Adenocarcinoma intrstini crassi, G1, pT3 N1a

Przed operacją w dniu 31.12.2013 r miałem radioterapie. Materiał do badania to fragm. rozciętego jelita grubego 9 cm.z owrzodzeniem o wałowatych brzegach średnicy 2,5 cm. Margines radialny 2 cm.(RO) W opisie pisze"Tumor regression grade 2-minimal response".Marginesy proksymalny i dystalny wolne od raka. Wynik to Adenocarcinoma intrstini crassi, G1,pT3 N1a. Jak to rozumieć ? i czy ten rak w wężle chłonnym to zabite przez radioterapie komórki czy żywe ? dziękuje za odpowiedż. Andrzej G

Wynik oznacza gruczolakoraka o pierwszym stopniu zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej. pT3 oznacza guza naciekającego przez warstwę mięśniową do warstwy podsurowicówkowej lub do niepokrytych otrzewną tkanek okołookrężniczych, a N1a to pojedyncze przerzuty nowotworu w 1–3 regionalnych węzłach chłonnych (bez tworzenia pakietów i przechodzenia nowotworu przez torebkę węzła chłonnego). Wycięto doszczętnie raka z marginesem tkanek nie zajętych przez raka. Te komórki raka w węźle chłonnych są komórkami "żywymi", które nie zostały zwalczone przez radioterapię. Z wynikiem należy udać się do onkologa.