Taki obraz wyniku badania histopatologicznego świadczy w skali TNM (T - guz, N - węzły chłonne, M - przerzuty odległe) o T3 czyli guz nacieka przez warstwę mięśniową do warstwy podsurowicówkowej lub do niepokrytych otrzewną tkanek okołookrężniczych bądź okołoodbytniczych N2 czyli przerzuty nowotworu w 4 i więcej regionalnych węzłach chłonnych i M0 czyli nie stwierdza się przerzutów odległych. Stopień zaawansowania klinicznego w przypadku T3N2M0 to III (skala jest IV-stopniowa) co rokuje jako 5-letnie przeżycie pacjenta w 40-60%. Niektóra literatura najnowsza podaje, że w przypadku aktywnego, odpowiednio dobranego leczenia skojarzonego w tym stopniu zaawansowania klinicznego (prawidłowy margines resekcyjności nowotworu - w Pani przypadku zachowany wraz z dobraną chemioterapią lub ewentualną radioterapią) przeżycie 5-letnie wynosi 80% (wynik jak na ten stopień zaawansowania bardzo dobry). W dzisiejszych czasach zwalczenie raka jelita grubego jest zadowalające. Jeśli jest Pani osobą w niezaawansowanym wieku, bez istotnych schorzeń dodatkowych (w Pani przypadku tylko nadciśnienie tętnicze), chemioterapia przebiegnie kompletnie szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże.
Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy rozwijający się w okrężnicy lub odbytnicy.
Jest przyczyną 655.000 zgonów w ciągu roku na świecie. Co roku na raka jelita grubego zapada ponad 13.000 Polaków, z czego ponad 9.000 umiera.
Do najważniejszych objawów w raku jelita grubego należą: zmiana rytmu wypróżnień w ostatnich kilku miesiącach, krwawienie przy oddawaniu stolca,
stolce ołówkowate, niedokrwistość, osłabienie, pobolewania brzucha oraz utrata masy ciała.
Rokowanie w raku jelita ocenia się na podstawie klasyfikacji TNM. Skrót ten można rozwinąć następująco TNM (T - guz, N - węzły chłonne, M - przerzuty odległe). T3 oznacza, że guz nacieka przez warstwę mięśniową do warstwy podsurowicówkowej lub do niepokrytych otrzewną tkanek okołookrężniczych bądź okołoodbytniczych N2 czyli przerzuty nowotworu w 4 i więcej regionalnych węzłach chłonnych i M0 czyli nie stwierdza się przerzutów odległych. pTNM jest to z kolei klasyfikacja histopatologiczna, która oceniana jest na podstawie badania histopatologicznego pod mikroskopem. pT3 oznacza naciek przechodzący poza mięśniówkę właściwą do tkanek przedsurowicówkowych z określeniem głębokości: płytkie i nieprzekraczające połowy grubości oraz głębokie przekraczające połowę grubości tkanek przedsurowicówkowych. W węzłach chłonnych są przerzuty.
W Pani przypadku rokowanie jest dobre, szansa na 5 letnie przeżycie (jest to również jeden z parametrów w onkologii) wynosi ponad 80 proc. Jest Pani młoda, nie ma wielu chorób towarzyszących. U każdego pacjenta prognoza jest jednak oceniana indywidualnie i podawana bardzo ostrożnie. W medycynie niektóre rzeczy jest niezmiernie trudno przewidzieć niektóre rzeczy. W sprawie prognozy najlepiej będzie skontaktować siez onkologiem, który będzie mógł Panią zbadać i przez to lepiej ocenić stan.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Rokowania w raku jelita grubego – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Rak wstępnicy z naciekiem przestrzeni zaotrzewnowej z przerzutami – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Wskazania do chemioterapii po operacji usunięcia nowotworu jelita grubego – odpowiada Lek. Zbigniew Żurawski
- Co oznacza i jakie są rokowania cT2 N1M0? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Przetłumaczenie wyników badania histopatologicznego – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Adenocarcinoma intrstini crassi, G1, pT3 N1a – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Interpretacja wyników badania a rak jelita grubego – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Rak sutka - jakie są rokowania? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po wycięciu guza jelita grubego – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Rokowania w nowotworze złośliwym odbytnicy z przerzutami – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
artykuły
Klasyfikacja raka piersi
Znajomość klasyfikacji raka piersi opartej na bada
Rak jelita grubego (guzy, gruczolaki, nowotwór okrężnicy, odbytnicy). Jak zapobiec chorobie?
Rak jelita grubego może rozwijać się latami bez ża
Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie
Rak żołądka bywa trudny do zdiagnozowania, ze wzgl