urazem. Ból może nasilać się, ponieważ mięśnie w obrębie głowy i szyi pozostają napięte (https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe ). Dodatkowo, objawy takie jak nudności, zawroty głowy i nadwrażliwość na światło mogą wskazywać na pewne reakcje organizmu na ból i stres, a także na zmiany ciśnienia wewnątrzczaszkowego, choć nie wykazano żadnych zmian w badaniach.
W tej sytuacji ważne jest, aby kontynuować leczenie zalecone przez lekarzy, jednak warto również skontaktować się z neurologiem w poradni. W szpitalu na oddziale SOR udzielana pomoc jest bardziej skierowana na szybkie opanowanie sytuacji mogącej zagrażać życiu, dramatycznej utracie sprawności, uśmierzenie bólu. Dalsze dłuższe leczenie należy podjąć już w ramach opieki ambulatoryjnej. Możliwe, że w tym wypadku jest potrzebne dalsze monitorowanie stanu zdrowia i rozważenie innych form leczenia. Czyli rehabilitacji w celu złagodzenia napięcia mięśniowego lub dalszego leczenia przeciwbólowego opartego na innej grupie leków. W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów, lekarz może też zdecydować o wykonaniu kolejnych badań, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) głowy, aby wykluczyć inne przyczyny bólu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz ulgi w objawach.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można łączyć Novynette i Sinupret?

Czy biorąc Novynette można przyjmować Sinupret Extract?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Dziękuję za przesłanie pytania. Zasadniczo, nie ma znanych interakcji między Novynette a Sinupret Extract, dlatego można je stosować równolegle, jednak zawsze warto zachować ostrożność i skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Novynette jest doustnym środkiem antykoncepcyjnym, który zawiera hormony... Dzień dobry!
Dziękuję za przesłanie pytania. Zasadniczo, nie ma znanych interakcji między Novynette a Sinupret Extract, dlatego można je stosować równolegle, jednak zawsze warto zachować ostrożność i skonsultować to z lekarzem prowadzącym.
Novynette jest doustnym środkiem antykoncepcyjnym, który zawiera hormony (estrogeny i progestagen), a Sinupret Extract to lek roślinny, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wspomaga oczyszczanie zatok. Żadne z tych leków nie wpływa bezpośrednio na działanie drugiego. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli stosuje się inne leki lub ma się specyficzne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na ich działanie.
Jeśli chodzi o długotrwałe stosowanie, to zaleca się, by lekarz znał pełny zestaw leków, które Pani przyjmuje, aby móc dokładniej ocenić ich wzajemne działanie.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna
- https://portal.abczdrowie.pl/sinupret
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty