10-dniowe opóźnienie okresu u 19-latki przygotowującej się do zawodów sportowych

Witam. Mam 19 lat. W tym miesiącu mam zawody sportowe. Okres spóźnia mi sie juz 10 dni. Co mam zrobic czytałam ze innym spoznoa sie nawet pare miesięcy boje sie. Nie wiem co mam zrobic. Niebywałym nigdy u ginekologa a bardzo sie boje wizyty. Proszę o pomoc. Kozę jakieś domowe sposoby. Czytałam ze zażywanie polopiryny ? W jakich dawkach ? Czy jest skuteczne. ? Co mam zrobic odstawić ćwiczenia na jakiś czas ? POMOCYYY

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, stres i intensywny wysiłek fizyczny (zwłaszcza w połączeniu z niewielką ilością tkanki tłuszczowej) może wpłynąć na opóźnienie, a nawet zatrzymanie miesiączki. Kontakt z ginekologiem w tej sytuacji jest jednak wskazany, wykluczyć należy również ciążę. Jakiekolwiek domowe sposoby (poza zmniejszeniem ilości wysiłku fizycznego) nie są wskazane w tej sytuacji i mogą tylko zaszkodzić.