Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

37207 odpowiedzi

60071 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (37207)

Czy możliwa jest ciąża po stosunku w trakcie 7-dniowej przerwy?

Czy w przypadku, gdy podczas 7-dniowej przerwy w braniu tabletek pękła prezerwatywa i wytrysk skończył się wewnątrz, jest możliwość ciąży? Tabletki przyjmuje regularnie codziennie, co do minuty, a krwawienie wystąpiło normalnie podczas tej przerwy.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w przypadku, gdy tabletki antykoncepcyjne są przez Panią przyjmowane regularnie - każdego dnia o tej samej porze i nie doszło do ich pominięcia w ostatnim tygodniu, ich skuteczność jest w pełni zachowana nawet podczas tygodniowej przerwy na krwawienie.... Dzień dobry,
w przypadku, gdy tabletki antykoncepcyjne są przez Panią przyjmowane regularnie - każdego dnia o tej samej porze i nie doszło do ich pominięcia w ostatnim tygodniu, ich skuteczność jest w pełni zachowana nawet podczas tygodniowej przerwy na krwawienie.
W związku z tym pęknięta prezerwatywa nie powinna grozić zapłodnieniem.
Niestety należy mieć świadomość, że uszkodzenie zabezpieczenia mechanicznego zwiększa ryzyko przeniesienia chorób wenerycznych od osób zakażonych, dlatego gdyby wystąpiły u Pani jakiekolwiek niepokojące objawy po stosunku (gorączka, osłabienie, bolesność mięśni, zawroty głowy itp.), należy zgłosić się do lekarza.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/inne-objawy-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszych-dniach-kiedy-i-jakie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można tak łączyć te leki?

Dzień dobry. Czy można łączyć te leki na Telmisartan EGIS 8Omg Ramistad 5 5mg w dziennych dawkach lub Telmisartan EGIS 80mg Amlodipine Bluefish 5mg
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, pomiędzy wszystkimi wymienionymi przez Pana lekami dochodzi do powstania istotnych interakcji, dlatego ich jednoczesne przyjmowanie jest możliwe jedynie wtedy, kiedy zalecił tak jeden lekarz prowadzący - w innym przypadku należy jak najszybciej skonsultować się ze swoimi specjalistami. Telmisartan... Dzień dobry,
pomiędzy wszystkimi wymienionymi przez Pana lekami dochodzi do powstania istotnych interakcji, dlatego ich jednoczesne przyjmowanie jest możliwe jedynie wtedy, kiedy zalecił tak jeden lekarz prowadzący - w innym przypadku należy jak najszybciej skonsultować się ze swoimi specjalistami.
Telmisartan EGIS w połączniu z Ramistadem i Amlodipine mogą nadmiernie obniżać ciśnienie tętnicze. Jego nadmierny spadek jest niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta.
Z kolei telmisartan z ramiprylem zwiększają stężenie potasu w krwiobiegu, co prowadzi do niewydolności nerek, zwłaszcza gdy nie pracują one odpowiednio.
Jeżeli odczuwa Pan takie objawy jak: ból głowy, zawroty, senność itp. zaleca się niezwłocznie odbyć wizytę u lekarza.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-farmakologia-skutki-ogolne-z-alkoholem-z-zywnoscia
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-z-innymi-produktami-zywnosciowymi
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-z-cytrusami
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-jak-bezpiecznie-przyjmowac-leki
https://portal.abczdrowie.pl/niebezpieczne-interakcje-lekow-z-suplementami-ziolowymi
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-z-nabialem-jonami-wapnia
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzylekowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Kiedy trzeba wykonać test ciążowy?

Kochaliśmy się z mężem 29 kwietnia tydzień przed planowana miesiączka okres spóźnia się już 12 dni test wykonany wczoraj wynik negatywny czy możliwe że jeszcze jest za wcześnie by pokazał ewentualna ciąże? Kiedy najlepiej wykonać po stosunku test ciążowy?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, test ciążowy wykonujemy przeważnie w dniu spodziewanej miesiączki, która nie nadeszła - zazwyczaj jest to odpowiedni moment i wynik powinien być już wtedy wiarygodny. Dla pewności warto powtórzyć oznaczenie po tygodniu od daty planowego krwawienia. W przypadku gdy... Dzień dobry,
test ciążowy wykonujemy przeważnie w dniu spodziewanej miesiączki, która nie nadeszła - zazwyczaj jest to odpowiedni moment i wynik powinien być już wtedy wiarygodny.
Dla pewności warto powtórzyć oznaczenie po tygodniu od daty planowego krwawienia.
W przypadku gdy testy są negatywne, najprawdopodobniej nie doszło do zapłodnienia i przyczyna opóźnienia menstruacji jest inna - może być to spowodowane: zaburzeniami hormonalnymi, stresem, osłabieniem organizmu, infekcją, wahaniami wagi, nieodpowiednią dietą, przyjmowaniem niektórych leków itp., dlatego jeżeli taki stan będzie się utrzymywał lub miesiączki nie będą regularne, zaleca się odbycie wizyty u ginekologa.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/rzadkie-miesiaczki
https://portal.abczdrowie.pl/nieregularne-miesiaczki
https://parenting.pl/miesiaczka
https://parenting.pl/wizyta-u-ginekologa-wizyta-a-miesiaczka-pierwsza-wizyta-niepokojace-objawy-jak-sie-przygotowac
https://parenting.pl/jak-wywolac-okres-sposoby-przyczyny-braku-okresu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy Zoloft wpływa na antykoncepcję?

Biorę zoloft, a teraz zaczęłam przyjmować też limetic. Czy zoloft może wpływać na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, lek Zoloft nie wchodzi w interakcję z tabletkami Limetic, oznacza to, że ich łączenie jest zazwyczaj w pełni bezpieczne oraz nie powoduje osłabienia działania antykoncepcji. Pomimo to proszę pamiętać, aby stosowanie jakichkolwiek medykamentów, zwłaszcza kilku naraz, zawsze skonsultować... Dzień dobry,
lek Zoloft nie wchodzi w interakcję z tabletkami Limetic, oznacza to, że ich łączenie jest zazwyczaj w pełni bezpieczne oraz nie powoduje osłabienia działania antykoncepcji.
Pomimo to proszę pamiętać, aby stosowanie jakichkolwiek medykamentów, zwłaszcza kilku naraz, zawsze skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, który wskażą ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych i skutków ubocznych.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/nieprawidlowe-stosowanie-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-hormonalne
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-jak-bezpiecznie-przyjmowac-leki
https://portal.abczdrowie.pl/niebezpieczne-interakcje-lekow-z-suplementami-ziolowymi
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-z-nabialem-jonami-wapnia
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzylekowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy może pojawić się powikłanie po tatuażu?

Witam, mam pytanie. Na początku miesiąca spuchła mi powieka, bolała i swędziała. Byłam u lekrza, który stwierdził, że to jęczmień i przepisał mi maść tobrex i antybiotyk amotaks. Minęło już półtora tygodnia i powieka jest jeszcze opuchnięta, a w... Witam, mam pytanie. Na początku miesiąca spuchła mi powieka, bolała i swędziała. Byłam u lekrza, który stwierdził, że to jęczmień i przepisał mi maść tobrex i antybiotyk amotaks. Minęło już półtora tygodnia i powieka jest jeszcze opuchnięta, a w przyszłym tygodniu jestem umówiona na tatuaż. Czy to koliduje? Mogą wystąpić jakieś powikłania w gojeniu tego tatuażu?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, przede wszystkim znaczenie może mieć lokalizacja tatuażu, a niestety nie wspomniała Pani na jakiej części ciała zaplanowany jest tatuaż. Jeśli chodzi o przyjmowanie leku Amotaks, to antybiotykoterapia nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu. Niektórzy jednak uważają, że... Witam serdecznie,
przede wszystkim znaczenie może mieć lokalizacja tatuażu, a niestety nie wspomniała Pani na jakiej części ciała zaplanowany jest tatuaż.
Jeśli chodzi o przyjmowanie leku Amotaks, to antybiotykoterapia nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu. Niektórzy jednak uważają, że antybiotykoterapia może poskutkować nieodpowiednim wchłanianiem się pigmentu oraz wydłużonym czasem gojenia. Nasza ekspertka jest również zdania, iż w przypadku ostrej infekcji lepiej nie wykonywać tatuażu.
Bezpieczniej będzie, jeśli skonsultuje się Pani z lekarzem prowadzącym leczenie, który oceni charakter infekcji. Proszę dopytać go o kwestię wykonania tatuażu.
Podobne pytania znajdzie Pani tutaj:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-ropnym-zapaleniu-gardla-mozna-wykonac-tatuaz,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-moge-wykonac-tatuaz-po-leczeniu-antybiotykiem,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-zrobic-tatuaz-w-czasie-stosowania-antybiotyku,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przyjmujac-antybiotyk-agumentin-moge-wykonac-tatuaz.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy możliwe, że ciąża jest trochę młodsza?

Witam. Ostatnia miesiączka 30.03 pierwszy pozytywny test wyszedł 5.05,na wizycie lekarz widział jedynie powiększone endometrium. 11.05 beta 50.2. czy oznacza to,że owulacja się przesunęła i ciąża jest młodsza?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zdarzają się sytuacje, w których owulacja się przesuwa, a ciąża jest młodsza niż wynika to z ostatniej miesiączki. Proszę oznaczyć poziom hormonu beta-HCG, a następnie powtórzyć badanie po upływie 48-72 godzin. Z wynikiem proszę udać się do ginekologa,... Witam serdecznie,
zdarzają się sytuacje, w których owulacja się przesuwa, a ciąża jest młodsza niż wynika to z ostatniej miesiączki. Proszę oznaczyć poziom hormonu beta-HCG, a następnie powtórzyć badanie po upływie 48-72 godzin. Z wynikiem proszę udać się do ginekologa, który oceni przyrost gonadotropiny kosmówkowej oraz wykona USG.
Wynik badania USG podczas którego lekarz będzie mógł potwierdzić rozwijającą się ciążę będzie kluczowy.
Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania użytkowników umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-owulacja-mogla-sie-przesunac-i-do-zaplodnienia-doszlo-pozniej,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-owulacja-moze-sie-samoistnie-przesunac,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obliczenia-wieku-ciazy-i-wyznaczenie-dnia-owulacji,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/grubosc-endometrium-a-ciaza.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy miesiączka po cesarce się pojawi?

Witam. Jestem 3 miesiące po CC, NIE karmię piersią a nie dostałam jeszcze miesiączki. Nie byłam jeszcze na kontroli u lekarza. I moje pytanie brzmi czy trzeba się czymś martwić czy jest to normalne ?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, przede wszystkim powinna Pani udać się na kontrolę do ginekologa po zakończeniu okresu połogu, a ten trwa zazwyczaj około sześciu tygodni. Lekarz ocenia wówczas proces gojenia i sprawdza, czy wszystko jest w porządku. Powrót menstruacji po porodzie jest... Witam serdecznie,
przede wszystkim powinna Pani udać się na kontrolę do ginekologa po zakończeniu okresu połogu, a ten trwa zazwyczaj około sześciu tygodni. Lekarz ocenia wówczas proces gojenia i sprawdza, czy wszystko jest w porządku.
Powrót menstruacji po porodzie jest kwestią indywidualną, zależną między innymi od tego, czy kobieta karmi piersią. Miesiączkowanie może wrócić nawet po upływie kilku miesięcy, dlatego najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw. Mimo to zachęcamy Panią do wizyty u ginekologa. Będzie Pani spokojniejsza, gdy lekarz Panią zbada.
Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-cieciu-cesarskim,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-cesarskim-cieciu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/miesiaczkowanie-po-cesarskim-cieciu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może oznaczać ten guz w pochwie?

Witam, proszę o pomoc mam dużego guza wielkości kasztana w pochwie, występują upławy, dodam że mam 21 lat, nie uprawiałam nigdy seksu, nie byłam w związku. Czy to może być rak? Jeżeli tak to czy jest szansa go wyleczyć, bardzo proszę o radę, bardzo się boje iść do lekarza.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, proszę nie obawiać się wizyty lekarskiej i jak najszybciej udać się do ginekologa. Tylko lekarz będzie w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie po wykonaniu badania ginekologicznego. Nowotworu nie diagnozuje się na podstawie samego opisu. Konieczne jest wykonanie... Witam serdecznie,
proszę nie obawiać się wizyty lekarskiej i jak najszybciej udać się do ginekologa. Tylko lekarz będzie w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie po wykonaniu badania ginekologicznego. Nowotworu nie diagnozuje się na podstawie samego opisu. Konieczne jest wykonanie szeregu badań oraz skonsultowanie ich wyniku z lekarzem.
Nasi eksperci nie zalecają badania na własną rękę. Zrobi to lekarz w gabinecie lekarskim, dlatego proszę nie zwlekać z wizytą. Jest ona w Pani przypadku konieczna.
Poniżej umieszczamy przykładowe pytania wraz z odpowiedziami naszych ekspertów:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-guz-w-pochwie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyczuwalny-guz-w-pochwie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bezbolesny-guz-na-pochwie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gulka-w-pochwie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy jest duże ryzyko ciąży przy antykoncepcji?

Czy jeśli w niedziele zaczęłam brać z blistra tabletek antykoncepcyjnych tabletki placebo i w niedziele wzięłam pierwsza tabletkę o 20 a później 3 godziny później współżyłam z mężem bez zabezpieczenia i skończył w środku czy jest ryzyko zajścia w ciąże... Czy jeśli w niedziele zaczęłam brać z blistra tabletek antykoncepcyjnych tabletki placebo i w niedziele wzięłam pierwsza tabletkę o 20 a później 3 godziny później współżyłam z mężem bez zabezpieczenia i skończył w środku czy jest ryzyko zajścia w ciąże czy jestem chroniona poprzez te różowe tabletki ? Bardzo proszę o odpowiedz bo jestem w stresie , i boje się ze jeszcze będę w ciąży
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, jeśli przyjmowała Pani wszystkie tabletki antykoncepcyjne systematycznie i zgodnie z zaleceniami producenta pigułek, to jest Pani chroniona zarówno w czasie przyjmowania tabletek z substancją czynną, jak i w trakcie przerwy na krwawienie z odstawienia, podczas której przyjmuje się... Witam serdecznie,
jeśli przyjmowała Pani wszystkie tabletki antykoncepcyjne systematycznie i zgodnie z zaleceniami producenta pigułek, to jest Pani chroniona zarówno w czasie przyjmowania tabletek z substancją czynną, jak i w trakcie przerwy na krwawienie z odstawienia, podczas której przyjmuje się tabletki placebo.
Najprawdopodobniej więc nie ma Pani powodów do obaw, ponieważ stosunek, który Pani odbyła po przyjęciu pierwszej tabletki placebo, był chroniony doustną antykoncepcją hormonalną.
Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się tutaj:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-czasie-przerwy-jestem-chroniona,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-7-dniowej-przerwy-na-okres-jestem-chroniona,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-7-dniowej-przerwy-w-stosowaniu-sylvie20-jest-ochrona-antykoncepcyjna.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak usunąć przebarwienie po zmianie trądzikowej?

Dzień dobry, jakiś czas temu rozdrapałam pryszcza, powstała ranka, a następnie strup, który po odpadnięciu zostawił bardzo widoczne, czerwone przebarwienie, jest ono dość duże (ok. 1cm średnicy) i zastanawiam się co mogę zrobić aby jak najszybciej zeszło, bądź trochę zbladło. Narazie używam kremu Acnederm, lecz nie widać żadnej poprawy.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zachęcamy Panią do wizyty u dermatologa bądź kosmetologa, który po obejrzeniu przebarwienia będzie mógł zalecić odpowiednie postępowanie. Jeśli nie ma Pani możliwości skontaktowania się z wyżej wymienionymi specjalistami, to można udać się do najbliższej apteki i poprosić farmaceutę... Witam serdecznie,
zachęcamy Panią do wizyty u dermatologa bądź kosmetologa, który po obejrzeniu przebarwienia będzie mógł zalecić odpowiednie postępowanie.
Jeśli nie ma Pani możliwości skontaktowania się z wyżej wymienionymi specjalistami, to można udać się do najbliższej apteki i poprosić farmaceutę o polecenie maści na przebarwienia, które dostępne są bez recepty. Jeśli nie pomogą preparaty stosowane miejscowo, to alternatywą jest laserowe usuwanie przebarwień.
O przebarwieniach na twarzy pisaliśmy w tekście:
https://portal.abczdrowie.pl/przebarwienia-na-twarzy-czym-sa-przyczyny-profilaktyka-jak-usunac-przebarwienia.
Więcej informacji na temat usuwania przebarwień znaleźć można w tym artykule:
https://uroda.abczdrowie.pl/usuwanie-przebarwien.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Dermatologia
Patronaty